NaslovnaHrana kao lekPovrćeSpanać: Protiv kancera, za zdrave krvne sudove i srce, dobru krvnu sliku,...

Spanać: Protiv kancera, za zdrave krvne sudove i srce, dobru krvnu sliku, čišćenje organizma (recepti)

Spanać potiče iz Persije, Turkestana i Avganistana, odakle je u Kinu dospeo u sedmom veku, gde ga je kao dar poslao kralj Nepala. U Evropu su ga tek u 11. veku preneli Mavari u opsadi Španije, da bi kasnije stigao i na tlo Amerike. Zanimljivo je da su Evropljani dugo pružali otpor prema ovoj vrednoj namirnici, za razliku od stanovništva Amerike koje ga je obilato od početka koristilo kao salatu. Evropljani su takvu praksu počeli stidljivo, prilično kasno da primenjuju, ali se ispostavilo da je najbolji ako je začinjen maslinovim uljem. Dovoljno je pomešati kuvani spanać sa sitno iseckanim češnjem belog luka, sokom od sveže ceđenog limuna i maslinovim uljem. Ako se još preko toga narenda parmezan – zadovoljstvo je potpuno.

Ako hoćete brže da razmišljate jedite spanać (Spinacia oleracea), poručuju nutricionisti. Ako hoćete da imate dobro varenje, dobru krvnu sliku i normalan holesterol, opet jedite spanać. Za dobar vid i oči bez katarakte, takođe je važan spanać…

Poduža je lista zdravstvenih nevolja gde ovo povrće može da pomogne. Spanać spada među nutritivno najvrednije namirnice, koja, baš kao u slučaju Popaja iz crtaća, daje snagu, ali i zaštitu od kancerogenih i kardiovaskularnih bolesti, osteoporoze…

Zbog velikog prisustva obilja minerala i vitamina, spanać zovu “kraljem povrća”. Samo u sto grama ima oko 1.400 miligrama mineralnih sastojaka. Spanać je izvanredan izvor vitamina C i beta karotena. Za zadovoljavanje dnevnih potreba dovoljna je šolja kuvanog spanaća. Dobar je izvor i folata, vitamina iz B grupe, koji igra važnu ulogu u smanjenju nivoa homocisteina u krvi, sastojka za koji se veruje da, ukoliko je prisutan u visokoj koncentraciji, može da poveća mogućnost za srčani udar. Srce čuva i magnezijum, mineral važan za održavanje normalnog krvnog pritiska. A retko koja biljka ima 56 miligrama ovog minerala, kao što to ima spanać. Malobrojne su i biljke koje imaju više gvožđa.

Spanać treba jesti i zbog vitamina K, važnog saveznika u održavanju zdravlja kostiju. Vitamin K je bitan za pravilan proces mineralizacije kostiju, odnosno za zdrave i čvrste kosti. Treba ga jesti i zbog kalcijuma, natrijuma, fosfora, mangana, bakra, cinka, joda, kobalta. Zbog zavidnog prisustva celuloze, spanać je dragocen za varenje i čišćenje organizma.

Spanać je prepun vitamina

U njegovom sastavu je veliki broj vitamina među kojima su:

Vitamin A – ima višestruku funkciju za pravilan rad organizma, bitan je za pravilan rast i razvoj, funkcionisanje imunog sistema, vid, zdravlje kože, a poznate je i kao moćan antioksidant,

Vitamin C – za koji je dokazano da preventivno deluje u borbi protivi kardiovaskularnih, hroničnih bolesti ali i običnih prehlada,

Vitamin K  – je bitan suplement u prevenciji osteoporoze i preloma kostiju kod žena u menopauzi,

Vitamin B6 – pomaže organizmu da hranu pretvori u energiju, posebno je bitan za zdravlje majke i novorođenčeta jer utiče na pravilan razvoj mozga i imunog sistema

Vitamin E  – poznat kao najjači antioksidant, štiti organizam od slobodnih radikala, sprečava nastatanak arterijskog pritiska, suženje arterija i ateroskleroze. Nezamenjiv je u borbi protiv oboljenj srca i krvnih sudova,

Folna kiselina – (Vitamin B) je pre svega neophodna za normalan razvoja ploda u trudnoći, nedostatak folne kiseline može se odraziti na  plodnost kod muškaraca i žena, a dokazano smanjuje rizik od srčanog udara,

