NaslovnaHrana kao lekZdravi receptiHrana za bolji rad štitne žlezde: Napravite domaće lekovite napitake i salatu

Hrana za bolji rad štitne žlezde: Napravite domaće lekovite napitake i salatu

Najčešći problem štitne žlezde je hipotireoza ili stanje smanjenog stvaranja, izlučivanja i delovanja hormona štitne žlezde. Simptomi se manifestuju u obliku pospanosti, umora, opstipacije i debljanja.

Osim hipotireoze, pojavljuje se i hipertireoza, stanje povećane aktivnosti štitne žlezde čija je posledica prekomerno izlučivanje hormona štitne žlezde. Najčešći simptomi hipertireoze su slabost, umor, nepravilan rad srca, dijareja, gubitak kose i gubitak telesne težine.

Osim sintetičkim hormonima, funkciju štitne žlezde možete poboljšati uravnoteženom ishranom, koja uključuje mnogo biljne hrane i belančevina.

Evo namirnica koje povoljno utiču na rad štitne žlezde.

Sveže voće i povrće

Debljanje je među prvim simptomima hipotireoze. Niskokalorijska hrana i hrana visoke nutritivne vrednosti poput svežeg voća i povrća temelj su svakog uspešnog programa mršavljenja. Ako je moguće, uključite u svaki obrok sveže voće i povrće. Određene namirnice, kao što su borovnica, višnja, slatki  krompir i zelena paprika, bogate su antioksidansima, materijama poznatima po tome što smanjuju rizik od bolesti srca.

Integralne žitarice

Usporeno varenje i lenja creva čest su simptom hipotireoze. Namirnice od integralnih žitarica kao što su ovsene pahuljice, hleb, testenina i pirinač bogate su bitnim nutrijentima i vlaknima, što može pomoći u regulisanju rada creva . Međutim, vlakna mogu ometati apsorpciju sintetičkih hormona štitne žlezde. Ako su vam propisani, uzimajte lekove za štitnu žlezdu nekoliko sati pre ili posle konzumiranja hrane bogate  prehrambenim vlaknima.

Pasulj

Pasulj je značajan izvor energije, što može biti korisno ako hipotireoza uzrokuje iscrpljenost. Pasulj sadrži belančevine, antioksidanse, složene ugljene hidrate i mnoštvo vitamina i minerala. Bogat je i vlaknima, što može biti korisno, ako patite od sporog varenja.

Orašasti plodovi

Orasi, lešnici, bademi i brazilski orasi bogati su mineralom selenom, koji pomaže funkciji štitne žlezde. Možete jesti orašaste plodove samostalno ili pomiešane sa salatom ili jogurtom. Što se tiče brazilskih oraščića, dovoljan je jedan ili dva dnevno. Kod drugih orašastih plodova dovoljna je jedna šaka tih plodova dnevno.

Riba

Omega-3 masne kiseline čine masne ribe kao što su divlji losos, tuna ili srdela odličnima za ručak ili večeru. Hipotireoza koja nije prikladno kontrolisana može povisiti nivo LDL-a, zvanog i loš holesterol i povećati rizik od bolesti srca. Poznato je da omega-3 ublažuju upale, pomažu kod oslabljenog imuniteta, smanjuju rizik od srčanih bolesti. Riba je takođe dobar izvor selena, važnog za rad štitne žlezde.

Alge

Alge sadrže visoku koncentraciju joda, osnovnog sastojka potrebnog za funkciju štitne žlezde. Takođe nude obilje vlakana, kalcijuma i vitamina A, B, C, E i K. Možete ih jesti sa supama, salatama ili u sušiju. Pre nego što povećate unos joda konsultujte se s lekarom.

