Čovek je jedino biće na planeti koje ima bolest proširenih vena. Uspravan stav i dvonožno kretanje otežavaju kretanje krvi iz nogu prema srcu usled sila Zemljine teže, što je značajan razlog nastanka bolesti proširenih vena.
Uzroci nastanka roširenih vena
Nasledni faktor – nasleđuje se slabost vezivnog tkiva, tj zidova vena, kao i slabost ili nepostojanje zlistaka unutar vena, koji su neophodni za normalnu funkciju vena.
Upala
Stanja koja su praćena sa trombozama vena dovode do ožiljnog menjanja zidova vena i zalistaka unutar vena, tako da je oslabljeni zid vena podložan širenju, tj deformaciji.
Profesija
Neke profesije ( frizeri, lekari,konobari, pekari…) su predodređene za razvoj ove bolesti, i to ona koja su vezana za dugotrajno stajanje, podizanje teških tereta,dugotrajno sedenje i slično.
Koji su simptomi i vrste proširenih vena
Proširene vene se mogu manifestovati na dva načina:
1- Proširene vene bez simptoma – sem vidljivih proširenih vena, pacijenti nemaju tegoba
2- Proširene vene sa simptomima – Simptomi mogu biti:
-
Otok potkolenica koji u toku noći nestane, sa napredovanjem bolesti je sve izraženiji, a u uznapredovaloj bolesti se ne povlači ni tokom noći;
-
Težina u nogama – naročito posle dužeg stajanja, u početku blagog stepena, a kasnije nesnosna težina nogu sa napetošću listova i osećajem da će „noga pući“
-
Grčevi u listovima – sve izraženiji kako bolest napreduje, posebno izraženi noću, nekada toliko jaki da mogu izazvati rupturu mišića. Uzrok grčeva je nagomilavanje mlečne kiseline u mišićima, zbog zaostajanja krvi u nogama, na terenu proširenih vena.
-
Promena kvaliteta kože – zbog zaostajanja krvi i izlivanja pigmenta gvožđa (hemosiderin) u tkivima, dolazi do promena izgleda, a kasnije i kvaliteta kože. Zbog toga je koža podložna lakim povredama i teškom zarastanju.
-
Rane – zbog dugotrajne venske bolesti i narušene ishrane kože, otvaraju se rane, najčešće na unutrašnjij strani potkolenice, neposredno iznad skošnog zgloba.Rane nastaju u sled beznačajne povrede ili čak i spontano i ne vrlo teško zarastaju.
-
Upala – ( tromboflebitis ) Kod izraženih proširenih vena često dolazi do zgrušavanja krvi u njima sa razvojem površne upale (tromboflebitis). Upala se može širiti duž glavnog stabla vene prema preponi, a nekada tromb može sa površne da uđe u duboku venu ( ascedentni tromboflebitis). U tom slučaju potrebna je hitna hirurška intervencija.
-
Krvarenje – zbog istanjenja kože iznad proširenih vena vrlo često i mala povreda ( nekad i bez povrede ) dovede do izraženog krvarenja, koje može da bude i dramatično za pacijenta.
Dijagnostika proširenih vena
-
Klinički pregled – najvažnija je procena vaskularnog hirurga stepenu razvoja bolesti i modusima daljeg najesfikasnijeg lečenja
-
Dopler krvnih sudova- ovim pregledom se stiče uvid u funkciju dubokih vena, a najvažnija je procena funkcionalosti zalistaka glavnih površnih vena sa naglaskom funkcionalnosti zalistka na samom ušću u duboku venu. Ovaj zalistak sprečava vraćanje krvi iz duboke vene u površnu venu.
-
Kontrasna flebografija – retko se koristi za procenu stanja dubokog venskog sistema.
-
Magnetna flebografija dubokih vena – retko se koristi za objektiviziranje dubokog venskog sistema.
B-Smart media servis. posvećuje veliku važnost zaštiti ličnih podataka naših korisnika. Politika zaštite privatnosti obuhvata korišćenje kolačića (COOKIES), korišćenje ličnih podataka dobijenih kroz kontakt formu ili newsletter. Za potpuni tekst Politike privatnosti posetite Pročitaj više. Klikom na dugme prihvati, postajete saglasni sa našom politikom korišćenja ličnih podataka.
Prihvati Privacy & Cookies Policy