NaslovnaBebeFamily Vit - Razvoj bebe po nedeljamaBeba u 13. nedelji: Voli da vidi svet u kome živi a...

Beba u 13. nedelji: Voli da vidi svet u kome živi a Vi ćete uživati da ga upoznajete sa njim

Vaša 13 nedelja stara beba je postala veoma društvena i verovatno pozdravlja nova lica širokim osmehom. Ona otkriva svoj glas i pravi prve vokalne zvukove – i voli kada joj odgovarate. Ona voli da vidi svet u kome živi a Vi ćete uživati da ga upoznajete sa njom.

Ovo je relativno miran period. Ukoliko Vaša beba spava nešto duži vremenski period tokom noći, možda ćete se sada osećati sigurnije i manje umorno. Ali, ukoliko su noćna hranjenja i dalje učestala, ne zaboravite da odvojite vreme tokom dana da biste se odmorili ili odremali kad god možete. Starati se o sebi je važan deo staranja o bebi.

Hranjenje Vaše 13 nedelja stare bebe

Baš kada pomislite da ste čuli svako moguće mišljenje o tome kako bi trebalo da hranite svoju bebu, pojavljuje se novi ugao za sve oko Vas, da Vam daju savet: kada bi trebalo da počnete da dajete svojoj bebi čvrstu hranu. Možda ćete primetiti da su članovi porodice željni da počnu sa davanjem Vašoj 13 nedelja staroj bebi pirinač, voćni pire ili ’’male zalogaje’’ svog obroka kada se okupite. Pritisak koji vrše kako biste išli protiv važećih preporuka zvuči tako poznato ’’Ja sam to uradio/uradila i moja beba je bila dobro’’, može biti veoma jak.

Koje su važeće preporuke i kada je Vaša beba spremna za čvrstu hranu?

Odgovor je veoma jasan –Svetska zdravstvena organizacija preporučuju isključivo dojenje 6 meseci (ili oko 6 meseci) a tada čvrsta hrana može biti uvedena dok se dojenje nastavlja do prve godine. Ukoliko se Vaša beba hrani formulom, onda je to isključivo do 6.meseca. Nakon 12 meseci, Vašoj bebi nije više potrebna formula.

U međuvremenu, mleko nastavlja da bude sve ono što je Vašoj bebi potrebno da raste i da se razvija – ali nekada, bebe prolaze kroz period odbijanja dojke. Možda ćete brinuti da nešto nije u redu sa Vašim mlekom ili da se Vaša beba odvikava, ali je obično to samo privremeno. Uz malo ohrabrivanja, Vaša beba će se vratiti grudima. Razlog za odbijanje može biti mnogo toga, od vraćanja Vašeg menstrualnog ciklusa do toga da Vaše grudi mirišu drugačije nakon što se promenili marku dezodoransa.

Vaša 13 nedelja stara beba će možda usporiti sa dobijanjem na težini u narednih nekoliko meseci. Ovo je normalno za bebe koje doje. Istraživanja pokazuju da izmešu 4. i 6.meseca, bebe koje se hrane formulom imaju tendenciju da brže dobijaju na težini od beba koje se doje, iako je rast u pogledu dužine i obima glave sličan i kod jednih i kod drugih. Imajte to na umu kada razgovarate o bebinom dobijanju na težini sa svojim prijateljima i porodicom koji imaju bebe sličnog uzrasta. To ne znači da Vaše mleko nije dovoljno jako ili da ga nema dovoljno.

Spavanje i umirivanje

Zatvor je malo verovatan kod zdravih beba koje se doje, iako promene u pogledu njihovih crevnih obrazaca obično čine roditelje zabrinutim. Bebe koje se hrane formulom imaju zatvor i to ih čini veoma uznemirenim. Zatvor takođe može uzrokovati i bol.

