Varičele su jedna od najčešćih zaraznih bolesti dečijeg uzrasta između 1. i 7. godine života. Ovu osipnu groznicu prouzrokuje virus Varicella – Zoster iz grupe Herpes virusa. Izvor zaraze je osoba obolela od „ovčijih boginja” ili odrastao oboleo od Herpes – Zostera.
Najčešće se javlja u epidemijama, naročito u dečijim kolektivima, jer se lako prenosi: vazduhom, kapljičnim putem i neposrednim dodirom sa obolelim koji luči virus u sekretu disajnih puteva i sadržajem mehurića na koži.
Inkubacija traje 2 – 3 nedelje, a to je period od zaražavanja do pojave prvih simptoma boseti.
Početni stadijum varičele traje 1 – 2 dana i odlikuje se: malaksalošću, povraćanjem, glavoboljom, bolovima u mišićima i zglobovima, ne retko povišenom telesnom temperaturom, i tada je bolesnik već zarazan.
Sledi eruptivni stadijum varičele, tj. pojava vezikuloznog osipa – vezikula – vodeni mehurić, praćen svrabom. Ospa izbija na mahove, prvo na trupu, kosmatom delu glave i licu, zatim na rukama i nogama, može se javiti i na sluznicama usta i oka. Ovaj stadijum traje 5 – 8 dana, vodeni mehurić se zatim suši i pretvara u kraste. Ospa može biti retka ili obilna da prekriva gotovo čitavu kožu. Ovaj stadijum takođe može biti praćen povišenom temperaturom.
Zatim sledi stadijum povlačenja bolesti kada nestaju opšti simptomi varičele a na koži se nalaze sasušene vezikule, kraste, iza kojih ostaju mrlje bez pigmenta, ponekad plitki ožiljci uzrokovani bakterijskom infekcijom vodenih mehurića.
Bolest prolazi za 10 – 15 dana.
Komplikacije Varičele su retke: upala srednjeh uha, bronhitis, upala pluća i dr.
Lečenje se sprovodi: izolacijom obolelog i simptomatskim merama – svakodnevnim kupanjem, kupkama u rastvoru dezinficijensa(blagi rastvor hipermangana) kako bi se sprečila bakterijska superinfekcija, nežnim posušivanjem tela, talkiranjem(talk sa anestezinom) ili prskanjem penom Poxclin koja hladi i smiruje svrab, nekada oralnim antihistaminicima, po potrebi antipireticima(paracetamol), teži slučajevi su retki i leče se bolnički.
Sprečavanje obolevanja od Varičele zove se imunoprofilaksa i sprovodi se aktivno – vakcinacijom i pasivno – privremena zaštita gotovim antitelima.
U razvijenim zemljama sveta danas se sprovodi redovna vakcinacija protiv Varičele, a u ostalim zemljama vakcina se daje individualno prema odluci roditelja.
Postoji monovalentna vakcina protiv Varičele i tetravalentna MMRV.
Najnovije preporuke su da dete prvu vakcinu protiv Varičele dobije u uzrastu od 12. – 15. meseca života a drugu dozu u dobi od 4 – 6 godina života ili pre polaska u vrtić ili školu. Za decu iznad 13. godine života i odrasle savetuju se dve doze monovalentnom vakcinom.
Izvor: medikompoliklinika.com
B-Smart media servis. posvećuje veliku važnost zaštiti ličnih podataka naših korisnika. Politika zaštite privatnosti obuhvata korišćenje kolačića (COOKIES), korišćenje ličnih podataka dobijenih kroz kontakt formu ili newsletter. Za potpuni tekst Politike privatnosti posetite Pročitaj više. Klikom na dugme prihvati, postajete saglasni sa našom politikom korišćenja ličnih podataka.
Prihvati Privacy & Cookies Policy