NaslovnaBebeFamily Vit - Razvoj bebe po nedeljamaBeba u 36. nedelji: Počinje da pokazuje koju hranu više ili manje...

Beba u 36. nedelji: Počinje da pokazuje koju hranu više ili manje voli

Puzanje na rukama i kolenima, komnados-stil ili vučenje donjeg dela tela su načini na koje se Vaša 36 nedelja stara beba kreće! Jednom kada shvate, bebe koje puze će voleti svoju povećanu pokretljivost i mogu preći veliki deo prostora na kome se nalaze jako brzo. A kada ne puze, sede uspravno i posmatraju svet. I sedenje i puzanje pruža Vašoj bebi čitavu novu perspektivu života pa će ona uživati u novim iskustvima svakog dana.

Ali Vaša 36 nedelja stara beba se takođe se približava sledećem razvojnom skoku i nekada može otkriti da je njegov svet zbunjujuć i pretpran, pa će joj biti potrebno da dosta komunicira sa Vama kako bi shvatila šta se dešava.

Usred rasta zuba, velike fizičke promene i skoka u razvoju mozga, Vaša 36 nedelja stara beba prolazi kroz još mnogo stvari. Možete očekivati neke velike promene u narednim nedeljama kako Vaša beba napreduje i prilagođava se novim sposobnostima.

Hranjenje Vaše 36 nedelja stare bebe

Većina beba u ovom periodu počinje da pokazuje koju hranu više ili manje vole. Ovo može biti frustrirajuće ukoliko je Vaša beba uživala u širokom spektru ukusa i boja kada je počela da jede čvrstu hranu.

Postoji nekoliko razloga zašto bebe prolaze kroz ovaj normalan stadijum između osmog i desetog meseca:

  • Vaša beba uživa u novini koja znači novu vrstu hrane, ali kao i sa svim drugim stvarima, novina ubrzo postaje rutina pa interesovanje i entuzijazam opadaju;

  • Bebe kojima rastu zubi često imaju osetljive desni i jednostavno ne osećaju kako izgleda jesti čvrstu hranu ili hranu koju moraju da žvaću;

  • Fizički rast postaje sporiji u drugom šestomesečju i Vaša beba će prolaziti kroz periode kada se njen apetit u skladu sa tim smanjuje. U nekom drugom periodu, apetit će se povećavati zbog iznenadnog rasta;

  • Bebe u ovom periodu su veoma zauzete: zaustaviti se zbog hrane nije prioritet pored kretanja i istaživanja;

  • Mleko – majčino ili formula – nastavlja da bude glavni izvor hrane sve do 12 meseci.

Setite se da ’’roditelji obezbeđuju, deca odlučuju’’ jeste jedan od dobrih načina da imate na umu ovakvo ponašanje. Vaš posao je da učinite dostupnim različit spektar hrane koje beba može jesti tokom dana. Vaša beba će odabrati šta i koliko oseća da može pojesti. Zdrava beba u razvoju neće biti gladna. Ukoliko joj pružite priliku da jede – i čvrstu hranu i mleko – to znači da će jesti ono što želi i ono što joj je potrebno. Nećete ohrabrivati siromašne navike koje se tiču jela time što nećete insistirati da jede: umesto toga, ohrabrujte zdrave navike bazirane na ishrani zbog apetita.

Spavanje i umirivanje

Kako se Vaša beba približava šestom skoku, doživeće ponovo remećenje spavanja. Možda ćete takođe primetiti da je teže umiriti je i nakon buđenja. Dok su noćni periodi posebno teški, spavanje tokom dana je takođe pogođeno na ovaj način i predstavlja dodatan izazov. Većina roditelja koristi zajedničko spavanje kako bi funkcionisali u toku noći a majke koje doje će najčešće koristiti praksu deljenja iz kreveta kako bi svi imali dobar san. Tokom dana nije uvek praktično zajedničko dremanje sa bebom nakon dojenja, a bebe koje se hrane flašicom neće uvek zaspati nakon hranjenja kao što su to radile dok su bile mlađe. Umorna beba sa punim stomakom koja se ne može umiriti može biti očajna.