Normalno je da pražnjenje creva bebe koja se doji smanji frekvenciju. Vaša 13 nedelja stara beba će možda kakiti na nekoliko dana, ali je jednom ili dva puta nedeljno i dalje normalno. Zato što postoji jako malo gubljenja mleka, postoje periodi kada ga nema dovoljno. To ne znači da se Vaša beba neće osećati pomalo neugodno, ali sve dok je stolica meka, ne morate biti zabrinuti zbog zatvora. Učestalije dojenje može pomoći da stvari krenu napred.

Za bebu koja je u potpunosti ili delimično hranjena formulom, formula sama po sebi može često biti krivac kada tražite uzrok zatvora. Ukoliko Vaša beba iznenada počne da kaki ređe a stolica postane tvrda i u obliku kuglice, to može biti povezano sa uvođenjem ili promenom formule u njenoj ishrani. To može trajati dok se creva ne prilagode promeni u ishrani.

Kako se Vaša beba približava kraju perioda plakanja (koji se obično završava između 12 i 16 nedelja), možda ćete biti mnogo sigurniji i moći da prepoznate razlog njenog plakanja. Glad, umor ili nelagodnost su uobičajeno uzroci plakanja, ali šta da radite ukoliko ste upravo nahranili svoju bebu a ona i dalje plače? Ukoliko dojite, to može dovesti do brige oko zalihe mleka. Možda ćete početi sa dohranom nakon dojenja uz pomoć formule ili tražiti načine da povećate zalihe mleka. Postoji mnogo razloga zašto beba plače nakon dojenja – a niske zalihe mleka nisu uvek uzrok. Pre nego što počnete sa dohranom, razmotrite sve druge mogućnosti.

Igra i razvoj

Ukoliko povijate svoju bebu za spavanje, možda ćete brinuti kada bude naučila da se okreće. Većina roditelja prelazi sa povijanja na vreće za spavanje u ovom periodu, kako bi smanjili opasnost od prevrtanja bebe na stomak dok je povijena. Vreće za spavanje takođe dozvoljavaju Vašoj bebi da slobodnije mrda nogama, što je važno za 13 nedelja staru bebu, koja dodaje šutiranje na svoju listu stvari koje treba uraditi.

Vaša 13 nedelja stara beba će Vas možda iznenaditi kikotanjem ili cerekanjem – ukoliko ne, možete je ohrabrivati igrama licem u lice, smešnim facama ili blesavim glasovima. Prvi smeh – kao i prvi osmeh – početak je čitavog novog sveta za Vašu bebu, a njen jednostavan smisao za humor otkriva da su sve stvari zabavne!

Kako biste ohrabrili Vašu 13 nedelja staru bebu da napreduje sa prevrtanjem, vreme za igru može uključivati aktivnosti koje stimulišu njeno interesovanje za okretanje na stranu. Kao sa igračkama koje vise iznad nje, postavite na njen prostor za igru zanimljive stvari za kojima će okretati glavu kako bi ih videla. Igračke svetlih boja, kartonske slikovnice koje mogu stajati uspravno, muzičke igračke i igračke koje se kreću će je izazivati da ih gleda i uključi. Pre nego što bude mogla da se okrene na stomak, mora da vežba okretanje na stranu, a ove aktivnosti će podstaći njeno interesovanje za tim.

Šutiranje stvara veliko zadovoljstvo bebama i one će uložiti mnogo napora u to. Kako bude postajalo zabavno, Vaša 13 nedelja stara beba će pripremati mozak za mnogo kompleksnije pokrete, kao na primer, hodanje u budućnosti. Zabavite je uz pomoć zvončića na čarapici, koje će zvoniti kada bude šutirala. Jednom kada shvati da ona proizvodi novi zvuk, šutiraće jače kako bi čula više.

Normalno je da nove majke brinu o svojim bebama. Ali za neke žene, normalne brige se mogu razviti u anksioznost i početi da utiču na njenu sposobnost da uživa sa svojom bebom. Dobro je uveriti se da postoje i druge majke koje doživljavaju ovu anksioznost, ali je važno znati kako se suočiti sa njom.

Autor : https://ordinacija.tv/   fotografija: Shutterstock

Poslednji tekstovi