Riboflavin – se takođe može naći u spanaću, njegov nedostatak u organizmu može prouzrokovati mnoga oboljenja od stomatitisa i anemije, a nedostatak u trudnoći može prouzrokovati srčane smetnje i deformitete kod beba,

Spanać obiluje mineralima

Spanać u svom sastavu sadrži brojne minerale i to:

Magnezijum – čiji nedostatak u u organizmu se može negativno odraziti na neurološki, mišićni, kardiovaskularni i metabolički sistem,

Mangan – je neophodan metal za ljudski organizam, doprinosi pravilnom funkcionisanju metabolizma i razvoj, bitan antioksidant, a največa količina mangana u ljudskom organizmu nalazi se u kostima, ima ga u jetri i bubrezima,

Kalcijum – je mineral koji učestvuje u razvoju koštane mase i neuromišićnog sistema. Bitan je za pravilan rad srca kao i pomoć kod alergijskih stanja. Nedostatak je čest kod žena u periodu trudnoće i dojenja, ali i u menopauzi.

Kalijum – ukoliko ste stalno umorni, imate česte vrtoglavice, lupanje srca, konstipaciju, bol u mišicima, peckanje i utrnulost u ekstremitetima, veoma je verovatno da imate nedostatak kalijuma.

Vlakna – pomažu u regulaciji probave i varenja, čiste zidove creva, pospešuju detoksikaciju organizma, značajni su za regulaciju glikemije, holesterola i triglicerida,

Gvožđe – spanać je bogat gvožđem ali ono o čemu se često ne piše je da sadrži supstance (fitate) koje blokiraju apsorpciju gvožđa u organizmu, te da ukoliko imate manjak gvožđa bolje je da uzimate neke druge namirnice, ili da sapanać kombinujete sa narandžom ili limunom (citrusima) koji sadrže materije koje podstiču apsorpiciju gvožđa.

O uzgajanju

Za uzgajanje ove dragocena biljka potrebno je poštovati izuzetno stroga pravila kontrole količine i kvaliteta mineralnih đubriva kojima se prehranjuje. Ako se pretera, azot iz azotnih đubriva koncentriše se u listu, što može biti kontraproduktivno za zdravlje ljudi. Na sreću, mi smo jedna među retkim zemljama koja spanać prehranjuje organskim đubrivima i obavlja strogu kontrolu prilikom uzgoja.

O kupovini

Ipak, prilikom kupovine ove izuzetno osetljive namirnice, treba voditi računa da listovi budu intenzivno zelene boje, koji je siguran znak da je spanać svež. Ukoliko ga odmah ne pripremate za jelo, treba ga spakovati u plastičnu kesu bez pranja, pošto vlaga može dovesti do kvarenja. Skuvani spanać nije dobro ostavljati duže ni u frižideru ni u zamrzivaču.

O pripremi

Pre pripreme spanać treba dobro oprati da bi se sa listova uklonila zaostala zemlja i sve nečistoće. Najbolje ga je staviti u veliku posudu sa hladnom vodom, pa onda kružnim pokretima ruke provlačiti. Vodu menjati sve dok ne nestane i najmanja prljavština. U svakom slučaju, u ishranu treba uvrstiti što više obroka sa spanaćem, za koji je potvrđeno da blagotvorno deluje na zdravlje.

Opšte je poznato da spanać jednom pripremljen ne treba podgrevati, jer se tako oslobađaju nitriti koji nisu zdravi za ljudski organizam. To nije mit i legenda već naučno potvrđena činjenica.

Iako većina voli sveže povrće, zamrzavanje je danas čest način čuvanja namirnica,  međutim nije preporučljivo njegovo dugo čuvanje u frižderu ili zamrzivaču jer stajanjem gubi svoja hranjiva svojstva.

RECEPTI

Protiv kancera

Oboleli od zloćudnih bolesti treba što češće da jedu spanać kombinovan sa pirinčem. Prilikom pripremanja spanać treba pirjaniti u sopstvenom soku sa malo ulja od maslina. Kada je spanać gotov, treba mu dodati skuvani pirinač, i sve začiniti limunovim sokom i malo narendane sveže crne rotkve. Ovo bi trebalo, duže vreme, da bude glavna hrana!

