NaslovnaBebeFamily Vit - Razvoj bebe po nedeljamaBeba u 22. nedelji: Može da prepozna Vaše emocije na osnovu izraza...

Beba u 22. nedelji: Može da prepozna Vaše emocije na osnovu izraza lica i tona Vašeg glasa

Kako Vaša 22 nedelje stara beba nastavlja kroz razvoj koja dolazi između 4.i 6. meseca, videćete mnogo velikih promena – i nekoliko malih takođe. I dalje u petkom skoku, Vaša 22 nedelje stara beba ima momente kada izgleda kao da je ne možete utešiti, ali ima i one kada je samo jedan paket kikotanja i sreće.

Teško je videti ove velike promene respoloženja, koje Vas ostavljaju da se pitate da li radite nešto pogrešno kada držite Vašu mrzovoljnu bebu, koja će se jedino smiriti u Vašim rukama i neće preći kod nekog drugog bez suza.

Možda se osećate frustrirano kada svaka osoba od koje potražite savet slegne ramenima i okrivi ’’stadijum’’ ali prava istina je da većina stvari kroz koje Vaša beba prolazi sada, tiče se razvoja.

Hranjenje Vaše 22 nedelje stare bebe

Vaša 22 nedelje stara beba će možda tražiti dodatna hranjenja, a Vi ćete se možda pitati da li ovo znači da joj je potrebna čvrsta hrana. Normalno je da bebe izgledaju gladno kada brzo rastu i važno je da mleko nastavlja da bude primarna hrana u njegovoj ishrani.

Formula i majčino mleko imaju odgovarajući balans nutrijenata koji su joj potrebni, kako ona gradi svoje moždane ćelije koju upravljaju njenim telom kako bi se kretalo i gradi mišiće koji su joj za to takođe potrebni. Rano uvođenje čvrste hrane ne može to zameniti i samo zauzima prostor u bebinom stomaku koji bi trebalo da bude ispunjen mlekom.

Beba koju dojite će prilagođavati svoj unos potrebama, hraneći se mnogo češće tokom perioda brzog rasta. U prošlosti, pretpostavljalo se da ovi periodi povećanog hranjenja pojačavaju snabdevanje mlekom, izlazeći u susret ovim promenama u pogledu potreba. Ipak, istraživanja su pokazala da bebin ukupni unos u toku 24 sata varira malo između jednog i šest meseci.

Umesto postepenog povećavanja, kako beba postaje veća, mi sada znamo da bebe koje su isključivo dojene uzimaju približno od 700 do 800 ml mleka svakog dana, sve dok ne počnu da jedu čvrstu hranu. Suprotno tome, bebe hranjene formulom uzimaju oko 75ml formule dnevno za svaku funtu (453 grama) težine tela, sa gornjim limitom koji nije više od 960ml formule u toku 24 sata.

Zbog čega se bebama koje su hranjene formulom povećava količina mleka prema njihovoj težini dok se bebama koje se doje ne povećava? Jedna velika studija upoređuje obim hranjenja beba koje se hrane formulom i beba koje su dojene i pronalazi da bebe koje se hrane formulom konzumiraju 49% više mleka u prvom mesecu, 57% u trećem, a 71% u petom. Postoji nekoliko razloga za to:

  • Ukoliko se beba hrani flašicom, mleko izlazi u jednakoj količini tokom hranjenja, ne menjajući svoju količinu ili konzistentnost kao što to čini majčino mleko. Bebe imaju tendenciju da gutaju sve dok bočica ne bude prazna, a roditelji/negovatelji ih često ohrabruju u tome na nastave sa jelom sve dok ne bude progutana i poslednja kap. Suprotno, bebe koje se doje imaju nekoliko prilika da završe sa obrokom između dva izbacivanja mleka i obično će prestati kada počne novi ciklus.

  • Bebin sistem za varenje lakše vari majčino mleko, pa je potrebno više formule kako bi ste postigao isti nivo nutrijenata. Formula nema hormone kao što su leptin ili adiponektin, koji pomažu bebinom metabolizmu i kontroli apetita, ili hormon kolecistokinin, koji pomaže bebi da zaspi. To znači da bebe hranjene formulom sagorevaju mnogo više energije spavanjem nego bebe koje se doje pa im je potrebno i više mleka.

Glavni razlog verovatno nije potkrepljen dokazima: bila je praksa, od trenutka kada se formula prvi put pojavila, da se izračuna bebina potreba bazirana na težini. Ukoliko niste sigurni koliko bi trebalo da date formule Vašoj 22 nedelje staroj bebi, proverite sa lekarom.

Spavanje i umirivanje

Ukoliko Vam se čini da je Vaša beba odlučna u tome da uskoro krene da puzi, možete pogledati napred za još više prekinutog sna! Istaživači su otkrili da su bebe koje se pripremaju da puze mnogo češće bude tokom noći. Ipak, one su i dalje blizu istog broja sati spavanja. Iako je približan period puzanja 8 meseci, može se to dogoditi i ranije, oko 4.meseca ili kasnije, oko 10.

Period pre puzanja je period pripremanja mišića, koordinacije pokreta i vežbanja tehnika. Dok se neke bebe kreću samo pravo uz pomoć tipičnih pokreta rukama i kolenima, druge vuku svoje telo ili traže druge načine za kretanje. Neke eksperimentišu sa nekoliko pokreta pre nego što se odluče za jedan. Zanimljivo, većina tog eksperimentisanja se vrši tokom sna! Nije neuobičajeno da pronađete Vašu bebu koja se priprema za puzanje u drugačijem položaju od onog u kome ste je ostavili u njenom krevetiću, plačući za Vašom podrškom kako bi se vratila na spavanje.

Izgleda da svaki stadijum velikog motoričkog razvoja prekida spavanje, a sa stalnim napretkom kotrljanja, puzanja, sedenja, stajanja i šetanja koji se javljaju u periodu između 6 i 12 meseci, možete očekivati prekinut san s vremena na vreme.

Sa pojavom nekoliko zuba u istom vremenskom okviru, noćno roditeljstvo može biti zahtevno. Većina roditelja se opredeljuje za spavanje sa bebom u ovom stadijumu kako bi se smanjilo prekidanje sna i obezbedio san za sve.

Igra i razvoj

Vaša 22 nedelje stara beba uči mnogo o komunikaciji- Ona može da prepozna Vaše emocije na osnovu izraza lica i tona Vašeg glasa i može razviti jednostavne obrasce ponašanja u zavisnosti od koraka koje Vi načiniite svaki put. Ona eksperimentiše svojim glasom, stvarajući visoke i niske tonove i ima serije zvukova koje možete prepoznati i pomagati ponavljanjem. Ona pažljivo sluša kada Vi i drugi ljudi pričate sa njom ili oko nje i uči obrasce govora i pauza u razgovoru kroz ovo posmatranje.

Proći će meseci pre nego što Vaša beba počne da koristi najosnovniji govorni rečnik. Jednostavne reči koje se razvijaju iz zvukova su slične u svim kulturama i jezicima – mama, tata, baba su najčešće. Ali, da li ste znali da nije potreno da čekate da se pojavi verbalni razvoj kako bi Vaša beba počela da koristi jezik za komunikaciju? Beba može naučiti znakovni jezik tokom šestog meseca i to je jedan zabavan način da se igrate sa bebom, upoznavajući je sa svetom oko nje – kako bude izgrađivala jezičke i komunikacione veštine.

www.ordinacija.tv

Poslednji tekstovi