NaslovnaLekariSaveti lekaraZašto se kod letenja avionom lakše desi upala ušiju? I kako izbeći...

Zašto se kod letenja avionom lakše desi upala ušiju? I kako izbeći ove tegobe?

Između grla i uha postoji anatomski put kroz koji vazduh iz spoljne sredine prolazi u uho. Taj uski prolaz dugačak otprilike 3 cm zove se Eustahijeva tuba.
Vazdušni pritisak u uhu i grlo obično je izjednačen. Kako se avion podiže započinje opadanje vazdušnog pritiska u okolini. Na visini od 10 km gde obično letimo toliko je nizak vazdušni pritisak da  život ne bi bio moguć pa se hermetičkim zatvaranjem na veštački način u avionu održava pritisak kao da letimo na visini od 3 km. Obično se brzo i lako, izjednače pritisci vazduha u nosu i ždrelu sa pritiskom u srednjem uhu (jer je u uhu veći pritisak).
Pri sletanju, međutim, pritisak u okolini raste u odnosu na pritisak u srednjem uhu. Da bi se pritisci izjednačili vazduh mora kroz usku Eustahijevu tubu ući u srednje uho. U slučaju kada je zbog alergije ili prehlade otežan ili nemoguć prolaz vazduha kroz Eustahijevu tubu dolazi do “uvlačenja” ili “lepljenja” bubne opne i izlivanja tečnosti iz krvnih sudova u srednje uho kao deo poznatog upalnog mehanizma odbrane organizma. Zbog toga su  npr. nemačkim pilotima za vreme Drugog svetskog rata pri letovima veštački zasecali bubne opne.
Danas se pri letovima preporučuje sisanje bombona i žvakanje žvakaćih guma da bi se gutanjem i žvakanjem održavalo što otvorenija veza između grla i uha, a u slučaju prehlade da se ukapaju kapi u nos ili po mogućnosi sačeka sa letenjem.

Mr sci. med. Dr Srđan Milićević

Poslednji tekstovi