Čaj za bolji rad jetre, mokraćne bešike i organa za varenje

Priprema se tako što se šaka lišća spanaća prelije sa dva decilitra ključale vode. Zatim se ostavi da odstoji deset minuta, procedi i pije tri puta dnevno pre jela.

Spanać u bešamel sosu

Obariti spanać po želji, dobro ga procediti i usitninit. U šerpi zagrejati ulje, dodati kašiku brašna i dobro promešati, a zatim dodavati mleko, mešati sve vreme dok se ne dobije homogena i gusta smeša. Potom dodati spanać, 2 kašike pavlake, 1 jaje i malo iseckanog belog luka. Poslužiti uz kajganu ili pohovano belo meso.

 Pita sa spanaćem, sirom i jajima

Najpre ga obarite, pa ostaviti da se ocedi a potom ga iseckajte. Umutiti 4 jaja, 400 g sitnog sira, 1 jogurt, prstohvat soli, dodati oceđen spanać, kurkumu po želji (pola kafene kašikice). Dobijenom smesom bogato premazati kore, umotati ih, a preostalim delom premazati umotane kore kako bi pita bila što sočnija. Peći na 180 stepeni 30-40 minuta.

 Posna pita sa spanaćem i mladim lukom

Obariti listove spanaća, ostaviti da se ocedi a potom ga iseckati. Iseckati vezicu mladog luka i propržiti ga na ulju. Dodati spanać, so i začinsko bilje po zelji. Dobijenom smesom bogato premazati kore, umotati ih i peći na 180 stepeni 30-40 minuta.

Proja sa spanaćem i maslinovim uljem

Iseckati spanać i dinstati ga 5 minuta na maslinovom ulju. Umutiti jogurt, jaja, maslinovo ulje, brašno, prašak za pecivo i malo mineralne vode. Mutiti dok se ne napravi glatka homogena smesa. Zatim dodati spanać i sve dobro promešajti. Smesu sipajti u tepsiju koju ste namazali uljem i pecite u rerni 30 minuta na 200 stepeni.

Rolat od spanaća i šunke

Umutiti 6 jaja, dodati 4 kasike brašna, prašak za pecivo, obariti1 kg spanaća koji potom dobro iscediti i iseckati, dodati malo soli, ohladiti i dodati ostalojti masi. smesu zatim ispeći i uviti u rolat. Fil- 300g šunke, 300g sira, 5-6 kasika majoneza.

Lazanje sa spanaćem i paradajz sosom

Obarite a potom iscedite i iseckajte listove spanaća. Izdinstajte luk, crni i beli na ulju, a potom dodajte spanać, so i začinsko bilje po ukusu. Prokuvajte paradajz sok, dodajte so, biber i origano. U malo vode promešajte malo brašna i tucane paprike i to dodajete u paradajz sok, smesu kuvajte dok se ne napravi sos.  Sada dodajte sitan sir. Posudu u kojoj ćete peći lazanje namazati uljem, stavite malo sosa pa lazanje pa opet sos pa nadev od sira i spanaća i tako redom slažite dok imate materijala. Pecite 40 minuta na 200 stepeni.

Ako volite šampinjone ovaj recept možete prilagoditi tako što ćete sa spanaćem i lukom izdinstati malo pečuraka a ostalo je isto.

Osobe sa poremećenim funkcijama bubrega i mokraćne bešike treba da izbegavaju spanać zbog oksalata, koji, ako su prisutni u većim koncentracijama u telesnim tečnostima, mogu dovesti do zdravstevnih tegoba. Osobama sa poremećenim radom štitne žlezde takođe se ne preporučuje spanać, jer sadrži takozvane goitrogene sastojke koji ometaju njen rad.

Za bebe

Kada je reč o novorođenčadi i bebama do 3 meseca pedijatri ne preporučuju spravljanje kašica od spanaća baš zbog visoke koncentracije nitrata, ali bebe starije od 6 meseci mogu ga konzumirati.

Kašica od spanaća i krompira sprema se brzo i vrlo je jednostavna:

  • Potrebno je prvo obariti spanać na malo maslaca i skuvati krompir. Ohladite ih, a potom ih sjedinite i izmiksajete štapnim mikserom.

Izvor: ordinacija.tv ;novosti.rs; topvita.info

Poslednji tekstovi