Nadimanje

Svaka osoba ima određenu količinu gasova u crevima, koji nastaju kao posledica razlaganja organskih materija bakterijama u crevima kao i gutanjem vazduha u toku uzimanja hrane. Na varenje hrane imaju uticaja želudačna kiselina, enzimi želuca, creva i žuč. Ove supstance se luče pod uticajem hrane ili raspadnih produkata hrane vrlo preciznim redosledom. Ovaj redosled kao i količinu izlučenih supstanci potrebnih za varenje poremeti loš sastav konzumirane hrane, prebrzo i halapljivo gutanje ili preobilan unos hrane. Na taj način dođe do nesklada između unešene hrane i mogućnosti njenog pravilnog varenja. Takva hrana se ne vari, raspada se i truli pod uticajem crevnih bakterija usled čega se stvaraju gasovi. Osobe koje unose preveliku količinu balastnih materija (celuloze u vidu hleba od punog zrna mekinja, kupusa, kelja, rotkve i sl.) takođe imaju povećano stvaranje gasova u crevima. Neki lekovi (antibiotici, eterična ulja, laksativi, acetilcistein, preparati gvožđa) mogu biti uzrok pojačanog stvaranja gasova u crevima.

Nadutost – meteorizam može biti znak određenih funkcionalnih i organskih oboljenja digestivnog sistema npr. nedostatka enzima pankreasa, gastritisa, intolerancije (nepodnošenja) laktoze, ulceroznog kolitisa, Crohnove bolesti, kao i poremećaja koji dovode do poremećaja funkcije creva – iritabilni kolon.

Gas se sastoji od raspadnih produkata bakterija i hrane a sačinjavaju ga materije iz grupe indola, skatola i merkaptana, jedinjenja sumpora ali i azot, ugljen-dioksid i kiseonik. U pojedinim slučajevima u gasu se može nalaziti kombinacija vodonika i metana što predstavlja opasnu smešu koja pri nekim elektrohirurškim intervencijama može eksplodirati. Međutim, savremena sredstva za pripremu bolesnika pre intervencije su ovu opasnost praktično otklonila.
Jedan deo gasova se normalno absorbuje iz creva, a jedan deo se izbacuje napolje u vidu flatusa-prdeža. Kao kuriozitet navodi se podatak da je izbacivanje gasova veće na većim nadmorskim visinama (iznad 3300 metara) zbog razlika u pritisku u crevima i okolnom vazduhu. Kada je apsorpcija gasova smanjena, njeno stvaranje povećano, ili pražnjenje creva otežano dolazi do pojave nadutosti – meteorizma. Smatra se da gasove i nadimanje češće izazivaju sveži hleb, krastavci, kupus, crni i beli luk, žitarice, pasulj, boranija, grašak, soja, sočivo, masni mlečni proizvodi (šlag, pavlaka, sladoled) gazirana pića, veštački zaslađivači (sorbitol). Neprijatan miris gasova potiče od jedinjena koja sadrže sumpor. Naročito neprijatan miris gasovi imaju posle korišćenja pasulja, jaja, crnog i belog luka.

Šta možemo učiniti da smanjimo stvaranje gasova i ublažimo tegobe?
• Pri kuvanju treba kao začin često koristiti kim, anis, komorač, đumbir;
• Pažljivo žvakati hranu i ne jesti halapljivo;
• Ne piti veliku količinu tečnosti za vreme jela;
• Izbegavati hranu koja stvara gasove;
• Izbegavati ležanje posle obroka;
• Kada su gasovi i nadutost izraženi toliko da izazivaju tegobe dobro je primeniti toplu kupku ili termofor na trbuh;
• Masiranje trbuha u smeru kretanja kazaljke na satu počevši od donjeg desnog dela trbuha naviše zatim ispod rebara na levo i potom naniže do donjeg levog dela trbuha u trajanju od oko 5 minuta;
• Čaj od kamilice ili nane sa kimom i/ili anisom će takođe biti od koristi;

Od lekova se koriste preparati koji veziju gasove kao što je dimeticon (npr Gasvan) ili preparati koji smanjuju grčeve spazmolitici (npr Spasmex, Baralgin) a od biljnih preparata lekovi iz grupe karminativa koji smanjuju nadutost i pospešuju varenje.

 

Dr Zoran Joksimović
Internistička ordinacija
DR JOKSIMOVIĆ
Cara Lazara 12, Bor
030 439 606
www.drjoksimovic.com

Poslednji tekstovi