NaslovnaBebeFamily Vit - Razvoj bebe po nedeljamaBeba u 7. nedelji: Držanje glave uspravno je težak posao za još...

Beba u 7. nedelji: Držanje glave uspravno je težak posao za još uvek nerazvijene mišiće

Ove prve nedelje hranjenja, rasta i razvoja počinju da se vide, a Vaša 7 nedelja stara beba sve manje izgleda kao novorođenče. Ona počinje da se ispružuje sve više i ne zauzima uvek samo fetalni položaj kao što je inače radila. Počinju da se pojavljuju njeni prvi pokušaji kontrolisanih pokreta ruku i šaka. Vaša 7 nedelja stara beba pokazuje svoj novi osmeh svakom licu koje vidi, i postepeno će sve više vremena budna.

Vaše telo bi trebalo da se oporavilo ukoliko niste imali komplikovanu trudnoću, međutim, ukoliko ste imali carski rez ili su bili potrebni šavovi, i dalje ćete morati da se lečite. Možda ćete želeti da probate jednostavne recepte biljnih kupki za odmaranje i opuštanje tela.

Ukoliko niste još uvek imale svoj pregled nakon šest nedelja, pobrinite se da ga uradite pre nego što počnete sa bilo kakvim planom vežbanja. Pobrinite se takođe i da razgovarate o kontracepciji. Ukoliko ne dojite, možda ćete imati prvu menstruaciju od rođenja bebe i Vaša plodnost može biti u potpunosti vraćena!

Hranjenje 7 nedelja stare bebe

Ukoliko dojenje ide dobro, možda ćete početi da primećujete kraća hranjenja jer Vaša 7 nedelja stara beba postaje efikasnija u pogledu sisanja mleka, s obzirom na to da sazreva. Ona će manje dremati tokom hranjenja, iako će se to dešavati s vremena na vreme i verovatno će biti zadovoljna nakon hranjenja sa samo jedne strane. Ovo je normalno, iako ne škodi da joj ponudite i drugu dojku, samo da biste bili sigurni da je ne želi. Ukoliko joj ponudite jednu stranu, a nakon toga promenite pelenu, možda će krenuti ka drugoj dojci kratko vreme pre nego što zaspi. Tada je možete premestiti ukoliko želite. Ukoliko se Vaša beba probudi kada je spustite, ovo je veoma uobičajeno ponašanje!

Ukoliko je neophodno korišćenje štitnika za bradavice kako bi dojenje Vaše bebe bilo uspešno, možda ćete brinuti o nastavku korišćenja. U prošlosti, štitnici za bradvice su povezivani sa smanjenom proizvodnjom mleka, međutim, moderni silikonski dizajn ne uzrokuje slične probleme. Ne postoji potreba za žurbom u pogledu odvikavanja od štitnika za bradavice, pa je u redu da sačekate sve dok ne budete spremni da napravite ovaj prelaz.

Možda ćete brinuti da hranjenje Vaše bebe flašicom – povremeno ili sve vreme – znači da niste povezani dovoljno sa njom onako kako biste bili tokom dojenja. Važno je da imate na umu da su majke i bebe čvrsto povezane međusobono i dok fiziologija dojenja prirodno poboljšava tu vezu, postoje i drugi načini da to uradite. Nošenje bebe (kengur-nosiljka), masaža bebe i hranjenje flašicom nude hormonski stimulans i bliskost kao i dojenje.

Kontakt ’’koža o kožu’’je važan za sve majke i bebe, ne samo za one koje doje. Hranjenje u Vašim rukama je važno za perspektivu povezivanja i sigurnosti. Nemojte dozvoliti da potpora Vašoj bebi koja se hrani na flašicu budu jastuci ili druga pomoćna sredstva koja će držati flašicu. Ne samo da ćete joj nedostajati u pogledu dragocenog povezivanja tokom hranjenja, već je podupiranje tokom hranjenja opasno zbog gušenja.

Spavanje i umirivanje

Vaša 7 nedelja stara beba je između dve Nedelje čuda i još uvek blizu vrha stadijuma plakanja. I dalje možete očekivati da bude sasvim uznemirena i češće budna tokom ovog perioda.

Možda ćete tražiti tehnike koje će pomoći umirivanje Vaše 7 nedelja stare bebe. Neki ljudi će možda predložiti da počnete sa treniranjem spavanja Vaše bebe. Oni koji Vas podržavaju mogu čak predložiti i da se upišete u školu spavanja ili Vam ugovoriti sastanak sa konsultantom spavanja. Postoji mnogo toga za razmatranje pre nego što se opredelite za jedan od ovih puteva.

Noćno hranjenje nastavlja da bude važan deo unosa hrane Vaše bebe nekoliko meseci. Duži period spavanja tokom dana i noću će smanjiti broj obroka ispod tipičnih 8 do 12 obroka bebe koju dojite. Iako neke knjige predlažu da možete prestati sa svim noćnim hranjenjima nakon 12. Nedelje – ili čak 6.nedelje, u nekim slučajevima – ova praksa nije podržana od strane istaživanja zasnovanih na dokazima i može ugroziti Vašu vezu uspostavljenu dojenjem.

Većina kvalifikovanih eksprata za spavanje se slaže da je bilo koji oblik treninga spavanja neprikladan u prvih 6 meseci – možda i u prvih 12 meseci. Rast mozga i tela u toku prve godine je najbrži u toku čitavog njenog života. Podsticanje tog rasta danonoćno je od vitalnog značaja. Dok će neke bebe prirodno imati najduži ciklus spavanja tokom noći, većina neće. Samo-umirivanje nije nešto što bebe mogu ili treba da urade – ukoliko se probude, one moraju biti nahranjenje, ne mogu se vratiti na spavanje.

Pre nego što donesete odluku o bilo kom obliku treninga spavanja, važno je da uradite neka istraživanja i pregledate sve Vaše opcije. Dve poznatije tehnike su Pustite da plače (Cry It Out CIO) i Kontrolisani plač (Controlled Crying). Obe metode su označene kao metode treninga spavanja i trebalo bi da budu korišćene uz oprez – ako se uopšte koriste.

Ukoliko tražite nežnije pristupe za noćno roditeljstvo, postoji nekoliko odličnih knjiga koje Vam mogu pomoći da razvijete tehnike umirivanja, koje ograničavaju stres za roditelje i bebe i podržavaju potrebu za noćnim hranjenjem.

Igra i razvoj

Centralni nervni sistem – hardver koji pokreće ljudsko telo – razvija se odozgo prema dole i iznutra ka spolja. Jedan od prvih znakova fizičke kontrole koji ćete primetiti je sposobnost Vaše bebe da drži svoju glavu uspravno, jer njeni vratni mišići počinju da odgovaraju na poruke iz mozga. Držanje glave uspravno je težak posao za još uvek nerazvijene mišiće, tako da će ona biti u mogućnosti da se održi u tome na kratko, pre nego što će joj biti potreban odmor.

Podizanje glave tokom ležanja na stomaku i okretanje glave ka izvoru zvukova ili pokreta kada leži na leđima su sve prilike za rad na razvoju mišića. Nosiljka za bebe joj dozvoljava da vežba držanje glave uspravno i samostalno, uz pomoć Vaših grudi koje će moći da joj pruže učestale odmore.

Većina beba neutešno plače u toku prva tri meseca i često se ovo plakanje označava kao ’’ kolike’’. Šta su kolike i kako možete otkriti da li je to uzrok plača Vaše bebe?

Autor : https://ordinacija.tv/   fotografija: Shutterstock

Poslednji tekstovi