NaslovnaApotekaBILJNI PREPARATI ZA SMIRENJE blagotvorno deluju na autonomni nervni sistem, smirujući nerve...

BILJNI PREPARATI ZA SMIRENJE blagotvorno deluju na autonomni nervni sistem, smirujući nerve i opuštajući glatke mišiće organa

Dokazano je da ovi preaparati nemaju toksično delovanje, ne stvaraju osećaj mamurluka Život čoveka XX. veka je postao sve stresniji, jer se ubrzao tempo života. Ljudi su premoreni i žive pod povećanim stresom, a kao posledica toga, organizam se prilagođava na nove uslove. Ipak, ako stres predugo traje dolazi do razvoja mentalnih i fizičkih bolesti.

Treba ponekad stati i odmoriti. U današnje vreme kada smo sve više opterećeni različitim informacijama, loše finansijsko stanje i ne odlazak na odmor, mentalni umor i istrošenost postaju uzrok raznih bolesti.

Sedativi hemijskog porekla, sem što utiču na smirenje, dovode i do uspavljivanja, i time smanjuju koncentraciju. Obično su namenjeni za kratkotrajno lečenje stanja psihičke napetosti, uznemirenosti, nervoze, nesanice – u stanjima koja negativno utiču na ukupni kvalitet života ili se koriste za pripremu operacija i stomatoloških zahvata. To znači da ovi sedativi ne smeju postati trajno rešenje, već privremena pomoć u teškim situacijama. Ovi lekovi  mogu dovesti do navike i zavisnosti. Mogu biti toksični i kontraindikovani ako pacijent ima poremećaj funkcije jetre, bubrega ili srca, ako postoji glaukom, problem sa disanjem itd. Ako se sedativi uzimaju u toku dužeg vremenskog perioda (za većinu je to više od nekoliko nedelja), organizam navikne na lek, što dovodi do stalnog povećanja doze i tolerancije, a naglim prekidanjem terapije pojavljuje  se apstinencijaln sindrom. Simptomi apstinencijalne krize su: glavobolja, bol u mišićima, razdražljivost, drhtavica, bol u stomaku, aritmija, kratkotrajni gubitak pamćenja, visoka telesna temperatura, preznojavanje, zujanje u ušima, halucinacije, grčevi, preosetljivost na svetlost i dodir. Nažalost, često se zloupotrebljavaju od strane pacijenata, međutim nekad i lekari stvaraju zavisnike neracionalnim prepisivanjem sedativa. Ako želimo da prestanemo sa upotrebom sedativa, to se mora učiniti postepenim smanjivanjem doze, i obavezno pod nadzorom lekara.

Biljni sedativi blagotvorno deluju na autonomni nervni sistem, smirujući nerve i opuštajući glatke mišiće organa. Dokazano je da ovi preaparati nemaju toksično delovanje, ne stvaraju osećaj mamurluka. Vrlo su efikasni u fazi relaksacije i sna ali ne smanjuju mentalnu budnost, reakcije i fine pokrete.

Valerijana je najpopularnija biljka za umirenje. Ima karakterističan miris koji privlači mačke, zato je i poznata pod nazivom mačji koren. Aktivni sastojci nastaju u samom procesu sušenja. Deluje opuštajući na živce i mišiće. Koristi se kao sedativ u tretmanu hronične nesanice, živčane napetosti, anksioznosti, grčeva, glavobolje, stresa, hipertenzije, histerije, epilepsije, menstrualnih i reumatskih bolova. Smanjuje razdražljivost, uznemirenost, otklanja strah i nervozu srca. U zadnje vreme je počelo korišćenje i u pedijatriji kod hiperaktivnosti dece kao i kod teškoća pri učenju. Kod valerijane ne postoji predoziranje, eventualno delovanje se produžuje sa povećanjem doze.

Aktivne supstance valerijane su valepotrijati, valerenska kiselina, valeranon, valerenal, alkaliodi i aminokiseline.

Terapijsko delovanje je dokazano na više od 30 kliničkih studija, koje su obuhvatile oko 5000 pacijenta.

Preporučuje se uzimanje 2-3g biljne droge 3 puta na dan. Ili 2-3 puta dnevno 200mg suvog ekstrakta valerijane.

Efekti nastupaju tek nakon 2-4 nedelje, ali nije delotvoran kod akutne nesanice.

U trudnoći i doljenje ne treba ih uzimati, jer bezbednost nije potvrđena.

Ne treba ih uzimati 2-3 sati pre upravljanja vozilom ili mašinom.

Ne preporučuje se istovremeno konzumiranje alkohola i drugih sedativa.

Kao neželjeni efekat, moguć je poremećaj GIT-a.

U kombinaciji sa valerijanom se koriste i sledeće biljke:

Kantarion – pored sedativnog i antidepresivnog delovanja ima i antiseptično, analgetičko i antioskidantno delovanje. Zato je dobar lek kod čireva digestivno trakta.

Hmelj se koristi kao hipnotik.

Matičnjak ima opuštajuće i uspavljujuće dejstvo.

Kamilica sedativno i antiupalno deluje.

Majkina dušica opušta glatke mišiće, deluje antiinflamatorno.

Lipa je blagi sedativ.

Pasiflora antidepresivno deluje

Cvet lavande koristi se u vidu aromatičnih jastuka, ili kao etarsko ulje za inhalaciju i kupke. Pomaže kod glavobolje i depresije.

Tekst pripremila:
Mr ph. Gabrijela Beren

www.apotekasubotica.rs

Poslednji tekstovi