NaslovnaLekariSaveti lekaraLEČENJE GLAUKOMA (povišenog  očnog pritiska)

LEČENJE GLAUKOMA (povišenog  očnog pritiska)

Glaukom je, posle katarakte, drugi po učestalosti uzrok slepila u svetu kod starijih ljudi od 65 godina. Ovo je većinom podmukla bolest pa na žalost i danas često biva otkrivena slučajnim pregledom u odmakloj fazi, kada su u pitanju već poodmakla i trajna oštećenja vida.

Glaukom je moguće otkriti u ranoj fazi, ako se pacijenti nakon dobijanja prvih naočara za čitanje, jednom godišnje jave na pregled koji obuhvata:

  • proveru vidne oštrine

  • pregled prednjeg i zadnjeg dela oka

  • merenje očnog pritiska

  • kompjuterizovanu perimetriju (pregled vidnog polja)

  • merenje debljine rožnjače (pahimetrija), koja nam služi da za svako oko koristeći određene korekcione faktore, saznamo kolika je realna vrednost izmerenog intraokularnog pritiska

  • snimanje glave vidnog živca i sloja nervnih vlakana tehnikom optičke koherentne tomografije (OCT), kojom se mogu otkriti rana oštećenja, koja nastupaju čak i do pet godina pre prvih ispada u vidnom polju. Ova metoda, ne samo da je značajna u ranom otkrivanju glaukoma,već i u kasnijem praćenju bolesti.

Srodnici obolelih osoba imaju povećan rizik da obole od glaukoma.

Glaukom se javlja u više oblika bolesti i za sve njih je karakteristično da izazivaju oštećenja vidnog živca povišenim očnim pritiskom. Ako se ne leči, oštećenje vidnog živca za posledicu ima progresivan, permanentni gubitak vida, što počinje neprimetnim ispadima u vidnom polju koji napreduju postepeno, sve do potpunog slepila.

Glaukom otvorenog ugla (simplex glaukom)

Ova vrsta glaukoma je najčešća, obično se javlja kod osoba starijih od 60-65 godina. Može dugo da napreduje bez ikakvih simptoma ili daje veoma diskretne simptome: povremene nespecifične smetnje vida koje pacijenti opisuju ponekad kao prljava stakla u naočarima ili povremena kratkotrajna zamućenja vida, zamor očiju, ispade u vidnom polju.

Glaukom zatvorenog ugla (angularni glaukom)

U slučaju akutnog napada javljaju se jaki bolovi (često praćeni mučninom, ponekad povraćanjem), crvenilo i drastičan pad vida na jednom, ređe na oba oka. Akutni glaukom je hitno oftalmološko stanje i zahteva urgentno i agresivno lečenje kako bi se vid sačuvao.

Hronični oblik ovog tipa glaukoma, po simptomima je sličniji glaukomu otvorenog ugla, uz faze povremene akutizacije, kada zbog prolaznih skokova očnog pritiska dolazi do umerenih bolova i prolaznih smetnji vida. Ukoliko se na vreme ne otkriju, dovode do slepila.

Sekundarni glaukomi

Posledica su raznih očnih obolenja, tumora, povreda, operacija, te dugotrajne upotrebe kortikosteroida.

Kongenitalni glaukom

Ovaj urođeni oblik glaukoma uzrokovan je  malformacijama (urođeno izmenjena građa drenažnog sistema), koje za posledicu imaju otežan protok očne vodice. Obolela deca imaju izraženu osetljivost na svetlo, suzenje, u kasnijem toku bolesti dolazi do uvećanja očiju i zamućenja rožnjače. Leči se isključivo hirurški u što ranijoj životnoj dobi deteta.

LEČENJE GLAUKOMA

Osnovni cilj terapije je snižavanje očnog pritiska i postizanje i održavanje ciljnog pritiska.

Prvi korak je konzervativni tretman kapima.

Ukoliko se pritisak ne kompenzuje kapima pribegava se jednom od laserskih tretmana u zavisnosti od vrste glaukoma:

  • Argon laser trabekuloplastika

  • Nd YAG laser iridotomija

  • Selektivna laserska trabekuloplastika – SLT

Izvode se u kapljičnoj anesteziji, ambulantno i ne zahtevaju hospitalizaciju.

Filtracione operacije obavljaju se u lokalnoj anesteziji, pri čemu se načini otvor u komornom uglu koji olakša oticanje očne vodice iz prednje očne komore pod konjunktivu. Ređe se koristi tehnika implantacije cevčice sa valvulom (Ex-PRESS mini glaucoma shunt).

Rana detekcija i lečenje ključ su prevencije oštećenja vidnog živca i gubitka vida izazvanog glaukomom!

Izvor: http://perfectvision.rs

Poslednji tekstovi