Recept za napitak za bolji rad štitne žlezde

Za bolji rad štitne žlezde isprobajte ovaj jednostavan i zdrav napitak. Brusnice su prirodni izvor joda, koji je vrlo važan za pravilan rad štitne žlezde. Vitamin C i antioksidansi iz soka od pomorandže i limuna održavaju štitnu žlezdu zdravom. Đumbir sadrži magnezijum koji takođe pomaže u kontroli funkcije štitne žlezde, a cimet smanjuje upalu i smanjuje opasnost od hipotireoze.

Sastojci:

100 ml vode

200 ml soka od brusnice

¼ kašičice đumbira u prahu

½ kašičice cimeta

¼ kašičice muskatnog oraščića

1 kašičica ceđenog soka od pomorandže

1 kašičice isceđenog soka od limuna

Priprema:

Zagrejte vodu, dodajte sok od brusnice i začine pa kuvajte 20 minuta. Sklonite sa ringle, ohladite i dodajte sok od pomorandže i limuna. Popijte u jednom danu.

Ukoliko želite bolji učinak, povećajte unos vitamina D, selena i vitamina B12.

Recept za napitak od oraha i meda za štitnu žlezdu

Sastojci:

– 40 komada zelenih ( mladih ) sitnih oraha

– 1 kg domaćeg meda

Priprema:

Dobro operite orahe, osušite, pa ih probodite iglom više puta, ili oštrim nožem napravite tanke useke u njima. Orahe stavite u teglu, prelijte ih medom i ostavite na otvorenom (izložene suncu). Ovaj proces treba da traje najmanje 40 dana, a zatim smesu procedite kroz cedaljku, pa tečnost prespite u staklenu flašu.

Konzumiranje:

Kura ovim napitkom traje dok ga ne potrošite, pijte svako jutro na tašte jednu rakijsku čašicu.

Recept za tonik koji deluju na rad štitne žlezde

Sastojci:

veza rotkvica

pola krastavca srednje veličine

2 stabljike celera

1 šargarepa

1 oljušten limun

prstohvat kelp alge u prahu (po želji)

Priprema:

Sve navedene sastojke operite dobro, usitnite i zatim izmiksajte u blenderu. Ovaj lekoviti napitak će ojačati vaše zdravlje i uticati pozitivno na rad štitne žlezde.

Pre upotrebe prirodnih lekova obavezno konsultujte svog lekara.

Kelj salata za bolji rad štitne žlezde

Kelj je bogat vitaminom A, zbog čega je idealna namirnica za održavanje zdravlja štitne žlezde, najvažnije žlezde u telu koja utiče na rad svih drugih organa. Ako dodate kelju još neke namirnice, dobićete megazdravu salatu, odnosno energetsku “bombu” koja pridonosi normalnom radu štitne žlezde.

Sastojci za salatu od kelja:

  • 1 kašičica meda

  • 1 glavica kelja (narezana)

  • 1 avokado iseckan na kockice

  • 1 kašičica morske soli

  • 1 i po kašika limunovog soka

  • pola do 1 kašike pahuljica od morskih algi

  • ¼ šoljica narendane šargarepe

  • ¼ šoljica tahinija

  • ¼ šoljica prženih semenki suncokreta

  • ¼ šoljica maslinovog ulja

  • ¼ šoljica vode

  • ¼ šoljica grožđica (po želji)

Priprema: 

Pomešajte med, maslinovo ulje, limunov sok, tahini i so i mešajte dok ne dobijete jednoličnu smesu, odnosno preliv za salatu. U posudu stavite kelj, šargarepu i pahuljice od algi. Prelijte prethodno napravljenim dresingom i ostavite da odstoji najmanje jedan sat. Zatim dodajte avokado, semenke suncokreta i grožđice. Savet: Salatu preko noći možete držati u frižideru. Kelj će omekšati, a i što se duže marinira, to će bolje upiti limunov sok. Količina je dovoljna za 3 do 4 porcije.

ordinacija.tv   Foto: shutterstock   Izvor: kiwi.hr zdravakrava.hr

Poslednji tekstovi