NaslovnaHrana kao lekVoćeMalina: Jača imunitet, kosti, srce, ublažava alergije, reguliše nivo šećera, protiv karcinoma...

Malina: Jača imunitet, kosti, srce, ublažava alergije, reguliše nivo šećera, protiv karcinoma (recepti) 

Malina je višegodišnja listopadna biljka, žbunastog ili polužbunastog rasta, sa višegodišnjim korenom i sa jednogodišnjim i dugim dvogodišnjim izdancima koja pripada familiji ruža (Rosaceae), rodu Rubus i ima više podroda. Podrod Idaeobatus je rasprostranjen u celom svetu i obuhvata oko 195 vrsta maline. U ovom najvećem podrodu najvažnije su: Crvena malina (Rubus idaeus), Crna američka (kupolika), Purpurna malina (Rubusnegectus). Malina se rasprostire u Aziji, Severnoj i Južnoj Americi, Evropi, južnom delu Afrike i Australije. Najviše vrsta potiče iz Azije, a najmanje iz Evrope.

Evrposka crvena malina (Rubus idaeus subsp. vulgatus Arrhen) je žbun koji raste u celoj Evropi i severozapadnom delu Azjie čiji su izdanci uglavnom trnoviti, a na kojima se nalaze neparnoperasti listovi sa 3 ili 4 liske, jajastog oblika. Cvetovi su dvopolni (hermafroditni), a tučkovi su viši od prašnika ili jednaki sa njim. Plod je tamno crven izduženog ili loptastog oblika, koji predstavlja zbir od 20 do 150 koštunica. U Evropu je uvedena da se na kultivisan način uzgaja početkom 17. veka.

Plodovi maline su slatko kiseli, vrlo ukusni, aromatični i lako svarljivi. Malina je desertno voće, a plod se može koristiti u svežem ili smrznutom stanju, kao i za preradu: sok,sirup,vino,prirodni liker, kompot, slatko,džem, marmelada, sladoled, kandirano voće, malina u prahu.

Lekovitost lista maline

List se praktično koristi samo u narodnoj medicini za ispiranje usne duplje, kada je u pitanju upala sluzokože, kod upale ždrela i kod proliva. Ulazi u sastav mnogobrojnih mešavina za lečenje oboljenja kardio-vaskularnog, želudačno-crevnog sistema, menstrualnih i hormonskih poremeća ja kao i avitaminoze.. Takođe ulazi u sastav mešavina za tvz. prolećno čišćenje krvi. List maline može da zameni neke čajeve, kao što su: indijski, gruzijski i ruski.U mnogim zemljama se plod koristi u naučnoj medicini kao sredstvo za izbacivanje tečnosti iz organizma, kod proliva i ekcema. Ekstrat ploda deluje protiv virusa. Pored toga aktivira pankreas na lučenje insulina pa time snižava šećer u krvi.Koristi se i u prehrambenoj industriji.

U poslednje vreme se istražuje delovanje maline na maligne ćelije. Ustanovljeno je da elaginska kiselina, koje ima dosta u malinama, sprečava umnožavanje ćelije raka. Preventivno i suzbijajuće dejstvo ima i plod i čaj od lišća maline (i drugog jagodičastog voća: jagode, kupine i dr). U terapiji malignih oboljenja, maline nisu lek i ne mogu da ga zamene, ali su dobra zaštita od tih bolesti.

Nutritivna vrednost maline

Energetska vrednost 100 g svežeg ploda maline iznosi  oko 52 kcal / 217 kJ. Od toga ima 86% vode, 1,2% proteina, 0,65% masti i 12% ugljenih hidrata. Izvrstan je izvor dijetetskih vlakana (6,5 g).

Ovo bobičasto voće je tako slatko a ima tako malo kalorija što je već dovoljan razlog da maksimalno uživamo u njemu.

Od vitamina izvrstan je izvor vitamina C (26,2 mg, što čini 44% RDA), a od ostalih vitamina sadrži vitamine B kompleksa, vitamine E i K, ali u količinama ispod preporučenog dnevnog unosa. U malim količinama sadrži gotovo sve minerale.

Malina je nutritivno naročito zanimljiva zbog bogatog sadržaja raznovrsnih antioksidanasa, antioksidativna aktivnost maline je za 50% veća od antioksidativne aktivnosti jagode, 10 puta veća od paradajza  i 3 puta veća od kivija. Antioksidativna aktivnost se ne gubi kada je malina smrznuta ili u obliku džema. Oko 25% antioksidativne aktivnosti pripada antocijanima kao što sukvercetin, kempferol, cijanidin-3-glukozilrutinozid, cijanidin-3-rutinozid i pelagonidinglikozid. Antocijani daju malini jaku crvenu boju, štite organizam od štetnog delovanja slobodnih radikala, poseduju jedinstvena antimikrobna svojstva, utiču na sprečavanje preteranog rasta bakterija i gljivica u telu (kao što je Candida alibicans).

Malina je odličan izvor fruktoze, flavonoida, vitamina (C i E), minerala (pogotovo kalijuma). Ipak, ovo voće je najbogatije vlaknima. Antocijanin i ipolifenolna jedinjenja koja su sastavni deo malina su moćni antioksidansi koji imaju anti-kancerogena svojstva pa je ovo voće dobrodošlo kao zaštitnik od mnogih bolesti i prirodni saveznik u borbi protiv raka.

Konzumacijom malina telu obezbeđujemo energiju, pravilno funkcionisanje nervnog sistema i održavanje zdravog tkiva, na prvom mestu krvnih sudova. Korisna je za krvnu sliku, poboljšanje apetita kod dece, suzbijanje mučnine i povraćanja.

