NaslovnaBiljeLekovito biljeŽalfija je lek kod bakterijskih, virusnih i gljivičnih infekcija grla, bešike, creva,...

Žalfija je lek kod bakterijskih, virusnih i gljivičnih infekcija grla, bešike, creva, bubrega

Koliki je žalfija imala značaj u istoriji i koliko je njena lekovitost cenjena, govori nam podatak da je njeno uzgajanje bilo zakonom obavezno. Naime, Karlo Veliki, Franački kralj i kralj Italije zakonom je regulisao uzgajanje žalfije. Kada mu je predočeno kolika je lekovitost i zdravstveni značaj žalfije, u šta se kasnije i sam uverio izlečivši se od ozbiljne bolesti, naredio je svim manastirima da moraju uzgajati lekovito bilje od kojih će na prvom mestu biti žalfija. Lekovitost žalfije je dakle prepoznata jos u srednjem veku kada je Evropa u pitanju, mada istočna medicina lekovitost ove biljke prepoznaje stolećima pre nove ere.

Žalfija odnosno Salvia officinalis je eterična, raskošna, lekovita i mediteranska biljka koja se vekovima gaji zbog svojih lekovitih svojstava. U našem narodu je poznata pod raznim imenima, kadulja, kaloper, kalaver, džiger-trava, kuš, slavulja itd. Listovi i cvetovi se skupljaju u periodu maj – jul, biljka je izrazitog mirisa a ukus je gorko – ljut. Žafijom su lečena najteža oboljenja pre nastanka antibiotika, pa bi se moglo reći da je bila jedini spas u tim slučajevima. Pripremala se i koristila na različite načine. Koristila se u svežem i suvom stanju, cedila se i pravilo se eterično ulje od nje, kuvao se čaj od žalfije, žvakala se sveža kod zubobolje i obolelih desni, previjala na rane i povrede dobijene u borbama. Njena izuzetna lekovitost, obzirom da je jedan od najjačih prirodnih antibiotika, anitimikotika i anstiseptika, svrstava i danas žalfiju na prvo mesto, kao kraljicu među lekovitim biljem.

Upotreba žalfije

Obzirom da je današnja farmaceutska industrija izuzetno napredna, sve blagodeti zalfije se maksimalno iscrpljuju, a dalja ispitivanja pokazuju da se u žalfiji kriju i odgovori na pitanja kod kojih konvencionalna medicina još uvek nije dala odgovore.

Specijalnim procesima iz ove čarobne biljke izdvajaju se lekoviti sastojci koji se kasnije koriste za proizvodnju raznovrsnih lekova, sprejeva, pastila, vodica za ispiranje usta, sapuna, krema, pasti za zube, čajeva, eteričnih ulja pa čak i parfema u kozmetologiji.

Naučnici danas ispituju uticaj žalfije na pamćenje i korišćenje njene lekovitosti u lečenju Alchajmerove bolesti. Prirodna medicina veruje da lekovita svojstva žalfije iako su brojna, još uvek nisu u potpunosti ispitana.

Prirodnjaci i travari spremaju specijalno vino od žalfije koje služi za oporavak od najtežih bolesti. U dva litra kvalitetnog crnog vina stavi se oko 30 grama suve žalfije, sve se prokuva i ostavi da se ohladi. U tako ohladjen napitak doda se i med. Pa se pije u malim količinama. Ovaj eleksir koristio se na srednjevekovnim dvorovima i lečio je najteža oboljenja.

Žafija se još koristi u kulinarstvu, a obzirom da ima izrazito antimikrobno dejstvo, žalfija se koristi i protiv preteranog znojenja.

Žalfija lekovitost

Možemo slobodno reći da žalfija spada u najlekovitije biljke na svetu. Divlja žalfija i danas raste na obroncima planina i teško je dostupna, međutim, pitoma žalfija je tako prilagođena da uspeva na balkonima u saksijama i vrtovima širom sveta tako da je dostupna gotovo svima a ono što je čini posebnom je sigurno njeno antibakterijsko, antimikrobno, antisepticno i antimikotično dejstvo. Širok je spektar patogenih organizama koje ova biljka uništava pa se stoga koristi u lečenju upornih bakterijskih, virusnih i gljivičnih infekcija grla, bešike, creva, bubrega itd. Ono što je takođe karakteristično je to da žalfija ne stvara rezistenciju kao što je slučaj sa sintetičkim antibioticima. Treba je uzimati, dozirano, po potrebi i uz savet stručnog lica. Nije preporučljiva za trudnice, doilje i epileptičare.

Upotreba čaja od žalfije u lečenju

Žalfija kao lek koristi se u svim oblicima i svi delovi biljke mogu biti upotrebljeni u zavisnosti od oboljenja koje se leči. Dakle suva, sveža, kao čaj, kao oblog, za ispiranje, žvakanje, cvet, list a ponekad i koren, žalfija je lekovita sva, a najčešće se koristi list i cvet za prirpemu čaja. Čaj je najkorišćeniji  lek od žalfije i predstavlja moćno sredstvo za lečenje velikog broja oboljenja. Kao što smo rekli zbog svog specifičnog delovanja žalfija kao lek ili kao pomoćna-dodatna terapija može se koristiti u gotovo svim situacijama. Čaj od žalfije se ne preporučuje jedino maloj deci starosti do godine dana, doiljama, trudnicama i epileptičarima, a takođe nije preporučljivo koristiti je u dugom vremenskom intervalu kako ne bi došlo do konvulzija – frasova.

