NaslovnaBiljeLekovito biljeKAFA I HLEB OD ŽIRA-Hranljiva, lekovita svojstva i recepti

KAFA I HLEB OD ŽIRA-Hranljiva, lekovita svojstva i recepti

Za zdrav i dugovečan život čovek je predodređen da se okrene prirodi i koristi njene blagodeti. Žir je prirodan, organski proizvod, što znači da je nastao bez upotrebe hemijskih preparata u toku razvoja, sazrevanja, skladištenja i prerade za ljudsku ishranu.

Svaka hrana koja se unosi u ljudski organizam stvara životnu energiju, održava i izgrađuje ćelije i sprečava oksidaciju ćelija. Žir hrasta omogućava u ljudskoj ishani sve tri funkcije.

Energetska funkcija u žiru obezbedjena je cca 60% ugljenim hidratima i cca 5% mastima. Energetska funkcija omogućava održavanje života, kretanje, mehanički rad, stvara toplotu, daje rad srcu, omogućava disanje kao i rad drugih organa ljudskog organizma.

Gradivnu funkciju žir ostvaruje sa cca 5% proteina iz kojih organizam izdvaja aminokiseline. Ova uloga hrane omogućava neophodan gradivni materijal za rast i obnavljanje istrošenih ćelija organizma.

Antioksidativnu / zaštitnu funkciju obezbeđuje mnoštvo minerala koji se nalaze u žiru. Minerali su, ne samo potrebni, već i neophodni za normalno funkcionisanje ljudskog organizma. U žiru su identifikovani fosfor(P), kalijum(K), kalcijum(Ca), magnezijum(Mg), gvoždje(Fe), natrijum(Na), mangan(Mn), cink(Zn), bakar(Cu), hrom(Cr). Poznato je da su K, Ca, Mg, Na elektroliti koji su odgovorni za održavanje balansa tečnosti unutar i van ćelija u čoveku. Koliki je sadržaj makro i mikroelemenata u žiru zavisi od stepena termičke obrade, odnosno ciljnog proizvoda.

Hranljiva i lekovita svojstva hrastovog žira

Hranljiva i lekovita svojstva hrastovog žira poznata su od davnina. Stari narodi nazivali su hrast: hlebno drvo. Od hrastovog žira pravila se izvrsna hrana, pekao se hleb i pravila kafa.

KAKO SE PRAVI KAFA OD ŽIRA

Ako ne možete da zamislite život bez najpopularnijeg napitka na planeti koji daleko od toga da nema i svoje loše strane, pokušajte da, za početak, po neku šoljicu zamenite kafom od žira. Možete je pronaći u prodavnicama zdrave hrane ili je sami napravite.

1 korak: Sakupite zdrave žirove, one koji su sami otpali s hrasta. Pregledajte svaki žir pojedinačno, a zatim ih operite i sipajte u šerpu. Prelijte vodom, zagrevajte do ključanja i kuvajte oko 15 minuta. Na ovaj način će se omekšati ljuska, pa će se lakše ljuštiti. Osim toga, ukloniće se tanini, pa će napitak biti ukusniji.

2 korak: Ocediti žirove i ostaviti ih da se ohlade. Zatim ih oljuštiti pomoću noža. Bacite sve žirove koji nisu potpuno zdravi.

3 korak: Usitniti žirove, sipati u tepsiju i peći u rerni zagrejanoj na 180 stepeni dok ne porumene (povremeno protresti tepsiju ili promešati). Ostaviti da se ohlade.

4 korak: Usitniti žirove u multipraktiku, a zatim ih opet peći u rerni zagrejanoj na 180 stepeni dok ne poprime boju kafe. Budući da lako izgore, morete sve vreme biti uz šporet i paziti (povremeno promešati).

5 korak: Ostavite da se ohladi, a zatim sameljite u električnom ili ručnom mlinu za kafu. Kafu od žira pripremate isto kao i običnu

Kafa od žira se preporučuje u ishrani posebno kod anemije, za jačanje krvne slike. Žir je bogat mineralima, a posebno gvožđem. Kažu da je korisna protiv rahitisa i kostobolje. Povoljno djeluje na probavu, rad crijeva i u slučaju hemoroida. Reguliše rad štitnjače i menstrualne cikluse. Stabilizuje pritisak i masnoću u krvi. Pomaže kod depresije.

