NaslovnaLekariSaveti lekaraSpušteni želudac – prevencija, simptomi

Spušteni želudac – prevencija, simptomi

Svaki od trbušnih organa može, manje ili više, da se spusti sa svog mjesta, ali se to najčešće događa sa želucem. Kao najveći trbušni organ, koji naizmenično menja obim i koji u trbušnoj šupljini zauzima jedno od najviše položenih mesta, a pri tome se ne oslanja ni na kakav čvrst oslonac, želudac je najpodložniji poremećaju svog položaja.

Problem porodilja

Spušteni želudac javlja se naročito kod žena koje rano ustaju posle porođaja. Naime, izlaskom ploda i skupljanjem uterusa posle porođaja nastaje praznina u trbuhu. Ona izaziva izrazito smanjenje pritiska koji održava želudac u normalnom položaju. Zbog toga nastaje istezanje želuca i spuštanje njegove donje ivice prema maloj karlici.

Isto tako, težak fizički rad i brzo mršavljenje u žena i muškaraca uzrokuju gubitak masnog tkiva iz trbušne duplje. To je, opet, razlog smanjenja pritiska koji održava želudac u normalnom položaju. Na spuštanje trbušnih organa deluju i drugi uzroci, kao što su neuredna ishrana, preterano uzimanje hrane odedanput, loše varenje, neuredno pražnjenje creva itd.

Prepoznatljivi simptomi spuštenog želuca su osećaj ispunjenosti i težine u trbuhu, loše i sporo varenje, podrigivanje, pospanost itd. Bolesnici su obično nervozni, boje se jesti i mršave.

Oni posle uzimanja tečne hrane i vode osećaju težinu, pritisak, “bućkanje” i lupanje u predelu želuca. Čvrstu hranu, uglavnom, bolje podnose. Radiološkim pregledom odmah se vidi da je želudac izdužen i spušten ispod svog normalnog položaja. Jačina poremećaja ne odgovara uvek stepenu u kojem je želudac spušten. Jer, neki bolesnici podnose lakše spušten želudac, a drugi teže.

Lječenje spuštenog želuca obično traje duži period i bolesnik treba za to imati strpljenja. Radi lečenja ovog oboljenja treba delovati, s jedne strane, na trbušni zid, s druge, na sam želudac i, naposletku, na čitav organizam, naročito na nervni sistem.

Na trbušni zid može se utjecati na dva načina. Njega treba jačati gimnastikom, savijanjem tijela naprijed i nazad, na jednu i drugu stranu i podizanjem opruženih nogu u ležećem ili stojećem stavu. Ali, treba ga ojačati i svana nošenjem odgovarajućeg pojasa koji treba da bude širok i tako podešen da trbušne organe podiže naviše.

Kako delovati

Na spušteni želudac naročito povoljno se može delovati urednom ishranom i uzimanjem umerene količine hrane, bez mnogo tečnosti, dobrim žvakanjem, urednim pražnjenjem crijeva i potrebnim odmorom posle jela.

Treba jesti hranu koja ne izaziva tegobe, a to je, prije svega, ishrana bez grubog povrća, bez tečnih jela (supe, čorbe). Osobe sa spuštenim želucem trebaju izbegavati uzimanje vode za vrijeme i neposredno posle jela, već treba piti određenu količinu vode sat-dva pre jela. Ponekad je dobro uzimati vodu sa malo šećera ili bez šećera, u nekoliko navrata na pola sata razmaka.

Preventivne mere

Naravno, kao i u mnogim drugim slučajevima, u borbi protiv spuštenog želuca najvažnije su preventivne mere. Radi toga, treba na prvom mestu uticati na djecu da raznim vežbama, plivanjem i drugim sportovima što bolje ojačaju svoj trbušni zid. Treba ih navikavati, uostalom kao i odrasle, na urednu i umerenu ishranu. Žene za vreme trudnoće treba, ukoliko to lekar savetuje, da nose pojas koji će im pridržavati rastegnuti trbušni zid i uvećan trbuh.

Poslednji tekstovi