NaslovnaBebeFamily Vit - Razvoj bebe po nedeljamaBeba u 24. nedelji: Vreme je za rast zuba, pokretljivost, istraživanje hrane...

Beba u 24. nedelji: Vreme je za rast zuba, pokretljivost, istraživanje hrane i rani govor

Vaša 24 nedelje stara beba sada ima 6 meseci!Već je na pola puta ka svojoj prvoj godini života i udvorstučila je svoju težinu koju je imala na rođenju.

Ona je sad spremna da jede drugu hranu, odvojenu od majčinog mleka ili formule i verovatno je uvek u pokretu, kotrlja se od napred ka nazad i okreće se sa lakoćom, spremna da puzi – ili je ovu veštinu možda već savladala!

Sada može da sedi uglavnom i u potpuno bez podrške, može da prebacuje igračku iz jedne ruke u drugu i da pravi prepoznatljive zvukove koji prethode njenim prvim rečima.

Vaša 24 nedelje stara beba razume jednostavne, predvidive obrasce ponašanja i uživa u pesmama, pričama i jednostavnim igrama. Ona je sada spremna da zakorači u drugu polovinu prve godine – vreme je za rast zuba, pokretljivost, istraživanje hrane i rani govor.

Njen brzi rast – i fizički i mentalni – znači da će se ona i dalje redovno buditi noću. Verovatno joj je potrebna podrška kako bi se vratila na spavanje, hranjenjem putem grudi ili flašice, što je najčešći način za umirivanje beba ispod 12 meseci. Sa izbijanjem najmanje osam zuba koji se mogu očekivati u naredne 24 nedelje, možete očekivati da nelagodnost zbog toga bude glavni faktor buđenja noću.

Hranjenje Vaše 24 nedelje stare bebe

Oko 6.meseca, veliki broj beba je spremno da pređe na čvrstu hranu. Bez obzira na različite informacije koje ste čuli, preporuke su vrlo jasne i nepromenljive:

’’ Preporučuje se da odojčad budu isključivo dojena (ili hranjena formulom) sve do 6.meseca starosti, kada se može uvesti i čvrsta hrana. Dodatno se preporučuje da se dojenje nastavi sve do 12 meseci ili kasnije, sve dok majka i dete to žele’’. – Smernice za hranjenje odojčadi .

To se podudara sa preporukama Svetske zdravstvene organizacije za sve zemlje:

’’Dojenje je nezamenljiv način obezbeđivanja idealne hrane za zdrav rast i razvoj novorenčeta; takođe je sastavni deo reproduktivnog procesa sa važnim implikacijama za zdravlje majki. Svetska zdravstvena preporuka podrazumeva da odojčad treba da budu isključivo dojena prvih 6 meseci života, kako bi se obezbedio optimalan rast, razvoj i zdravlje. Posle toga, da bi se upoznale njihovi razvojni zahtevi ishrane, odojčad bi trebalo da dobijaju nutrijentno adkevatnu i bezbednu hranu iako se dojenje nastavlja do druge godine, ili nakon toga. Isključivo dojenje od rođenja je moguće, osim za nekoliko medicinskih stanja i kada neograničeno dojenje dovodi do velike proizvodnje mleka.’’ – Smernice za ishranu odojčadi Svetske zdravstvene organizacije

Ne postoje posebne smernice za bebe koje se hrane formulom, jer i one počinju sa ćvrstom hranom oko 6.meseca. Ipak, nakon 12 meseci, forumla više nije potrebna.

Ukoliko ste već počeli sa čvrstom hranom, jer je to bio lekarski savet, verovatno ste uveli laganu hranu u obliku pirea od voća i povrća u skoro tečnom obliku. Ova hrana je napravljena kako bi skliznula niz grlo Vaše bebe zbog prirodnog refleksa jezika, jer treba da spreči da beba proguta neke neodgovarajuće delove.

Uvođenje čvrste hrane u 6.mesecu znači da refleks više nije prisutan i možete preskoćiti piree (kašice) i poći pravo ka pravoj čvrstoj hrani, bez potrebe da je prvo gnječite. Kada počnete sa čvrstom hranom, Vaša beba će učiti kako da koristi usta, jezik, vilice i desni na novi način. Shvatiće kako da žvaće hranu, kako da je polomi i proguta. Možete očekivati i nered tokom perioda učenja.

Izaberite jednostavnu stolicu za hranjenje koja je laka za čišćenje sa minimalnim ivicama i malim otvorima, da bi Vam čišćenje bilo lakše.Otkrićete i da su veće portikle efektivnije od portikli koje ste koristili do sada. Neke portikle izgledaju kao umetničke kecelje i pokrivaju bebina ramena, što može značiti manje veša za Vas. Plastične portikle mogu biti glomazne na malim bebama i bolje pristaju starijim bebama i deci.