Hemijskom analizom utvrdjeno je da pržen hrastov žir doveden u praškasto stanje, u obliku kafe, sadrži dosta mineralnih materija potrebnih ljudskom organizmu. Koristi se kao funkcionalna hrana, čijom se dužom upotrebom poboljšava opšte zdravstveno stanje ljudskog organizma. To je riznica, prvenstveno, minerala koji su, ne samo potrebni, već i neophodni ljudskom organizmu.

Osim minerala prisutni su masti, proteini, ugljeni hidrati i azot. Skoro sve što je potrebno za zdravu hranu.

U 100 grama kafe od žira pronadjeno je: 140mg P, 84mg Ca, 300mg K, 55mg Mg, 25mg Fe, 9mg Na, 3,5mg Mn, 0,88mg Zn, 0,7mg Cu. Masa mineralnih materija može varirati i zavisi od stepena termičke obrade pri tehnološkom postupku proizvodnje kafe.

Kafa od hrastovog žira može se spremati i piti kao i svaka druga kafa, a ukus se prilagodjava dodavanjem šećera ili meda sa nekoliko kapi mleka. Može se piti i u obliku bele kafe. U šolju toplog mleka razmuti se supena kašika kafe od žira, a ukus podesi dodavanjem meda ili drugog zasladjivača. Za osobe koje ne podnose slatko mleko preporučuje se namaz napravljen od iste količine kafe od žira i meda, dobro izmešano u šolji. Mešavinom se namaže hleb ili pecivo i uz čaj biće brzo spremljen funkcionalni doručak.

Pokazao se vrlo ukusan i funkcionalan doručak sa sledećim receptom. U času jogurta umeša se supena kašika kafe od žira i supena kašika, ili manje, meda.

HLEB OD ŽIRA

Sastojci:

1 šolja brašna od žira

1 šolja pšeničnog brašna

1 kesica praška za pecivo

1 kašičica soli

1 kašičica šećera

1 jaje

1 šolja mleka

3 kašike ulja

Priprema: U jednoj činiji pomešati sve suve sastojke. U drugoj umutiti jaje, mleko i 2 kašike ulja. Sjediniti sve sastojke i dobro umesiti. Sipati smesu u podmazanu tepsiju i peći u rerni zagrejanoj na 200 stepeni oko 35 minuta.

ČORBA OD ŽIRA

Sastojci:

2-3 šolje usitnjenog žira

1 šargarepa, oljuštena i sitno iseckana

2 stabljike celera, sitno iseckane

1 srednja glavica crnog luka, sitno iseckana

3 kašike putera

30 g sušenih vrganja

2 lista lovora

1/3 šolje belog vina

1 l bujona od povrća

so i biber po ukusu

Priprema:

  1. Potopiti vrganje u 2 šolje vrele vode i ostaviti da odstoje jedan sat. Dobro ih ocediti i sitno iseckati. Sačuvati vodu.

  2. Zagrejati puter na srednjoj temperaturi i dinstati šargarepu, luk i celer oko 5 minuta.

  3. Dodati vrganje i žir. Dinstati još 2-3 minuta.

  4. Dodati vino i kuvati dok dok ne ispari skoro sva tečnost. Zatim dodati lovorov list, vodu u kojoj su se natapali vrganji i bujon od povrća. Posoliti, poklopiti i kuvati oko jedan sat.

  5. Izmiksati čorbu štapnim mikserom. Pobiberiti i servirati. Posuti peršunom i dodati malo pavlake.

BLAGODETI koje su korisnici osetili pri ishrani proizvodima od žira su:

–    ANEMIJE(sideropenijska) koja se javlja kao posledica nedovoljnog unosa Fe u organizam ili gubitkom Fe. Da bi se olakšala apsorpcija Fe potrebno je u oganizam unositi vitamini C,D,K,kao i Mg. Kod ovog poremećaja preporučuje se žir u obliku kafe, prema uputstvu na pakovanju.

–    RAHITIČNOSTI kod dece i adolescenata, zbog sadržaja makro i mikroelemenata u žiru. Preporučuje se duža upotreba u ishrani u obliku mešavine kafe od žira i meda u istom odnosu, kao namaz.

–    KOSTOBOLJE I BOLOVA U ZGLOBOVIMA ako nisu fizičkog porekla. Za ova oboljenja bitno utiče kvalitet ishrane i umerena fizička aktivnost. Osobe u čijoj ishrani preovladavaju namirnice kiselog porekla, uglavnom imaju ova obolenja. Preporučuje se u ishrani korišćenje bilo kog proizvoda od žira.