Lekovita svojstava maline

Plodovi maline izvanredno su ukusni i izdravi, ali lekovitost listova mnogo je veća od plodova. Malinu nazivaju i ženskom biljkom jer leči mnoge tegobe ženskih organa. Čaj od listova pomaže kod menstrualnih grčeva, jakih krvarenja i iscetka. Može se piti pre, tokom trudnoće i posle porođaja.

Redovno konzumiranje čaja od listova maline tokom trudnoće jača i tonira matericu, sprečava pobačaj, pomaže tokom porođaja i sprečava jako krvarenje nakon porođaja. Nakon porođaja ubrzava oporavak maternice i podstiče stvaranje mleka.

 S konzumiranjem ovog čaja počnite od trećeg meseca trudnoće. Pijte dve do tri šolje na dan. Čaj se koristi i za jačanje desni, dezinfekciju krajnika, sprečavanje dečjih proliva i kod očnih oboljenja.

Priprema čaja: kašiku lista maline prelijte sa šoljom vruće vode. Pijte toplo.

Napomena: Čaj od lišća maline ne preporučuje se ako ste u prethodnoj trudnoći imali pobačaj ili ako su trudovi trajali manje od tri sata.

 Lekovito delovanje maline

  •     sprečava pretilost

  •     reguliše nivo šećera u krvi

  •     smanjuje delovanje slobodnih radikala

  •     pruža zaštitu od sunca

  •     smiruje kožne tegobe

  •     pomaže kod ženskih bolesti

  •     osnažuje imunitet

  •     štiti od bolesti srca i krvnih sudova

  •     snižava visoku temperaturu

Korisna svojstva soka od malina

Malina je pravo skladište hranljivih materija i zato je divan dodatak zdravoj ishrani. Korisna svojstva soka od malina su brojna, a mi ćemo navesti neka najvažnija.

Sok od malina je odličan protiv karcinoma

Maline sadrže jedinjenje koje je poznato kao elaginska kiselina koje je fantastičan antioksidant, dobar u borbi protiv karcinoma. Pošto su maline krcate ovom kiselinom, njihov sok je dobar način da ostanete u formi, zdravi i bez karcinoma.

Dar za zdravo srce

Premda su oni koji svakodnevno vežbaju da bi očuvali zdravlje srca brojni, sok od malina će vas dovesti korak bliže ovom cilju, zahvaljujući jedinjenju koje se zove antocijan, a koje će bolesti srca držati daleko od vas.

Jača imunitet

Maline su bogate i supstancama koje popravljaju sposobnost organizma da se bori protiv bolesti, jačaju imuni sistem, čine ga zdravijim i pomažu da reakcija na bilo kakve alergene i bakterije uzročnike bolesti bude brža.

Sok od malina za bolju cirkulaciju krvi

Ove ukusne bobice popravljaju sposobnost krvi da se zgrušava. Takođe, pomažu i da krv neometano teče kroz vaš organizam.

Ublažava alergije

Unos soka od malina povoljno utiče na toleranciju organizma prema nekim supstancama. Pomaže i da se ublaže alergije.

Pospešuje pražnjenje creva

Konzumiranje soka od malina ili samog voća može da poboljša varenje tako što hrani dodaje vitalne hranljive materije.

Jača kosti

Sok od malina je bogat izvor vitamina B, C i K koji ne samo da osvežavaju, već su dobri i za kosti.

Ubrzava zaceljenje rana

Pošto su prepune antioksidanata, maline pomažu organizmu da se oslobodi slobodnih radikala i da tako funkcioniše na najbolji mogući način kada ih na vreme eliminiše. Svež sok od malina pomaže organizmu da brže zaceli i pospešuje lučenje hormona i održava njihov zdrav i stabilan nivo.

Sok od malina je dobar za mršavljenje

Maline, kao i drugi članovi porodice bobičastog voća, pomažu mršavljenju tako što stimulišu metabolizam masti u organizmu.

Recept za sok od maline bez kuvanja

Sastojci:

1 kg malina

1 kg šećera

1 limun

1 litar vode

Operite maline i stavite ih u jednu veću posudu, dodajte vodu i iscedite limun. Pokrijte šerpu i ostavite da prenoći na što mračnijem i što hladnijem mestu. Sutradan procedite smesu koju ste dobili kroz gazu ili cediljku, a potom dodajte šećer. Mešajte dok se šećer u potpunosti ne rastopi. Dobijeni sok sipajte u suve, pre toga oprane flaše.Umesto zatvarača stavite celofan i privežite gumicom. Ovim postupkom ćete dobiti prirodni gusti sok, koji se obično razređuje vodom.

Recept za sirup  od malina

. Sastojci:

1 kg malina,

1 kg šećera,

 1 kesica limuntusa,

 1 l vode.

 Priprema: Obavezno maline operite i dobro očistite. Često bubice i trunje mogu zalutati u unutrašnjosti, stoga se posvetite temeljnom sređivanju voćkica. Oprane i očišćene maline izmešajte sa šećerom i limuntusom i ostavite u pokrivenoj posudi, na hladnom mestu, 24 sata. Slobodno povremeno promešajte. Prokuvajte litar vode, ohladite i dodajte malinama. Smesu ispasirajte i kroz gazu iscedite. Sipajte sok u sterilisane flaše i ostavite na mračno i hladno mesto. Konzumirajte razblaženo običnom ili kiselom hladnom vodom.

Sok od malina je mnogo više od slasnog uživanja. Prepun je hranljivih materija pa je pravi izbor kao dodatak uz doručak. Započnite jutro čašom predivnog soka i budite puni energije tokom čitavog dana.

www.ordinacija.tv

Izvori:cajeviza.com; prirodnoizdravo.com

 

Poslednji tekstovi