Čaj od žalfije pomaže pri lečenju sledećih oboljenja:

  • U slučajevima gljivičnih i bakterijskih infekcija kod žena za vaginalna ispiranja

  • Kao afrodizijak za lečenje impotencije

  • Kao prirodni antibiotik širokog spektra dejstva, antibaktericid protiv različitih sojeva bakterija

  • Za smirenje, za nervni system, protiv stresa i tremora

  • Zaustavljanje lučenja mleka za prestanak dojenja

  • Jačanje imunog odgovora organizma – za narušeni imunitet

  • Kod gljivičnih infekcija creva, polnih organa, kože i kose.

  • Pomaže kod oboljenja kičmene moždine

  • Kod Parkinsonove bolesti

  • Kod Alchajmerove bolesti

  • Kod upale usne duplje, grla, ždrela i bakterijskog tonzilitisa (gnojne upale krajnika)

  • Lečenje promuklosti, suvog i produktivnog kašlja, šarlaha…

  • Lečenje stomačnih grčeva i sindroma iritabilnog kolona

  • Zapaljenske bolesti creva poput kolitisa i Kronove bolesti

  • Otežano pražnjenje žučne kese

  • Otklanjanje nadutosti, gastritisa i heliko bakterije

  • Poboljšava varenje i lučenje žuči

  • Poboljšava krvnu sliku

  • Pojačava apetit i uspostavlja normalan rad digestivnog sistema

  • Povoljno deluje kod reumatizma i drugih koštano – zglobnih oboljenja

  • Kod poremećaja endokrinog sistema i funkcije štitaste žlezde

  • Kod infekcija disajnih puteva

  • Protiv paradontoze i bakterijske infekcije usne duplje

  • Pročišćava jetru i krv

  • Regulisanje znojenja

  • Kontroliše nivo šećera u krvi

  • Za čišćenje zuba i jačanje desni

Kao što smo videli ova biljka pomaže pri lečenju velikog broja oboljenja.

Čaj od žalfije priprema

Čaj od žalfije se priprema tako što se jedna kašika suve žalfije stavi u 2.5 dcl hladne vode i ostavi da se zagreje do ključanja. Zatim se čaj skloni sa ringle, poklopi i ostavi da stoji pola sata. Procediti i piti dva do tri puta dnevno. Čaj je potrebno uvek svež pripremiti. Nije preporučljivo koristiti je dugo u neograničenim količinama. Jer kao i svako lekovito sredstvo žalfija ima veliku snagu ako se koristi kako treba, ali može imati i neželjena dejstva ukoliko se koristi neprimereno.

Pored čaja za piće važno je pomenuti da se žalfija može koristiti kao sredstvo za ispiranje i za obloge. Žalfija za ispiranje grla i usta se najčešće koristi zbog bolova u grlu ili problema sa desnima, ali može pomoći i kod zubobolje, neprijatnog zadaha i drugih problema u ovoj regiji.

Kao oblog žalfija se koristi za lečenje:

  • Promuklosti i bolova u grlu

  • Dezinfekciju rana i kožnih čireva

  • Ubrzava zarastanje posekotina i ogrebotina

  • Zaustavljanje krvarenje

  • Kod preteranog znojenja i protiv neprijatnih mirisa

  • Kožnih bolesti, osipa, alergija, ujeda insekata

  • Za lečenje bolnih proširenih vena i kapilara

  • Kod seboroične kože

Eterično ulje žalfije

Eterično ulje žalfije je žućkasta tečnost, bistra je i karakterističnog je mirisa i ukusa. Etarsko ulje žalfije dobija se iz listova biljke specijalnom metodom kako bi se sačuvali termolabilni lekoviti sastojci. Dobija se destilacijom vodenom parom iz osušenih listova i predstavlja metodu izbora za separaciju najvećeg broja aktivnih lekovitih supstanci. Listovi žalfije su meki, ovalni, sočni, prekriveni gustim dlačicama sivo-zelene boje. Beru se tačno u određenom periodu kada je koncentracija lekovitih sastojaka u njima najveća.

Ima širok spektar dejstva, a najčešća upotreba je kod lečenja upornih infekcija, kako bakterijskih, tako i virusnih i gljivičnih. Primena eteričnog ulja žalfije ima širok spektar dejstva zahvaljujući njegovom antigljivičnom, antimikrobnom, antiseptičnom i antibakterijskom delovanju. Obzirom da štiti od bakterijskih infekcija, koristi se za tretiranje rana i posekotina. Ublažava crvenilo, inflamacije i iritacije kože, ublažava alegrijske reakcije, čireve, osipe i ujede insekata. Veoma je snažan antioksidant i štiti kožu od nepovoljnih spoljašnjih uticaja pa se dodaje i u kreme za sunčanje. Na ovaj način usporava njeno starenje, opuštanje i stvaranje bora, te je odličan dodatak kremama za negu lica i tela.

Eterično ulje žalfije dodato u šampon sprečava nastanak peruti. Možete ga dodavati u kupke i kreme za lice. Koristi se za negu masne kože jer reguliše lučenje suvišne masnoće. Osim kod seboroične, veoma je pogodno i za negu suve i ispucale kože. Takođe veoma je cenjeno etrično ulje u terapiji ekcema, dermatitisa i psorijaze. Pomaže kod opekotina i regeneriše stare ožiljke.

Preventivno deluje kod paradentoze i krvarenja desni. U tom slučaju nekoliko minuta masirati desni uljem od žalfije. Pomaže kod zubobolje i lošeg zadaha. U aromaterapiji se koristi kao ulje koje eliminiše umor i nervozu.

Izvor: zdravisimo.com

Poslednji tekstovi