NaslovnaHrana kao lekVoćeVišnje: Štite od nekih oblika raka, pritiska, šloga, reumatskih, šećerne i srčanih...

Višnje: Štite od nekih oblika raka, pritiska, šloga, reumatskih, šećerne i srčanih bolesti…(RECEPTI)

Od slatke domaće trešnje i kiselijih vrsta nastala je – višnja. Potiče iz zapadnog dela Azije, a pre otprilike 2.500 godina počinje se uzgajati u Grčkoj i Turskoj. Zahvaljujući Rimljanima proširila se Evropom.

Višnje su poznate po svojim brojnim lekovitim svojstvima i antioksidativnom delovanju. Bogate su vitaminima A, C, E i folnom kiselinom, mineralima kalijumom, magnezijumom, gvožđem i vlaknima. 

Višnja sadrži fenole, galičnu i p-kumarinsku kiselinu, kemferol i kvercetin. Jaka antiupalna svojstva višnje čine je korisnom za smanjivanje boli kod gihta i upale mišića, osteoartritisa i reumatoidnog artritisa. Istraživanja potvrđuju da dvadeset višanja dnevno ili koncentrat te količine višanja imaju isto svojstvo na oslobađanje od boli kao aspirin ili brufen.

Moćno protivupalno sredstvo

Akutne upale odgovor su tela na ozlede, infekcije, nepravilnu prehranu i alergene. Ako su upale dugotrajne, mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema poput srčanih bolesti, artritisa, astme i dijabetesa. Novija istraživanja nude sve više dokaza o pozitivnom delovanju višanja na smanjenje upala. U jednoj od studija desetoro ljudi tokom dve nedelje svaki dan je pilo 250 ml soka od višnje, nakon čega su im se značajno smanjili upalni procesi, normalizovao se nivo triglicerida i LDL holesterola – rizičnih faktora za razvoj srčanih bolesti.

Štite od slobodnih radikala

Višnje obiluju fenolnim spojevima – snažnim antioksidansima koje štite nervni sistem i sprečavaju oksidativni stres. To je bitno za starije osobe, jer ih štiti od neurodegenerativnih poremećaja poput gubitka pamćenja, senilne demencije i Alchajmerove bolesti. Zbog visokog nivoa antocijanina višnje značajno deluju u smeru prevencije raka, naročito debelog creva.

Teraju nesanicu

Višnja je jedna od retkih vrsta voća koje sadrži melatonin – prirodan hormon koji reguliše san. Naše telo inače prirodno luči hormon melatonin koji se oslobađa samo tokom noći, obično nakon 21.00 sati, i tako podstiče san.

Pre spavanja popijte čašu čistog višnjinog soka. To će vam omogućiti dubok, neprekidan i opuštajući san. Melatonin se takođe koristi u lečenju tegoba menopauze, odvikavanja od lekova, kod raka dojke i prostate, hiperaktivnosti i deficita pažnje.

Koristi ostalih delova višnje

Sušene višnje deluju slično kao i sveže. Idealna su zamena kada višnje nisu dostupne u svežem obliku. Peteljke višnje daju čaj koji pomaže kod izbacivanja peska iz mokraćnih kanala, celulita, impotencije, bubrežnih bolesti i hroničnog kašlja. Lišće višnje odlično je sredstvo za lepotu, a pomaže kod peruti i otečenih kapaka. Semenke višnje primenjuju se kao toplo-hladni oblozi i kao punjenje za jastuke.

Višnje u kulinarstvu

Višnje su dostupne tokom čitave godine u smrznutom, kandiranom, sušenom ili konzerviranom obliku te kao sok, ali  su sirove ipak najzdravije. Da biste iskoristili sve prednosti višnje, dnevno konzumirate jednu do dve čašice ovog voća. Dug je popis jela u kojima možete koristiti višnje, a to su različiti deserti, kolači, sosevi, džemovi, sokovi, kompoti i drugo.

Recepti sa višnjama

 Sok od višnje

Sastojci:

  • 10 kg višanja

  • 4 kg šećera

  • 3 l vode

  • 40 g limuntusa

Priprema:

Višnje očistiti od peteljki, oprati. Izgniječiti ih (bilo bi dobro odstraniti košpice), u veću posudu staviti sloj višanja, sloj šećera i malo limutusa. Tako ponavljati dok ne potrošite sastojke. Ostaviti na tamno i hladno mesto najbolje u frižider na 24 h, povremeno celokupnu masu promešati.

Nakon 24 h višnje prebaciti u odgovarajuću posudu i zagrevati do vrenja. Prilikom kuvanja počeće da se stvara pena po mogućnosti treba da je skinete. Ovako pripremljena smesa nek se kuva na umerenoj temperaturi oko 45 minuta. Skinuti sa vatre procediti i na cediljku ispasirati skuvane višnje.

Nakon pasiranja, dobijeni sok procediti kroz gustu gazu. U sok sipati vodu i ponovo zagrevati do ključanja. Staklene flaše oprati, posušiti i staviti u rernu na zagrevanje na 100 C. Vruć sok sipati u vruće boce. Napunjene boce umotati u ćebe i ostaviti da se hlade.

Lečenje jetre

Stavite kašiku zdrobljenih listova višnje i kašika suvih zdrobljenih listića korijandera u emajliranu posudu. Smesu prelijte sa tri šoljice tople vode. Stavite posudu na šporet i zagrejte do ključanja, a zatim smanjite vatru i nastavite da kuvate još 30 minuta.

Nakon toga morate skinuti posudu sa šporeta. Nakon što se ohladi, procedite kroz cedilo ili gazu.
Konzumirajte dve kašike ovog čaja dnevno, nakon obroka. Kada smesa bude pri kraju dozu treba konzumirati pre spavanja. Lečenje traje 1-2 meseca. Ovaj čaj ima vrlo povoljan učinak, kada je reč o lečenju bolesti jetre.

Čaj protiv hepatitisa A

Pripremite čaj od sušenih listova višnje: sitno zdrobite 10-tak sušenih listova višnje i stavite ih u pleh, zajedno sa 300 ml. vode. Kuvajte na laganoj vatri oko 30 minuta. Kad se smesa ohladi, procediti ga i piti četvrtinu šoljice tri puta dnevno.

Tinktura od listova višnje leči impotenciju

Tinkturu od višnje možete napraviti tako što ćete uzeti 20-tak listiva višnje, sitno ih zdrobiti i staviti ih u staklenu teglu. Zatim ih prelijte sa 2 dl. medicinskog alkohola 96%. Poklopite i držite zatvoreno najmanje 20 dana, uz svakodnevno mućkanje 2-3 puta.

Kada se tinktura rastvori, procedite je i sipajte u tamno-zelene tegle sa kapaljkom. Konzumirate je tako što ćete u čašu vode sipati 2-3 kapi tinkturei piti posle jela.

Izvor: ordinacija.tv;alternativa-za-vas.com; WebTribune

Poslednji tekstovi