NaslovnaBiljeLekovito biljeNarodni recepti sa lekovitim biljkama protiv virusnih infekcija, kašlja, prehlade i gripa,...

Narodni recepti sa lekovitim biljkama protiv virusnih infekcija, kašlja, prehlade i gripa, za jačanje imuniteta… 

Lekovite biljke su prava riznica zdravlja i mogu pomoći da ojačamo imunitet, a neke od njih su godinama korišćenje za lečenje određenih bolesti.

Pogledajte šta to može da vam pomogne, a nešto od navedenog verovatno već imate u kuhinji:

Beli luk – glavni sastojak starog tibetanskog leka

Korisna svojstva belog luka prvi put su primećena pre 4-5 hiljada godina, a kažu i da je bio glavni sastojak starog tibetanskog leka čiji je recept zapisan pre više od 2000 godina. U našoj narodnoj medicini takođe je prisutan, pa se često nalazi u sastavu mnogih melema i prirodnih lekova na biljnoj bazi.

Beli luk sadrži oko 400 aktivnih sastojaka, a bogat je vitaminima i mineralima kao što su adenozin, alicin, aminokiseline, biljna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, gvožđe, enzimi, eterična ulja, jod, kalijum, kalcijum, selen, sumpor i fosfor.

Poboljšava opšti imunitet, podiže imunitet pluća i respiratornih organa, štiti krvne sudove, smanjuje upale i infekcije mokraćnih kanala, direktno deluje na bakterije u viruse, kažu da je odličan antioksidant.

Recept sa belim lukom, limunom i medom za usporavanje procesa starenja

Priprema: Sitno samleti 10 glavica belog luka pa dobro pomešati sa 1 kg meda i sokom od 10 limuna. Presipati u staklenu posudu, poklopiti i ostaviti da odstoji 8-10 dana. Nakon toga dva puta dnevno, pre obroka, uzimati po jednu kašiku mešavine.

Crni luk – Pun vitamina, kalijuma, folne kiseline

Kao jedna od najstarijih povrtarskih kultura, koju prepoznaju po jakom mirisu i ljutom ukusu, smatra se da potiče iz daleke Azije. Priča se da su Egipćani smatrali da njegov oblik i koncentrični krugovi predstavljaju večnost.

Luk je inače dobar izvor dijetalnih vlakana, vitamina C i B6, folne kiseline, kalijuma i mangana.

Deluje kao prirodni zaštitnik od mnogih bolesti, uklanja prolečni umor, smanjuje infekcije i jača ceo organizam. Štiti zdravlje srca i krvnih sudova, smanjuje rizik od degenerativnih bolesti, poboljšava probavu, čisti krv od toksina, jača kosti, kosu i nokte.

Obloge, sirup i kapi od luka u narodnoj medicini koriste se od najstarijih vremena.

Recept – čaj od crnog luka protiv kašlja

Oljuštite i sitno iseckajte 6 glavica luka srednje veličine. Pomešajte luk sa 4 kašike meda i stavite u posudu koja se nalazi iznad posude sa vodom koja vrije. Poklopite i lagano kuvajte 2 sata. Procedite i uzmite 1 veliku kašiku svaka 2 ili 3 sata. Ovaj sirup prikladan je i za decu.

Kopriva – najbolji prirodni lek protiv anemije

Jedna od najlekovitijih biljaka, a u ishrani i pravljenju raznih recepata najčešće se koriste list i koren koprive. Nalazi se u gotovo svim delovima sveta, a najčešće na zapuštenim i obraslim terenima.

Ova biljka koristila se od davnina, u početku kao lek protiv prehlade i za detoksikaciju organizma, a kasnije kao diuretik, za lečenje oteklina, krvarenja, bolesti slezine, astme, upale pluća. Najbolji prirodni lek protiv anemije, sadrži velike količine gvožđa, vitamina C, kalcijuma, magnezijuma, fosfora i silicijuma. Takođe sadrži belančevine, masti, ugljikohidrate, flavonoide, tanin, klorofil, karoten, lecitin, fitosterol, acetilholin. Pokazala se odlično i u lečenju hroničnih upala mokraćnog kanala.

Kopriva jača imunitet, smiruje simptome reumatizma i artritisa, utiče na snižavanje krvnog pritiska i šećer u krvi, pomaže kod glavobolje i nesanice, eliminiše kožne probleme, uništava crevne parazite, neguje i jača kosu.

Recept za čaj od koprive

Dobro oprati i sitno iseckati 2 čajne kašike lišća koprive. Preliti ss 250 ml ključale vode. Poklopiti i ostaviti oko pet minuta da odstoji. Nakon što čaj procedite, spreman je za konzumaciju.

Ljuta crvena paprika – bogata vitaminima C i A

Brojni stručnjaci navode da je moderna medicina tek u skorije vreme počela da prepoznaje ono što su starosedelački narodi američkog kontinenta znali već hiljadama godina unazad – a to je da su kapsaicin i drugi elementi ljute paprike blagotvorni za očuvanje našeg zdravlja na potpuno prirodan način.

