NaslovnaBebeFamily Vit - Razvoj bebe po nedeljamaBeba u 17. nedelji: Ona voli da upoznaje nove ljude i da...

Beba u 17. nedelji: Ona voli da upoznaje nove ljude i da iskusi nove stvari – sve dok ste Vi blizu nje!

Postoji mnogo toga što se dešava u životu Vaše 17 nedelja stare bebe i ona ne želi da propusti ni trenutak toga! Dok ona sa čuđenjem posmatra prizore i zvukove svakodnevnog života, njen mozak je podvrgnut velikom razvoju kako bi se pripremio za sve što dolazi u njenoj drugoj polovini godine.

Od ožičenja moždanih puteva koji će jednog dana voditi prve korake, do obrađivanja zvukova koje pravite kako ona postaje spremna da govori, pozadinska aktivnost je kompleksna – i povremeno – preopterećujuća.

Kako njen centralni nervni sistem nastavlja da se razvija, socijalni razvoj Vaše 17 nedelja stare bebe takođe nastavlja da cveta. Ona voli da upoznaje nove ljude i da iskusi nove stvari – sve dok ste Vi blizu nje! Pored toga što je ovo doba izazova, ovo je takođe i jedno veliko uživanje, jer Vam Vaša beba pokazuje svet kroz svoje potpuno nove oči (pokazuje drugačiji pogled na svet).

Hranjenje Vaše 17 nedelja stare bebe

Vaša 17 nedelja stara beba posmatra sve što se odigrava oko nje – naročito tokom hranjenja! Bez obzira da li su u pitanju grudi ili flašica, ostati fokusiran na jelo je težak posao kada postoje mnogo zanimljivije stvari za slušanje ili gledanje – na primer, način na koji sunce prolazi kroz roletne ili zvuk laveža napolju.

Vi ćete verovatno otkriti da su obroci konstantno prekidani ili zanemareni kada postoji bilo kakva stimulacija oko vas. Sukob između želje za jelom i želje za posmatranjem mogu učiniti Vašu 17 nedelja starom bebom mrzovoljnom i rezultat toga je da oboje postajete frustrirani. Izlazak napolje predstavlja posao pronalaženja tihog mesta za hranjenje ili umirivanje razdražljive bebe.

Ovaj razvojni stadijum je dosadan, ali normalan deo ’’četvoromesečnog čudovišta’’. Kako je Vaša 17 nedelja stara beba naučena da posmatra sve što se dešava oko nje, ona još uvek razvija sposobnost da se odbrani kada je to potrebno. Ovo će se razviti oko 6.meseca, kada će biti sposobna da shvati šta je važno a šta bezbedno da ignoriše.

U međuvremenu, možete očekivati povećana noćna hranjenja, gde joj umirujuća tama dozvoljava da se opusti i jede bez odvlačenja pažnje. Vaše grudi će se adaptirati na ove promene, iako ste možda doživeli neku punoću ili nelagodnost ukoliko je često u toku dana hranjenje prekidano. Nađite mesto gde se možete skloniti tokom hranjenja – sedenje sa bebom u dosadnom uglu bez odvlačenja pažnje može pomoći. Puštanje aplikacija bele buke na Vašem mobilnom uređaju može maskirati interesantne zvukove.

Vaša flašicom hranjena beba će verovatno bolje jesti ukoliko je postavite uspravno, okrenutu od Vašeg tela, kako može posmatrati šta se dešava. Budite pažljivi i izbegavajte preteranu stimulaciju – možda će Vam biti potrebno povlačenje u tišinu ukoliko se nastavi njeno ometanje.

Spavanje i umirivanje

Periodi obroka su naročito izazovni, ali ćete takođe otkriti da će takođe postati teže staviti bebu na spavanje. Možda ćete početi da vrednujete junk sleep (niskokvalitetan san koji ometaju elektronski uređaji i mobilni telefoni), kada Vaša beba konačno zaspi gde god da je. Budite sigruni, spavanje je spavanje i Vašoj bebi nije potrebno da bude ušuškana u svom krevetu da bi se to računalo kao ’’pravo’’ spavanje.

Nosiljka za bebe takođe može umiriti Vašu 17 nedelja staru bebu, naročito ukoliko se sklonite na tiše mesto da biste je umirili. Isključite sve uređaje koji emituju zvuk ili se krećite dok joj pomažete da zaspi, ili idite u drugu sobu. Možda će biti neophodno da spustite roletne u toku dana, kako biste zamračili sobu i sprečili ulazak svetlosti. Nežna, ritmična muzika ili bela buka zaokupljuju njenu pažnju i fokus, dozvoljavajući joj da se opusti i sluša.

