NaslovnaHrana kao lekPovrćeKarfiol: Za imunitet, prevenciju raka, krvni pritisak, osteoporozu, sinusitis, dijabetes, ekcem i...

Karfiol: Za imunitet, prevenciju raka, krvni pritisak, osteoporozu, sinusitis, dijabetes, ekcem i kožna oboljenja (recepti)

Dokazano je da ovo povrće, osim što je hranljivo, može da detoksikuje naš sistem i ojača imunitet, a vrlo je efikasno u prevenciji raka i smanjivanju rasta tumorskih ćelija.

Karfiol je povrće koje pripada porodici kupusa, a ova zeljasta biljka u poslednje vreme privlači pažnju istraživača zbog svojih čudotvornih moći u borbi protiv raka, uključujući tumore pluća, debelog creva, dojke, bešike i kancera jajnika. Antioksidativna svojstva karfiola važna su tema savremenih istraživanja. Hranljive materije u ovom povrću bogate su antioksidantima i upravo one pomažu u smanjenju rizika od raka, tako što povećavaju aktivnost enzima koji su uključeni u detoksikaciju kancerogenih materija. Karfiol je bogat vitaminom C, koji može da spreči nastanak raka zbog velikog prisustva antioksidanata. Takođe, on sadrži mnogo magnezijuma koji je važan u oksidoreduktivnim mehanizmima našeg tela. Magnezijum je dovoljno snažan da bi naše telo sačuvao od oksidativnog stresa, čime se sprečava rak. Osim toga, ovo povrće leči nestabilan krvni pritisak, osteoporozu, sinusitis, a pomaže i kod tegoba izazvanih šlogom, dijabetesom, ekcemom i drugim kožnim oboljenjima. Bilo da jedete sirov ili baren, kao salatu ili lagano glavno jelo, on će vam pomoći da se rešite nesanice i okrepite posle neprospavane noći. Pored antioksidativnog delovanja, karfiol igra veliku ulogu i kao čistač organizma od štetnih materija nastalih usled loše i nezdrave ishrane i dejstva zagađene sredine i zračenja.

Čuvar srca i krvnih sudova

Zbog velike količine vitamina C (u sto grama svežeg karfiola ima 80 odsto dnevne doze) i folne kiseline, deluje preventivno protiv nastanka srčanih oboljenja. Pomaže u redukciji homocisteina u krvi, a smatra se da je povišen nivo homocisteina rizičniji po zdravlje srca i krvnih sudova od povišenog holesterola. Odličan je i u prevenciji reumatskih oboljenja i razvoja multiple skleroze. Pomaže kod tegoba izazvanih alergijom, astmom ili infekcijama respiratornog trakta. Blagotvorno deluje kod prehlade i gripa. Pokazao se kao odličan saveznik u borbi protiv upale desni, bolesti zuba, usne duplje i ždrela. Nutricionisti ga preporučuju kao obaveznu namirnicu na meniju žena koje ulaze u menopauzu, kao i pripadnika jačeg pola koji imaju problema s prostatom. Pored lekovitih svojstava, karfiol poseduje i osobine moćnog afrodizijaka. Iako spada u povrće koje otvara apetit, preporučuje se svima koji se bore sa suvišnim kilogramima jer ima malu kalorijsku vrednost. Od svih hranljivih sastojaka najviše sadrži vode.

Posna supa od karfiola

Sastojci:

  • 1 karfiol, srednje veličine

  • 3 šargarepe

  • koren celera

  • koren peršuna

  • koren paštrnaka

  • 1 manji crni luk

  • suvi začin i so

  • rezanci za supu

 U lonac usuti vode pa staviti da provri. Kad provri dodati koren paštrnaka, celera i peršuna.Posle 20 minuta dodati  šargarepu isečenu na kolutove i crni luk, ceo. Posle 10 minuta dodati karfiol odvojen na buketiće. Dodati kašiku suvog začina i ostaviti da kuva na laganijoj vatri dok karfiol ne omekani. za to vreme će se i ostalo povrće skuvati. Kada sve omekani izvaditi koren peršuna, parštrnaka i celera. Izvaditi i crni luk ( sem ako ga volite u supi ), pa zakuvati rezance i isključiti vatru. Ostaviti još malo koliko je ringla šporeta vruća da se rezanci skuvaju. Po potrebi posoliti još malo.

 

Čorba sa karfiolom i belim lukom

Sastojci:

1 manja glavica karfiola

1 glavica luka

1 veći krompir

1 l bistre supe od zeleni (ili kocke)

1 glavica belog luka

1 kašičica kurkume

so i biber

peršun

Priprema:

  1. Sa glavice belog luka isecite vrh, tako da se vide čenovi. Zamotajte je u foliju i pecite u rerni oko pola sata. Ostavite da se ohladi.

  2. Crni luk iseckajte i propržite na ulju, da postane staklast. Operite karfiol, iskidajte ga na cvetiće. Dodajte u luk, nastavite da pržite, pa dodajte kurkumu. Krompir oljuštite i isecite na kockice i dodajte u karfiol. Dinstajte u malo vode oko deset minuta.

  3. Celu glavicu belog luka stisnite tako da se meka unutrašnjost istisne u supu.

  4. Ostavite da čorbica vri petnaestak minuta, pa je izblendirajte štapnim mikserom. Dodajte so i biber pa servirajte dekorisano peršunom.

Zapečeni karfiol

Sastojci:

karfiol ( i koren i plodovi ),

crni luk,

paradajz,

kačkavalj,

a od začina peršun, bosiljak, so i biber.

Propržite na maslinovom ulju crni, seckani luk, a kada se karamelizuje, dodajte karfiol koji ste isekli na kocke srednje veličine. Dodajte paradajz koji ste prethodno sitno iseckali ( kako bi se napravio paradajz pire ), a potom dodajte i ostale začine, peršun i bosiljak. Kada ste karfiol fino prepržili, ubacite ga u prethodno zagrejanu rernu, a potom izrendajte kačkavalj i zapecite na oko 30 minuta. Kada se kačkavalj fino rastopio, jelo je gotovo .

Smoothie sa karfiolom

Sastojci:

– 200 ml kokosovog mleka

– 200 g smrznutih banana

– 50 g smrznutog karfiola

– šaka listića bosiljka

Stavite sve u blender i dobro izmešajte. Ako vam kojim slučajem bude i dalje jak ukus karfiola, dodajte malo cimeta ili meda.

www.ordinacija.tv

Poslednji tekstovi