Kažu da ljuta paprika direktno utiče na pojačano lučenje serotonina, dopamina, oksitocina i endorfina, hormona zaduženih za lepo raspoloženje. Bogata je vitaminima C i A, deluje protivupalno, ublažava bol, daje bolju prokrvljenost i zagrejanost tela.

Podstiče zdravlje kardiovaskularnog sistema, deluje antiupalno, poboljšava varenje, kažu da čak podstiče mršavljenje.

Navodi se da unos ljute paprike zavisi od procenta kapsaicina koji ona sadrži, i savetuje se da iako je zdrava i lekovita da ne treba preterivati sa unosom.

Recept za ulje od ljutih papričita za bolove u zglobovima

Potrebno vam je 10 svežih crvenih ljutih papričica, 2 čaše hladnoceđenog maslinovog ulja, staklena tegla od 1 litar. Papričice oprati, odseći deo gde se nalazi peteljka i samleti na mašini za mlevenje mesa. Prenesite u staklenu teglu i prelijte uljem. Ostavite na tamno mesto, a posle 7 dana procedite sadržaj kroz gazu ili cediljku.  Iskorišćenu smesu od paprike možete koristiti kao dodatak jelima, a ulje koristiti za utrljavanje u kožu. Prvo možete da ga koristite nekoliko puta u toku dana, kasnije sve ređe. Posle utrljavanja obujte čarape ili hulahopke.

Šipak – njegova lekovitost poznata od davnina

Pripada velikoj porodici ruža od preko 400 vrsta, a njegova lekovitost u narodnoj medicini poznata je od davnina. Može da se koristi svež i suv.

Sadrži vitamine C, A I E, beta karoten, plod je bogat ugljenim hidratima, proteinima, vlaknima. Sadrži kalijum, voćne kiseline, tanine, karotenoide, flavonoid rutin,elaginsku kiselinu, likopen.

Odličan je za suzbijanje infekcija i groznica, jača imunitet, čisti bubrege i stimuliše izmokravanje, pomaže kod bolova u želucu, da se zaustavi unutrašnje krvarenje i redukuje krvarenje kod menstrualnih ciklusa, dobar je kod avitaminoze, poboljšava cirkulaciju i čisti krv.

Recept – čaj od šipka protiv suvog kašlja

Kašiku usitnjenog ploda sušenog šipka prelijte sa 2 dl ključale vode, poklopite i ostavite da odstoji 15 minuta. Čaj procedite, možete dodati šećer, a i ne morate.

Đumbir – preventiva protiv prehlada i gripa

Koristio se još od davnina kao hrana i kao lek, a u kineskim zapisima navodilo se da je ova biljka odličan lek protiv mučnine, bolova u stomaku, zubobolje, krvarenja i reumatizma. Najčešće se koristi koren đumbira, može se konzumirati svež, suv, u prahu, u kapsulama, ili kao sirup i ulje.

Koristi se protiv upala, jača imunitet, odličan je za preventivu protiv prehlada i za smirivanje kašlja, poboljšava cirkulaciju, delotvoran je lek protiv migrene i gripa, ublažava želudačne tegobe i nadutost.

Recept – đumbir i med za jačanje imuniteta

U sezoni gripa kako biste pojačali imunitet možete probati ovaj recept.  Jedan limun operite, iscedite i sitno iseckajte i koru. Dodajte četiri-pet supenih kašika meda i jednu kašiku narendanog đumbira. Uzimajte po jednu kašiku ujutru na prazan stomak.

Borove iglice -jačaju imunitet

Možda će vam zvučati čudno, ali borove iglice su veoma lekovite i koriste se za prevenciju i lečenje različitih zdravstvenih tegoba. Posebno su značajne u jačanju imuniteta, a možete da ih konzumirate u vidu čaja.

Sirup odličan za prevenciju bolesti disajnih organa.

Recept – čaj od borovih iglica

Sa vrha grančice uzmite dvadesetak iglica, properite ih i kuvajte u pola litra vode, dok ne proključaju. Ostavite čaj da odstoji pola sata, procedite ga i pijte od dva do tri puta dnevno. Možete ga zasladiti šećerom ili medom.

Majčina dušica -opšte poznata biljka u narodnoj medicini

Osim što je koristi kao začin jelima, takođe je neizostavni deo u narodnoj medicini. Preporučuje se onima koji imaju sekrete u plućima, upalu bronhija, neredovnu stolicu, reumatske bolove, a podiže opšti imunitet.

Lekoviti sastojci nalaze se u listu i cvetu, pa ih zato treba pažljivo brati.

Recept – čaj od majčine dušice

Stručnjaci navode da se čaj od majčine dušice nikad ne kuva u otvorenoj posudi, s obzirom na to da biljka sadrži lako isparive lekovite sastojke koji se kuvanjem u otvorenoj posudi gube.