Možda ćete pronaći Vašu 17 nedelja staru bebu u nekim neobičnim položajima kada se probudi u svom krevetu. Prevrtanje je uobičajeno tokom spavanje pa će se možda probuditi kada otkrije da je u neudobnom položaju. Ukoliko je i dalje povijate, ovo je definitivno znak da je premestite u vreću za spavanje umesto toga. Bez obzira na to koliko čvrsto je povijate, Vaša 17 nedelja stara beba može se okretati i meškoljiti se kako bi izbacila svoje ruke napolje. Biće bezbednija u vreći za spavanje i i dalje će moći da se pomera onoliko koliko joj je potrebno. Izbegavajte dodatnu ćebad, jer njeni pokreti mogu dovesti do toga da joj glava postane pokrivena.

Igra i razvoj

Interesovanja 17 nedelja stare bebe za ono što se dešava oko nje su uobičajena tačka u kojoj se roditelji pitaju o korišćenju nosiljke koja bebi dozvoljava da bude okrenuta i da posmatra svet oko sebe. Postoje stvari koje bi trebalo da znate pre korišćenja nosiljke.

Jedan vodeći brend preporučuje korišćenje njihovih nosiljki oko 10 do 15 minuta. Razlog ovakvog ograničenja dolazi od istih problema koje ste možda imali sa hranjenjem ili spavanjem – preterana stimulacija. Kada je Vaša beba okrenuta supronto od Vas, teško je otkriti njene povratne informacije; sva buka i pokreti mogu biti previše. Iako ona voli da vidi sve u marketu, šoping-centru ili gde god je odvedete, malo postaje mnogo i biće joj potrebna mogućnost udaljavanja od procesa, pre nego što sve postane previše.

Nosiljke u kojima je lice Vaše bebe okrenuto napred ne dozvoljavaju joj da se okrene. Druga opcija koja joj dopušta pogled od 360 stepeni ali takođe i da uspostavi kontakt očima sa Vama, kao i da se okrene kad god želi jeste ring sling. Nositi Vašu 17 nedelja staru bebu na kukovima je lakše od držanja i takođe Vama olakšava obavljanje kućnih poslova dok ona gleda.

Vaša 17 nedelja stara beba verovatno čvrsto drži igračke u svojoj ruci i prinosi ih ustima. Ona će takođe provoditi vreme stavljajući prste i palac u usta, bez obzira na to što ste Vi odlučili da neće! Sisanje ruku je uobičajeno za bebe u toku 16.gestacijske nedelje u materici i one naporno rade u ranim nedeljama života kako bi razvile mišiće i vratile ruke u usta.

Osim što je umirivanje, sisanje i pričanje veoma važno za bebe – one takođe uče radeći to. Proći će nekoliko meseci pre nego što ona bude mogla da pokupi igračke ili druge stvari, okrene ih, udara ili oseća prstima. Ali u 17.nedelji, njena usta, jezik i usne mogu naučiti mnogo o stvarima koje dodiruju – naša usta imaju mnogo više nervnih završetaka po kvadratnom santimetru nego bilo koji drugi deo tela!

Iako će Vam dobronamerni članovi porodice i prijatelji reći da joj raste zub ili da joj je potrebna čvrsta hrana, razlog zašto Vaša beba sve stavlja u usta je jednostavno – istraživanje! To joj takođe pruža zadovoljstvo i pomaže joj da se smiri i opusti.

Iako će neke bebe sisati palce u detinjstvu, sprečavanje bebe da radi to je neće sprečiti i može odložiti njeno učenje. Pokušavati sa zamenjivanjem prstiju ili palaca cuclom (varalicom) će smanjiti njenu sposobnost da istražuje i uči, pa prihvatite ovo kao normalni razvojni stadijum i opuštanje. Ne morate da brinete o prljavštini ili bakterijama – normalno kućno kruženje predstavlja neznantu pretnju a kontakt sa stvarima oko nje joj pomaže da izgradi imuni sistem. Nije neophodno da prokuvata ili sterilišete njene igračke, jednosatvno ih operite s vremena na vreme uz pomoć tečnosti za sudove.

Sada kada Vaša beba provodi mnogo više vremena budna tokom dana, vreme za igru postaje važan deo njene rutine. Iako vreme na stomaku i vežbanje prevrtanja čine veći deo njenog vremena, jednostavne igre počinju da budu privlačne.

Autor : https://ordinacija.tv/   fotografija: Shutterstock

Poslednji tekstovi