NaslovnaBiljeLekovito biljeJarebika pomaže kod upale pluća, infekcija, bronhitisa, rada želuca i creva, reumatskih...

Jarebika pomaže kod upale pluća, infekcija, bronhitisa, rada želuca i creva, reumatskih oboljenja (recepti)

Jarebika najbolje uspeva na polusenovitim mestima poput planinskih šuma, mada se zbog svoje prilagodljivosti na suše, niske temperature i mrazeve može naći na raznim staništima i terenima.

Lišće jarebike je neparno perasto složeno, 10-20 cm dugo, oštro nazubljeno pri vrhu. Beli dvopolni cvetovi formiraju se u maju i junu i neprijatnog su mirisa, zbog čega je jarebika u narodu poznata i kao gorska smrdljika.

Vrlo je rasprostranjena u kontinentalnim delovima Evrope, ima je u zapadnoj Aziji kao i u pojedinim delovima severne Afrike, Male Azije i Kavkaza. Češće raste pojedinačno, dostiže 15-20 m visine i vrlo je dugovečna – neretko živi preko 100 godina.

Jarebika u svojim svežim bobicama sadrži nepresušan izvor vitamina i lekovitih supstanci -koje nam pomažu za smirivanje upala ,podstiču izlučivanje mokraće i izbacuju štetne materije iz krvi. Za lek se koriste samo zreli plodovi jarebike koje je najbolje brati nakon jesenjeg mraza. Kada bobice promrznu u njima se povećava nivo slatkih glikozida.

Njen okruglasti, mesnati, narandžastocrveni plod sa zvezdastim ožiljkom ima opor, gorak ukus i u većim količinama može biti i otrovan, ali ukoliko se prelije vrelom vodom ili ostavi u razrađenom sirćetu oko 10 sati, to neprijatno svojstvo se gubi.

Dozreva krajem avgusta i početkom septembra, a preporučljivo je da se bere što kasnije, posle prvih mrazeva, jer tada sadrži veću količinu šećera.

Lekovitost jarebike

Jarebika poseduje brojna lekovita svojstva i od davnina se koristi za lečenje čitavog niza bolesti. Zreli plodovi sadrže oko 70 odsto vode, 7 odsto šećera, kao i ogromnu količinu vitamina C, A i E, a njihovom fermentacijom dobija se sorboza, zaslađivač niske kalorijske vrednosti. Od njih se pripremaju marmelade, kompoti, kaše, sokovi, sirupi, pa čak i vina, koji se mogu koristiti kao pomoćno sredstvo za ublažavanje brojnih tegoba.

Čaj od jarebike je odličan kod problema sa lošom probavom i  varenjem, kod nedostatka apetita, kao i kod hroničnih poremećaja rada želuca i creva.

 Ova biljka je poznata i kao veoma dobar antireumatik, pa se pomenuti čaj može koristiti i kod ublažavanja tegoba koje izazivaju reumatska oboljenja.

Jarebikin čaj pomaže i u terapiji upale pluća, plućnih infekcija i bronhitisa.

Zreli plodovi od jarebike kada lagano fermentišu, mogu da se upotrebljavaju i kao prirodni laksativ jer se u njima sadrži parasorbinska kiselina koja odlično nadražuje sluzokožu na zidovima želuca i creva.

Ona pospešuje i izlučivanje mokraće prirodnim putem .

Konzumiranje svežih plodova ili soka preporučuje se osobama koje pate od nedostatka vitamina C, kao i u slučaju preopterećenosti creva zbog neuredne stolice.

Svež sok od jarebike  i marmelada pospešuju izlučivanje bubrežnih kamenaca, ublažavaju bolesti bubrega i pročišćavaju krv. Sirup od plodova jarebike veoma je delotvoran u slučaju kašlja, dok grgljanje kompota ili soka pomaže protiv promuklosti.

Recepti sa jarebikom

Pripremili smo vam brojne prirodne recepte od ove lekovite biljke,evo i predloga na koji način ih možete pripremiti:

Marmelada od jarebike

  • Pola kilograma plodova jarebike ostaviti da odstoje preko noći u razređenom sirćetu, pa ujutru procediti. Oljuštiti dve jabuke, iseći ih na četvrtine, pa malo prokuvati, a zatim ih pomešati sa plodovima. Propasirati, pa dodati jednake količine šećera i kuvati pet minuta dok se smesa ne zgusne. Sipati pripremljenu smesu u tegle dok je još vruća.

Sirup za kašalj od jarebike

  • Pažljivo oprati 3,5 kg bobica,pa staviti u širu posudu i dobro izgnječiti. Iscediti dva limuna, pa sok sipati u posudu, prekriti je krpom i ostaviti da odstoji preko noći. Smesu sutradan procediti kroz gazu i dodati 1 kg šećera i 2,5 dl vode. Pustiti da odstoji dok se šećer ne rastopi, povremeno mešajući. Gotov sirup od jarebike sipati u čiste,zagrejane boce i dobro ih zatvoriti. Čuvati sirup na hladnom mestu.

Jarebika biljka leči promuklost

  • Oprati i dobro ocediti sveže bobice od jarebike, ostaviti da se malo prosuše, pa ih sipati u tegle.Za to vreme prokuvati 250 grama šećera u litri vode, pa preliti bobice u teglama tako da ogreznu. Zagrejati vodu u velikoj šerpi do 80°C, pa poredati tegle i ostaviti ih da odstoje oko 20 minuta,a potom ih izvaditi, obrisati krpom i ostaviti da se ohlade. Čuvati na hladnom i tamnom mestu.

Čaj od jarebike – recept za bolje varenje

  • Pomešati jednaku količinu plodova jarebike i kore žutike pa kašiku mešavine preliti vrelom vodom i ostaviti da odstoji 10 minuta. Napitak po želji zasladiti sa kvalitetnim medom i piti u gutljajima jednu do dve obične šolje dnevno.

Jarebika biljka čisti organizam

  • Prvog dana žvakati pa ispljuniti suvu bobicu jarebike, drugi dan dve i tako do 15 dana povećavati dozu za po jedno zrno. Nakon 15. dana uzimati po bobicu manje, sve do 30. dana kada se uzima samo jedno zrno.

Lekovita rakija od jarebike

  • Peći u rerni 150 g bobica jarebike (na temperaturi od 100°C) pa izvaditi i ostaviti da se ohlade. Potom staviti u teglu, dodati 30 grama prženih zrna kafe, 150 grama smeđeg šećera, l  štapića cimeta, izrendanu koru od jednog limuna, dobro izmešati i preliti litrom vinjaka. Teglu dobro zatvoriti i ostaviti da odstoji 2 nedelje na sunčanom mestu, uz povremeno protresanje. Rakiju procediti u čistu flašu, a lek uzimati 1 do 2 čašice dnevno. Ovaj eliksir je odlično sredstvo protiv probavnih tegoba .

ordinacija.tv

Poslednji tekstovi