NaslovnaHrana kao lekPovrćeCvekla: Jača imunitet, olakšava bol, reguliše krvni pritisak, smanjuje holesterol, podstiče rad...

Cvekla: Jača imunitet, olakšava bol, reguliše krvni pritisak, smanjuje holesterol, podstiče rad jetre, suzbija tumor (recepti)

Cvekla je korenasta dvogodišnja biljka, vretenastog korena crvene boje i tamnozelenog lišća sa crvenim žilicama. Poreklom je sa obala Sredozemnog mora i iz početnog tankog korena osnovne biljke stogodišnjim uzgojem dobijen je gomoljasti koren. Cvekla spada u red najkorisnijih i najlekovitijih povrtarskih kultura. Iako se najčešće koristi koren, jestiva  je čitava biljka i upotrebljava se preko cele godine.

Cvekla je izuzetno bogata vitaminima B1, B2, C , kao i vitaminom B12, izuzetno retkom u namernicama biljnog porekla a tako važnim za vegetarijance. Obiluje belančevinama, mastima, ugljenim hidratima i mineralima (kalcijumom, kalijumom, natrijumom, fosforom, magnezijumom, gvoždjem, fluorom, manganom, bakrom, jodom, sumporom, litijumom, stroncijumom, bromom). Lako je svarljiva. Ima visoku energetsku vrednost: 100 grama cvekle ima 189 kJ ili 45 kcal. Koren cvekle sadrži i do 10% šećera.

Zahvaljujući prisustvu antocijana, koji daje tamno crvenu boju soku od cvekle, a utiče i na obnavljanje krvi, ova blagotvorna biljka deluje i antikancerozno. Cvekla izuzetno povoljno deluje slučaju demineralizacije kostiju i zuba. Jod iz cvekle čini je dragocenom u borbi protiv arterioskleroze i usporavanja procesa starenja. Osnov višestruke lekovitosti ove biljke čine ipak betanin i betain koji čine da cvekla podstiče razmenu materija, reguliše krvni pritisak, smanjuje holesterol, održava krvne sudove, podstiče rad jetre, suzbija tumor i leči leukemiju, malariju, akutne fibrozne bolesti i grip u početnom stadijumu. Osim toga, koristi se za regulisanje krvnog pritiska (naročito niskog) i povoljno utiče na živce i rad mozga, leči malokrvnost, naročito kod dece i mlađih osoba, a pospešuje rad želuca, creva i zuči.

Za jelo se najviše koristi kuvana, isečena na kolutiće i začinjena uljem i sirćetom sa ili bez belog luka (kao salata). Međutim, može se koristiti sveže narendana, u kombinaciji sa jabukom i šargarepom (ili sama). Ono što je neopravdano manje uobičajeno je upotreba lista koji je isto tako vredan kao i koren i može se pripremati kao spanać. Za sve vrste lečenja koristi se sveže ceđeni sok iz cvekle, jer kuvanjem gubi svoju lekovitost, a iz 1 kg cvekle može se dobiti 700 do 750 g soka. Treba korisiti sa medom i to u razmeri 1:1, po pola čaše tri puta na dan. Izuzetan ukus rendanoj sirovoj cvekli ili soku daju kim ili rendani ren. Kod težih oboljenja dnevno bi trebalo popiti od ½ do 1 litra soka. Kada se oseti poboljšanje smanjiti na 1/4 litre.

Kako da izlečite upaljeno grlo i anginu cveklom

Kada osetite prve znake bola u grlu, potrebno je da odmah preduzmete mere za lečenje bolesti. Samo će tada biti moguće da prekinete proizvodnju štetnih bakterija. Naravno, to ne isključuje posetu lekaru i uzimanje lekova, prepisanih od strane lekara.

Za ovo lečenje je potrebna cvekla. Ona je koren koji ne samo što lako može da izađe na kraj sa upaljenim grlom, nego je u praksi odlično sredstvo za upaljeno grlo.

