NaslovnaBebeFamily Vit - Razvoj bebe po nedeljamaBeba u 26. nedelji: Vredno radi i na svojoj pokretljivosti i voli...

Beba u 26. nedelji: Vredno radi i na svojoj pokretljivosti i voli da igra jednostavne igre sa Vama

Vaša 26 nedelja stara beba je na pola puta do 52 nedelje ili prve godine svog života!Postaće pomalo konfuzno povezivati nedelje i mesece kako Vaša beba bude rasla pa se većina roditelja jednostavno fokusira na mesece od rođenja bebe, radije nego da računaju starost po nedeljama. Neki drugi roditelji više vole da računaju nedelje, kao što su radili u toku trudnoće.

Vaša 26 nedelja stara beba će sada možda biti veliki fan čvrste hrane ili se još uvek navikavati na tu ideju. Ona je sada u sledećoj Nedelji čuda i doživljava sve uobičajeno: plakanje, mrzovolju i preteranu privrženost koju Nedelja čuda nosi sa sobom. Takođe vredno radi i na svojoj pokrteljivosti i voli da igra jednostavne igre sa Vama.

Nedelja čuda  – skok peti: svet veza

Vaša 26 nedelja stara beba počinje da razume distancu – naročito kada su u pitanju stvari koje ona želi ali ih ne može dohvatiti! Možda će ovaj čin inspirisati pokrete unapred kod Vaše bebe koja već puzi ili tek počinje. Naravno, istezanje, pružanje i manipulisanje telom kao cilju je pravo zadovoljstvo kada se taj cilj i ostvari i neverovatno frustrirajuće kada cilj ostane izvan domašaja. Ovo se primenjuje na sve, od igračaka, preko kućnih predmeta do ljudi: naročito majke!

Možda ćete primetiti da drugi ne mogu držati Vašu bebu bez da ona traži Vas i pokazuje znake uznemirenosti. Pored separacione anksioznosti, koja je uobičajena u drugih šest meseci, Vaša beba razume da je ne držite uvek Vi u rukama.

Hranjenje Vaše 26 nedelja stare bebe

S obzirom na to da ste počeli da nudite svojoj bebi čvrst hranu, primetićete promene u njenoj stolici. Sve, od nesvarenih parčića hrane do znakova zatvora mogu se očekivati i ne treba da Vas brinu. S obzirom na to da je prethodnih 6 meseci telo Vaše bebe trebalo jedino da svari majčino mleko, formulu ili oboje, sada pravi veliko prilagođavanje na različite vrste hrane koje počinju da se pojavljuju u njenom sistemu.

Neka hrana se teže vari – kukuruz ili šargarepa se mogu pojaviti kao šareni parčiči u bebinoj stolici, dok se banana može preobratiti u alarmantne crne vrpčaste komade! Neka hrana koja ima visok nivo šećera (voće kao što je kruška, šljiva ili breskva) mogu putovati veoma brzo kroz probavni sistem, dok neka druga – uključujući banane – može ići sporo.

Zatvor kod beba koje se prilagođavaju promenama u ishrani (a što se takođe može dogoditi kada se prelazi sa majčinog mleka na formulu ili sa jedne na drugu vrstu formule) trebalo bi da bude privremen i obično se rešava davanjem hrane koja služi ’’da pokrene stvari’’. Suva šljiva – ili sveže šljive u toku sezone – obično vraćaju stvari na pravi put. Ukoliko se zatvor ne reši na ovaj jednostavan način ili se iznova vraća, konsultujte svog lekara pre nego što bebi date lekove.

U periodu kada počinjete sa čvrstom hranom, idealno je vreme da upoznate svoju bebu sa idejom konzumiranja vode. Ukoliko je upoznata sa Vašim ispijanjem vode tokom dana iz čaše ili flaše, onda će se ona pitati šta Vi to radite. Možete joj dati mali gutljaj iz Vaše čaše, pomoći joj da uzme vodu kroz slamčicu ili kroz šolju koja ima sisak.

Izabrite šolju koja nema ventil, kako biste sprečili kapanje – Vaša 26 nedelja stara beba nema dovoljno snage da prebrodi vakuum koji ova šolja koristi. Umesto toga, jednostavan dizajn će dozvoliti vodi da curi pravo ka njenim ustima. Ukoliko previše vode bude u njenim ustima, počeće da kašlje, ali, sve je ovo deo učenja. Osmehnite se i uverite je da je sve u redu i da ste Vi sa njom. Pre nego što se okrenete, ova šolja će imati važnu ulogu u toku svakog obroka i nikda nećete napuštati dom bez jedne!