Kašiku majčine dušice prelijte sa dva decilitra ključale vode, poklopite i posle pola sata procedite, zasladite medom ili šećerom.  Može da se pije tri do četiri puta dnevno po jedna šolja.

Bosiljak – daje energiju celom telu

Bosiljak je poreklom iz Indije, a predanja kažu da su je u Evropu u 12. veku doneli doneli monasi. Pravoslavna crkva, hinduisti i mnogi drugi narodi, bosiljku pripisuju božansku moć. Dodatak je jelima, dok mu narodna medicina pripisuje lekovita svojstva.

Odličan je za vitalnost organizma, daje energiju celom telu, antiseptik za pluća, stomak i urogenitalne organe. Koristi se protiv kašlja, bubrežnih bolesti, glavobolje i depresije, odličan je u borbi protiv prehlada, upale ušiju i bubne opne. Snažan je antioksidant.

Recept – čaj od bosiljka

Listove osušenej biljke prelijete ključalom vodom i ostavite da odstoji desetak minuta. Može da se pije svakoga dana, ali se savetuje da posle osmog napravite pauzu od dve nedelje.

Hajdučka trava -hajduci je koristili za previjanje rana

Najpoznatiji domaći narodni lek kako za unutrašnju tako i spoljašnju upotrebu. Listovi su se u prošlosti najčešće koristili u ratovima za previjanje rana. Priča se da su je hajduci nosili uvek sa sobom, tačnije sitno prosejane listove hajdučke trave (sporiša), koje su stavljali u razne meleme i tako previjali svoje rane.

trava sadrži dosta korisnih i lekovitih sastojaka – ahilein, ahiletin, borneol, vitamin K, vlavonoide, eterska ulja, kamfor, limonen, mentol, salicilnu kiselinu, tanine…

Povoljno utiče na organe za varenje, čisti krv i jetru, deluje kao analgetik i antiseptik, deluje na sve unutrašnje sisteme, zaceljuje rane i upale.

Čaj od hajdučke trave

2 kašičice sušenog cveta i lista prelijte sa 2 dl vrele proključale vode. Ostavite da odstoji desetak minuta, pa procedite. Odrasli bi trebali da piju jednu šolju ujutru i jednu pred spavanje, a deca jednu malu šoljicu u toku dana.

Zova – čisti pluća i organizam

Jedna od najrasprostranjenijih biljaka na našim prostorima koju su koristile naše bake i deke kako za sokove, tako i za brojne lekovite napitke. Za zovu kažu da je jedna od najlekovitijih biljaka na svetu jer sadrži velike količine flavonoida, karotena, vitamina C.

U plodu su inače prisutni glikozidi, tanini, šećer, voćne kiseline, malo etarskog ulja. Obiluje velikim količinama vitamina B i C, a od minerala sadrži gvožđe i selen. Čisti pluća, a sveži plodovi upotrebljavaju se za prolećno čišćenje organizma.

Koristi se kod brojnih virusnih infekcija, kašlja, reumatskih oboljenja, urinarnih tegoba, kod regulisanja stolice, traumatoloških povreda, a ima i antibakterijsko dejstvo.

Čaj od zove

Četiri kašičice sušenih cvetova zove prelijete sa 0,5 l vruće vode, ostavite da odstoji desetak minuta, pa procedite. Pije se tokom dana malo po malo.

 Beli slez – umiruje kašalj

Kada god neko od vaših najbližih ima suvi kašalj, jedan od saveta koji biste mu dali jeste da proba čaj od belog sleza. On je poznat kao lek za upalu grla, bronhitis. Pomaže pri iskašljavanju šlajma.

Najbolji čaj se pravi upravo od korena biljke, koji se smatra najlekovitijim delom. Kažu da čaj od belog sleza ubrzava metabolizam, dobar je za varenje, kao i probleme sa gorušicom, a dobar je antioksidant, pa je odličan za podizanje imuniteta.

Recept – čaj od belog sleza

Supenu kašiku iseckanog korena belog sleza prelijte šoljom mlake vode i ostavite da odstoji sat vremena. Nakon toga podgrejte čaj koji možete da pijete tokom celog dana.

Oman – koren najlekovitiji

Koristi se kao prirodni lek za mnoge zdravstvene tegobe, a ponajviše za bronhitis i astmu. Koren ove biljke je najlekovitiji i snažnog je antibakterijskog dejstva.

Koristi se za ublažavane upale pluća, astme, hroničnog kašlja, dobar je pri usporenoj ciklulaciji, išijasu, reumu, ukoliko je neko malokrvan, ima problema sa upalom creva ili dijarejom.

Čaj od omana

Prokuvajte pola litre vode i manjoj šerpici, pa dodajte dve kašike korena omana. Smanjite temperaturu i neka se krčka još 20 minuta uz mešanje povremeno. Dodajte med i malo limunovog soka.

Izvor: boljazemlja.com

Poslednji tekstovi