Plastična podloga ispod stolice za hranjenje se čisti još lakše. Mnogo spremnih peškira može pomoći da brzo obrišete bebi lice i ruke jednom kada završi sa jelom. Zaboravite na činije i tanjire kada počinjete sa hranjenjem – lakše je za Vašu bebu da pokupi parčiće hrane koji su na njenoj ploči na stolici za hranjenje.

Čak je i escajg opcija u ovom ranom stadijumu. Iako su kašike idealne za hranu kao što je jogurt ili supa, bebe takođe uživaju da guraju prste u tost ili parčiće voća u tečnu hranu i koriste ih kao zamenu za kašiku. Što više beba koristi ruke i prste da bi jela, bolja će biti njena ruka-oko koordonacija i motorička kontrola.

Spavanje i umirivanje

Prelazak sa isključive ishrane mlekom na kombinovanu ishranu koja sadrži mleko i hranu koju jede čitava porodica je veliki izazov za sistem za varenje Vaše 24 nedelje stare bebe. Možete očekivati prekidanje sna jer se Vaša beba budi zbog ovog novog procesa. Kombinacija buđenja zbog rasta zuba, puzanja i razvoja mozga tokom Nedelja čuda je nešto zbog čega će se beba buditi nekoliko puta svake noći i biće joj potrebna dodatna podrška da se vrati na spavanje.

Ovaj zahtevan period vrhunac ostiže između 8. I 10. Meseca, jer većina beba počinje da puzi između 7.i 11. meseca. Ne možete sprečiti da se Vaša beba budi zbog ovih promena, ali pomaže da znate da je ovo normalna faza. Najlakša opcija je dojenje ili umirivanje bebe kako bi se vratila na spavanje, pre nego usmeravanje Vaše energije na takozvano ’’samoumirivanje’’. Trening spavanja neće sprečiti Vašu bebu da se budi iz ovih razloga, a nećete razmaziti bebu ublažavanjem njenog stresa.

Igra i razvoj

Vaša 24 nedelje stara beba se verovatno kotrlja veoma dobro i može preći na taj način veliki deo prostora za igru. Neophodno joj je mnogo vremena na podu kako bi vežbala mišiće koji joj omogućuju da puzi u narednih nekoliko meseci.

Kako centralni nervni sistem nastavlja da se razvija, ona stiče kontrolu nad svojim donjim delom tela i uživaće da prinosi svoja stopala ustima da bi mogla da ih siše! Neka joj stopala budu bosa kako bi uživala u ovom čulnom iskustvu.

Ponovljeni pokreti njenih nogu će joj pomoći u pripremi za puzanje. Ova snaga će joj omogućiti da se iz ležećeg uspravi u sedeći položaj – što je još jedan važan stadijum koji dolazi. Biti u mogućnosti da postavi sebe u sedeći položaj će dalje dovesti do puzanja a kasnije će joj to pomoći kako bi mogla da ustane. Za sada, sisanje nožnih prstiju je zabavna igra!

Zubi će uskoro početi da se pojavljuju, ukoliko već nisu. Donji sekutići , na sredini vilice, uglavnom se pojavljuju prvi. Nemojte brinuti ukoliko dojite da će pvi zubi praviti problem – jezik Vaše bebe se nalazi između zuba i Vaše dojke kada je hranite, štiteći Vašu dojku od njegovih oštrih ivica. Mnogo stvari koje može da grize i žvaće će pomoći da oslobodi pritisak u desnima kako zubi počinju da izbijaju i takođe će omekšati oštre ivice.

Iako možete kupiti specijalne igračke sa oznakom ’’za rast zuba’’, većina igračaka koje Vaša beba ima imaju istu svrhu. Igračke za rast zuba koje možete hladiti u frizideru, nude hladnoću kao neku vrstu olakšanja. Korišćenje gelova, lekova, kapi ili pudera obično nije potrebno kada rastu prvi zubi, ali mogu pomoći u nelagodnosti kada se kasnije pojave kompleksniji zubi. Prvih 8 zuba – 4 gornja i 4 donja – izbijaju relativno lako, iako Vaša beba može biti uznemirena ovim procesom.

Znakovi koje roditelji povezuju sa rastom zuba – povišena temperatura, nos koji curi, rumeni obrazi i bol u uhu – nisu uvek ovako označeni od strane lekara, koji predlažu da proverite da nije u pitanju infekcija koja izaziva slične simptome.

www.ordinacija.tv

Poslednji tekstovi