Vodovodna mreža se smatra bezbednom za bebe i one mogu piti vodu sa česme bez prethodnog kuvanja (obratite pažnju da voda koju koristite za pripremu formule mora biti prokuvana, kako bi ubila sve potencijalne bakterije u mlečnom prahu – on nije sterilan. Uvek pratite smernice za pripremanje formule).

Ukoliko Vaša beba još uvek ne pokazuje interesovanje za čvrstu hranu, nemojte biti uznemireni. Proces učenja traje. Ukoliko Vašu bebu hranite kašikom a ona konstatntno pljuje hranu koju joj ponudite, verovatno njen jezični refleks još uvek nije opao. U redu je da napravite pauzu i probate narednog dana. Možete nastaviti da pravite ’’hranu za prstiće’’ između obroka, kako bi je beba držala i probala. Kada ona bude spremna, počeće da žvaće i guta hranu.

Spavanje i umirivanje

Neke 26 nedelja stare bebe spavaju duži vremenski period u toku noći, dok druge bivaju uznemirene zbog puzanja, rasta zubića ili drugih promena. Možda ćete biti iznenađeni time što se Vaša beba budi nekoliko puta u toku noći, naročito ukoliko Vaši prijatelji i rodbina kažu da njihove bebe obično prespavaju od šest meseci. Postoji jako veliki pritisak na roditelje kako bi dostigli ovaj ’’cilj’’ koji podrazumeva spavanje u toku noći – toliko da čak jedna trećina roditelja mora da laže o tome koliko njihova beba zaista spava u toku noći!

Pomaže da znate da su istraživači imali studiju o obrascima spavanja kod beba koja je pokazala da je realnost drugačija od očekivanja. Istraživanja jasno pokazuju da se 78% beba starosti od 6 do 12 meseci redovno budi bar jednom u toku noći. Daleko od toga da im već dugo nije potrebno hranjenje u toku noći – kako većina roditelja kaže – 61% beba mora da bude nahranjeno bar jednom u toku noći.

Studija je takođe pokazala da čak ni kod majki koje doje svoje bebe češće u toku noći ne postoji razlika u broju buđenja bebe, bez obzira na to da li je beba dojena ili hranjena formulom, koliko obroka će beba imati u toku dana ili koliko obroka koji podrazumevaju čvrstu hranu.

Jednom rečju – buđenje noću nije izazvano time kako ili čime hranite svoju bebu tokom dana. Obroci Vaše bebe u toku noći jer se probudila dešavaju se zbog toga što je to sasvim normalno u ovom dobu.

Igra i razvoj

Kako Vaša 26 nedelja stara beba vežba svoje vokalne sposobnosti, otkrićete da su prisutni ne samo različiti nivou zvukova u njenom glasu već i različiti nivoi jačine! Može biti zapanjujuće kada visoki zvukovi oduševljena izađu iz Vaše bebe, naročito ukoliko se ona tiho igrala trenutak pre toga, pa će voleti Vaše odgovore na njene neočekivane zvuke. Igre, priče i pesme gde može varirati boja, jačina i visina Vašeg glasa će takođe biti uživanje za bebu i možete posmatrati kako pokušava da proizvede iste zvukove kao i vi . Stavite i pomerajte prste između bebinih usta dok proizvodi zvukove i nova igra će ubrzo postati omiljena, kao i golicanje njenog stomaka ustima proizvođenjem zvuka duvanja.

Izlaganje Vaše 26 nedelja stare bebe zvukovima – muzici, govoru, pesmama ili zvukovima prirode – pomoći će joj da usmerava svoju pažnju u pravcu buke, učeći vezu između radnje i zvuka – na primer, zvončići na njenim člancima – i još mnogo toga. Muzika za bebe se sastoji od jedostavnih zvukova i rima: vreme za priču koje podrazumeva rimovanje ili igranje igara poput ’’Ide maca oko tebe’ su načini da stimulišete veštinu slušanja Vaše bebe pa će to biti odlična zabava za oboje.

www.ordinacija.tv

Poslednji tekstovi