Svojstva cvekle:

– smanjuje upaljeno grlo i olakšava otok grla
– ima antimikrobni efekat
– olakšava bol
– jača imunitet
– povećava elastičnost kapilara i normalizuje snabdevanje krvlju

Za lečenje se koristi svež sok od cvekle. On se dobija uz pomoć aparata za ceđenje soka ili blendera.

Recept za upaljeno grlo- Pomešajte 200 ml soka od cvekle sa 1 supenom kašikom jabukovog sirćeta. Dobijenu smesu ugrejte na pari ili u mikrotalasnoj do 30-35 stepeni. Čistite grlo ovom smesom najmanje 6-7 puta dnevno dok se potpuno ne oporavite.

Za gnojnu anginu se preporučuje žuborenje sa rastvorom soka od cvekle i luka. Razredite sok od cvekle sa vodom jednake količine. U 150 ml od smese dodajte 1 supenu kašike soka od luka. Perite grlo na svaka 3 sata, ne manje.

Sok od cvekle kod prehlade- Pomešajte sok od cvekle i vodu u jednakoj razmeri i dodajte malo meda. Stavite po 4 kapljice u svaku nozdvu, 4 puta dnevno u trajanju od 5 dana.

Lek za virusnu anginu– Pomešajte sok od cvekle sa 100 ml vode i 1 kašičicom soka od limuna. Sa ovom smesom ispirajte bolno grlo bar 5-6 puta dnevno.

Kod hroničnog tonzilitisa se preporučuje da pijete bujon od cvekle. 1 kg oprane (pečene) cvekle kuvajte u 2 litre vode. Uzimajte bujon 3 putna dnevno po 50 ml, takođe i grguljajte. Čuvajte bujon u frižideru, a pre korišćenja zagrejte.

RECEPTI ZA SIRUP I SOK OD CVEKLE

Sirup od cvekle

Sastojci:

1 kg cvekle
1 kg šećera
1 l vode
1 limuntus

Priprema:
Cvekle oljuštite, potom izrendate na krupno rende. Rendanu cveklu preručite u odgovarajuću šerpu, pa prelijte sa litrom vode, i stavite da se kuva na umerenoj temperaturi. Od trenutka kada voda počne da vri, kuvajte još 20 minuta, koliko će biti dovoljno da cvekla omekne.
Sklonite sa ringle i ostavite da se prohladi. Nakon nekih 10 minuta procedite kroz gustu gazu. U čisti sok od cvekle sada dodajte šećer, pa dobro promešajte, i vratite na ringlu da prokuva još jednom. Čim provri i šećer se otopi, sklonite sa ringle, pa dodajte limuntus i još jednom dobro promešajte sok.

Topao sok sipajte u tople, sterilisane flaše, pa dobro zatvorite. Umotajte u debelo ćebe ili šta vam je pri ruci, pa ostavite da se tako umotane flaše, odnosno sok, ohladi na dnevnoj temperaturi. Ovaj korak je bitan, jer je postepeno hladjene poželjno ukoliko želite da sok potraje više meseci. Nakon što se sok skroz ohladi, odložite na hladnije i tamnije mesto i tamo čuvajte.

*Ovakvim načinom pripreme, zapravo se dobija sirup od cvekle, koji kasnije rastvarate sa vodom. Umesto belog šećera, možete dodati smeđi šećer koji je nutritivno bogatiji. Možda ovaj izbor nije najbolji kada je u pitanju sok od cvekle, ali je šećer bitan radi konzerviranja. I dalje je ovako pripremljen sok daleko zdraviji od kupovnih.

Sok od cvekle i limuna

Sastojci:

500 g cvekle
500 g limuna
2 l vode
1 kg smeđeg šećera

Priprema:
Cveklu lepo očistite, pa oljuštite. Limun dobro operite, najbolje mešavinom sode i vode kako bi se skinula sva prljavština sa kore. Ukoliko imate organski limun, onda ga samo dobro operite pod mlazom hladne vode. Pripremljenu cveklu i limun, sa sve korom, sameljite uz pomoć blendera, mašinice za meso ili štapnog miksera.
Dobijenu kašu od cvekle i limuna prelijte sa 2 litre vode, promešajte, pa ostavite da odstoje poklopljeni preko noći. Ukoliko radite preko dana, onda ostavite da odstoje izmedju 6 i 10 sati.