–    TRUDNOĆE I DOJENJA Tri meseca pred porođaj potreba za Fe se naglo povećava. Ako trudnica nedovoljno unosi Fe ishranom, organizam će uzimati iz depoa. Time se slabi imunosistem majke. Osim toga P,Ca i drugi minerali služe za izgradnju kostiju ploda u utrobi trudnice. Korišćenjem ploizvoda od žira, prvenstveno kafe sa medom, nadoknadjuje se deficit Fe. Upotreba proizvoda od žira preporučuje se i za vreme dojenja.

–    ŽENA SA MENSTRUALNIM PROBLEMIMA. Sa gubitkom krvi, odlivima dolazi i do deficita Fe koji bi se trebao nadoknaditi kvalitetnom ishranom. Najefikasnija i najbrža nadoknada Fe može se postići korišćenjem kafe od žira sa medom.

–    PROBLEMA U PROBAVNOM SISTEMU. Korišćenjem proizvoda od žira, naročito Kosmajskog šejka bićete oslobođeni gasova, nadutosti i kiselosti u probavnom sistemu. Kosmajski šejk ubrzava metabolizam, sagorevanje masti i vrši redukciju telesne mase.

–    SPOLJAŠNJIH I UNUTRAŠNJIH HEMOROIDA. To je jedan od problema koji nastaje u probavnom sistemu, kao posledica neadekvatne ishrane i fizičke aktivnosti. Korišćenjem žira u ishrani, otklonićete probleme u probavnom sistemu a time  nestaće i pojava hemoroida. Na Vama je da imate redovno i fizičke aktivnosti.

–    RADA ŠTITASTE ZLEZDE. Zvanična medicina ne prihvata terapiju ishranom kod obolenja štitaste žlezde. Dobijene povratne informacije od korisnika žira u ishrani, ukazuju da dolazi do povoljnijih rezultata. Trebalo bi sprovesti naučno istraživanje koje bi proverilo tezu o uticaju ishrane sa žirom na stabilizaciju rada štitaste žlezde.

–    OPTIMIZACIJE ACIDOBAZNIH VREDNOSTI. Acidobazne vrednosti označavaju se sa pH od 0 do 14. Vrednost 0 je najkiselija, a 14 najbaznija. Optimalna vrednost iznosi 7,35 do 7,45. Evo samo nekih od vrednosti kod namirnica. Koka kola ima pH 2, vino 3.5, kafa 4.5,obična voda 7, limun 9. Neki od minerala koji se nalaze u sastavu žira imaju pH vrednosti kalijum 14, natrijum 14, kalcijum 12, magnezijum 9. Brojni naučnici i lekari tvrde da kancerogenim bolestima pogoduju kisela sredina i to potvrđuju da osobe obolele od raka imaju nisku pH vrednost. Obzirom da sastav žira ima bazni karakter, posredno bi se mogao izvesti zaključak da hrana sa žirom poseduje antikancerogena svojstva. Očekuju se i naučni rezultati.

–    STABILIZACIJE KRVNOG PRITISKA, odnosno jednog od faktora rizika bolesti srca i krvnih sudova. Nutricionisti u pisanim medijima preporučuju korišćenje nara, kao čudotvornu voćku, za stabilizaciju krvnog pritiska, jer sadrži K=236 mg/100g. Prema njihovoj preporuci trebalo bi dnevno godinu dana piti 50g soka od nara. Između mnoštva minerala koji se nalaze u sastavu žira, utvrđeno je da žir sadrži K=300mg/100g žira. Ovde ne bi trebalo ništa više dati komentar, osim koliko je žir, čak, i stručnjacima nepoznata ishrana za ljudski organizam.

–    SMANJENJA VREDNOSTI HOLESTEROLA I TRIGLICERIDA Zbog povoljnog sastava hranljivih vrednosti u žiru, korišćenjem žira u ishrani, naročito Kosmajskog šejka, poboljšanjem metabolizma i sagorevanjem masti, dovodi vrednosti holesterola i triglicerida u referentne granice.

–    DIJABETIČARIMA proizvodi od žira u obliku kafe pomažu u regulisanju prerade šecera u krvi zbog minerala, prvenstveno hroma.

 ordinacija.tv  Izvor: bilje-zdravlje.com

Poslednji tekstovi