Pokreti su čest izbor za pomoć bebi da se umiri za spavanje tokom dana. Bebe prirodno postaju pospane kada osete ritmične pokrete – kao što je nosiljka za bebe, auto koji se kreće ili kolica. Iako mnoge knjige za roditelje upozoravaju da ne bi trebalo dozvoliti bebama da spavaju igde osim u svom krevetiću i u zamračenoj sobi, za mnoge porodice je ’’brzo spavanje’’ realnost u pogledu toga kako njihove bebe spavaju. Spavanje je spavanje i ukoliko se Vaša beba probudi osvežena i odmorna nakonn dremanja bez obzira na to gde se nalazi, onda je to ono što je najbolje za nju.

Beba kojoj je potrebna porodična rutina spavanja u njenom krevetu će bolje funkcionisati ukoliko možete da ponavljate ovu rutinu što je češće moguće. Iako ćete Vi možda preksočiti kupanje hraneći je i stavljajući je u njenu vreću za spavanje, priča i blago češkanje mogu biti dobri trikovi. Muzika za spavanje ili druga vrsta pomoći koju možete koristiti uveče, može delovati i tokom dana.

Setite se da većina beba ujedninjuje njeno spavanje tokom dana u dva dremanja u ovom periodu, što takođe može pomoći. Prilagođavanje ovoj promeni će zahtevati vremena i Vaša beba će možda pružiti otpor prilikama za spavanje kada se ne oseća spremno – čak i ako kasnije zaspi tokom večere! Nekada je samo potrebno da sve ide svojim tokom dok se novi obrazac ne ustali i dok se ne uklopite u rutinu.

Ukoliko Vaša beba ne utone u san, nekada je najbolje da prestanete da pokušavete i pružite joj šansu za igranje umesto toga. Možete ponovo pokušati nešto kasnije kada će se Vaša beba možda osećati dovoljno umorno da bi se umirila. Ili će možda zaspati u toku igre – malo ’’brzog sna’’ na podu može biti baš ono što joj je potrebno!

Igra i razvoj

Vaša beba provodi dosta vremena na podu krećući se u više navrata između sedenja i puzanja, što može izgledati kao nasumično kretanje. Nemojte se zavaravati; Vaša 36 nedelja stara beba vežba za sledeće velike promene: stajanje i hodanje. Ovi konstantni pokreti na podu – sedenje, puzanje, pa ponovno sedenje – ne samo da joj dozvoljavaju da se igra i istažuje, već joj takođe pružaju mišićima abdomena, leđa, kukova i butina odličnu vežbu.

Kako centralni nervni sistem nastavlja sa razvojem, konačna destinacija je na vidiku. Nervi koji kontrolišu sposobnost stajanja bez podrške i samostalan hod u narednim mesecima, rapidno ožičavaju kontrolni sistem za najkompleksnije sposobnosti od svih. I kako biste napravili ovaj sistem funkcionalnim, jaki mišići moraju biti pripremljeni.

Vaša 36 nedelja stara beba treba mnogo igre na podu. Vreme provedeno u kolicima, stolicama za hranjenje ili na drugim pasivnim mestima trebalo bi da budu korišćene samo za prevoz, hranjenje i slično. Iako će Vaša beba možda uživati u igračkama koje joj omogućavaju da stoji uz podršku, one ne dozvoljavaju prirodan razvoj mišića potrebnih za hodanje i čak je mogu i odložiti. Umesto toga, ponudite joj igračke na podu koje će je ohrabrivati da puzi i sedi; lopte i ostale kotrljajuće igračke, stvari sa točkovima koje se mogu gurati i vući i slično.

Jednom kada Vaša beba povuče sebe da ustane, solidna kolica ili igračke sa točkovima koje može gurati će joj pružati podršku kada počne sa hodanjem uz istu, ali čak i te igračke ne bi trebalo da zamene mogućnost kruženja oko nameštaja i drugih oslonaca. Hodanje pored oslonaca prethodi hodanju napred i razvija mišiće na različite načine. Nije potrebno da učite Vašu bebu da hoda ili da radite bilo šta kako biste je ohrabrili: želja da ustane i hoda je primarna.

www.ordinacija.tv

Poslednji tekstovi