Sutradan, smesu procedite kroz gustu gazu, tako da dobijete čisti sok. U taj sok sada dodajte šećer, pa mešajte nekoliko minuta da se sav šećer otopi. Ako se šećer sporije otapa, ostavite na nekoliko sati da se sam otopi, ali uz povremeno mešanje da bi se proces ubrzao.

Kada se šećer otopi, sok je spreman. Sipajte ga u čiste, tople, sterilisane flaše, pa dobro zatvorite. Odložite u frižider i tamo čuvajte dok ne potrošite svu količinu.

*Ovako pripremljen sok, bez kuvanja, može da stoji u frižideru ne duže od nedelju dana. Iako se dodaje šećer i limun, sok od cvekle pripremljen na ovakav način ne može se čuvati za zimu. Ipak, potrajaće kroz nedelju dana, što je sasvim dovoljno da ne morate svaki dan da pripremate novi. Sok se takođe rastavara sa vodom, pa, ukoliko vam je dve litre soka mnogo za nedelju dana, smanjite količinu sastojaka, srazmerno, pa pripremite manju količinu. Ili, veću, ukoliko je vaša porodica višečlana.

Sok od cvekle i šargarepe

Sastojci:

1 veća cvekla
1 veća šargarepa
1 pomorandža
1 kašičica meda

Priprema:
Cveklu i šargarepu očistite, a pomorandžu ocedite, pa pomešajte u blenderu i izmiksajte. Pomorandža će fino zasladiti sok i neutralisaće jak ukus cvekle, a za još slađi ukus dodajte malu kašičicu meda u sok i dobro promešajte.
Takodje, ukoliko vam smeta pulpa, sok pre konzumiranja procedite i tako popijte. Ipak, u pulpi se nalaze nutrijenti, pa se potrudite da sok popijete zajedno sa njom. Ako vam se nikako ne dopada taj ukus, onda pulpu iskoristite za pripremu neke salate, odnosno kao dodatak salati.

*Osim pomorandže, za pripremu soka možete da iskoristite i neko drugo voće ili povrće po ukusu, ali i ne morate – možete sok pripremiti samo od cvekle i šargarepe ako vam se tako dopada.

Sok od cvekle i jabuke

Sastojci:

1 cvekla
1 zelena jabuka
1 šaka spanaća
1 kašičica meda

Priprema:
Ovo je prava vitaminska bomba, i ne samo vitaminska. U ovom soku nalaze se svi bitni nutrijenti koji će nahraniti vaš organizam i dati vam energije za čitav dan! Zato je ovaj smuti odličan izbor za doručak.

Cveklu oljuštite, a jabuku samo dobro operite ukoliko je organska, jer je poželjno iskoristiti koru. Ako nije organska, onda je ipak oljuštite. Ubacite u blender, dodajte šaku spanaća i med pa izblendirajte, i sok je spreman.

*Umesto spanaća, naravno, možete dodati neko drugo zeleno povrće, a možete dodati i orašasto voće poput badema, indijskog oraha i slično. Njih možete dodati ma koji god smuti da je u pitanju, uvek će samo podići njegovu vrednost i ukus. Umesto zelene jabuke možete da iskoristite neku slađu, ukoliko tako više volite. Još možete dodati neko sladunjavo voće.

Kontraindikacije: Preparate od cvekle ne treba da uzimaju osobe alergične na neke komponente biljke. Osobe koje pate od gastritisa, uroliziaze, dijabetesa i osteoporoze, pre upotrebe cvekle kao leka treba da se posavetuju sa lekarom.

ordinacija.tv

Izvor: Stvar ukusa  bonapeti.rs receptopedija.com

Poslednji tekstovi