NaslovnaBebeFamily Vit - Razvoj bebe po nedeljamaBeba u 5. nedelji: “Nedelja čuda” je praćena nametljivošću, mrzovoljnošću i plakanjem

Beba u 5. nedelji: “Nedelja čuda” je praćena nametljivošću, mrzovoljnošću i plakanjem

Pored fizičkog rasta, obično oko 4 i 6 nedelja, ove nedelje se može primetiti značajan razvoj mozga. Verovatno ćete otkriti da je ovo prezahtevna nedelja. Držite se, jer ćete sledeće nedelje videti rezultate celokupnog rasta.

Setite se da angažujete čitavu grupu podrške koju ste sa puno nade počeli da izgrađujete. Ostanite aktivni u novim majčinskim grupama. Nekada znati da niste sami može biti dovoljno da Vam pomogne u suočavanju sa izazovima roditeljstva.

Naravno, svaki par majka-beba je jedinstven, tako da će svaka razvojna promena i fizički rast biti doživljeni na drugačiji način.

Nedelja čuda (čudesna nedelja) – skok prvi

Ukoliko je Vaša 5 nedelja stara beba rođena u procenjenom terminu (samo 3-5% beba je rođeno tada!) oko pete nedelje će se dogoditi njena prva nedelja čuda.

Prvi od deset prepoznatljivih razvojnih skokova u toku bebinih prvih 18 meseci života, skok prvi, tiče se promenljivih osećanja. Nedelje čuda su praćene nametljivošću, mrzovoljnošću i plakanjem. Dok Vaša beba istražuje svet oko nje i napreduje kroz ovaj razvoj, učestalije ćete je hraniti, bićete češće budni i biće Vam neophodno više pomoći.

Jedna od načina da joj pružite podršku tokom ovog perioda dok istovremeno radite druge stvari jeste nošenje bebe. Ukoliko još uvek niste upoznati sa tim kako da koristite nosiljku za bebe koju ste dobili prilikom darivanja, sada je vreme da to učinite. Ukoliko je nemate, i dalje možete ponuditi Vašoj 5 nedelja staroj bebi bliskost i povezanost dodatnim kontaktima ’’kožu o kožu’’, uz puno maženja i nežno ljuljanje i plesanje.

Hranjenje Vaše 5 nedelja stare bebe

Većina beba se češće doji tokom “nedelja čuda”. To je normalno – njihov mozak naporno radi a majčino mleko je hrana za mozak, tako da ga moraju dobijati češće. Vaša zaliha mleka je namenjena tome da obezbedi mleko kad god je bebi potrebno – ne morate da čekate da se ono pojavi pre osnovnog hranjenja.

Dok Vi sa jedne strane hranite bebu, druga strana aktivno proizvodi mleko, spremna da se ponovo pokrene kada je to potrebno. Zapremina tog novog mleka može biti niska, ali mast koja se nalazi u njoj je na najvišem nivou – i to je mast koja sadrži najviše kalorija i utoljava bebinu glad. Klaster dojenje je normalno tokom ovog naglog rasta i Vaša će se beba vraćati nazad na grudi u više navrata sve dok ne završi.

Možda nećete primetiti pojačano hranjenje kod Vaše bebe koju hranite formulom. Ovo je verovatno zbog neophodnog sporijeg varenja – za Vašu bebu obrada tog mleka traje duže, kao i njegovo pretvaranje u energiju za rast. Vaša beba će možda tražiti da jede ranije nego obično ili buđenje zbog noćnog hranjenja može biti neophodno. To je u redu, jer će pridržavanje rigidnog rasporeda hranjenja uznemiriti Vašu bebu i ometati njeno prirodno povećanje apetita.

Ukoliko još uvek niste, možete razmišljati o izmlazavanju mleka. Osim ukoliko je potrebno da to uradite u sklopu plana regulisanja problema sa dojenjem, dobra je ideja da sačekate pre nego što upoznate ovu mogućnost, sve dok se ne budete dobro uhodali sa dojenjem. Pored toga što je dodatan posao za majku, neke bebe se ne prebacuju lako između grudi i flašice dok još uvek uče, što je poznato kao konfuzija bradavica, tako da ima smisla naučiti jednu veštinu pre prelaska na drugu.

Spavanje i umirivanje

Nije svako plakanje u ovoj nedelji povezano sa “Nedeljom čuda”, pa ne zaboravite da primenjujete sve Vaše uobičajene trikove.

Vaša 5 nedelja stara beba će možda biti uznemirena nakon hranjenja zbog zarobljenog vazduha u njenom stomaku. Pomaganje Vašoj bebi u podrigivanju može ponekad biti izazov i nelagodnost koja omogućava da beba lakše zaspi.

Opuštena i uspravno držana bebe će lakše podrigivati nakon hranjenja. Priljubite je uz sebe uspravno, uz svoje telo na 10 do 15 minuta nakon što ste je sklonili sa grudi jer će to obično dozvoliti zarobljenom vazduhu da prirodno bude oslobođen. Bebe često progutaju više vazduha kada se hrane na flašicu ili ukoliko plaču duži period pre hranjenja. Takođe može pomoći i ukoliko pokušate sa nekoliko mogućnosti za podrigivanje tokom hranjenja, kao biste oslobodili bilo kakav zarobljeni vazduh dok se Vaša beba opušta.

Bez obzira na to koji položaj koristite da potpomognete podrigivanje, izbegavajte da svoju 5 nedelja staru bebu postavljate u položaj koji bi mogao sprečiti oslobađanje vazduha. Držanje njenog tela uspravno dozvoljava vazduhu da pronađe put napolje, kroz jednjak, da ne bi bio zarobljen u stomaku.

Većina beba koje se hrane majčinim mlekom ne guta previše vazduha prilikom hranjenja, naročito kada jednom savladaju dobar obrazac ’’sisanje-gutanje-disanje’’. Ukoliko ne dođe do podrigivanja i Vaša beba je smirena ili zaspi, nemojte gubiti vreme na oslobađanje nečega što ne postoji. Ukoliko je balončić vazduha tamo, ali ne uznemirava Vašu bebu, to će se rešiti kada je idući put budete držali uspravno.

Igra i razvoj

Većina interakcija ’’licem u lice’’ sa Vašom 5 nedelja starom bebom će dovesti do najveće prekretnice od svih – njenog prvom osmeha! Prvih nekoliko nedelja je neverovatno zahtevno, obično sa malo povratnih informacija od Vaše bebe koja uglavnom vreme provodi jedući i spavajući.

Ali oko šeste nedelje, bebe počinju sa ’’društvenim osmehom’’ – za razliku od refleksnih pokreta, često nazvanih ’’vetar’’. Ne postoji zamena za pravi osmeh! Vaša beba je u potpunosti zauzeta Vama, gledajući Vas u oči i zračeći zadovoljstvom preko čitavog svog lica, dajući Vam i primajući povratnu informaciju od Vas. Nemojte biti razočarani ukoliko niste vi dobili ovaj dar – on može biti dat Vašem parneru koji dolazi sa posla ili baki kada vas poseti. Nije lično, u pitanju su nova lica u pravo vreme.

Jednom kada se pojavi prvio osmeh, to će brzo postati deo bebinih odgovora Vama. Uzvratite joj osmehom, razgovarajte i smejte se sa njom i ona će Vas nagraditi sa još i još osmeha. Ona će takođe i imitirate neke Vaše pokrete usnama kao da pokušava da govori. Društvena interakcija je važna u razvoju odojčeta – neka beba bude blizu Vas kako biste mogli ćaskati sa njom i smejati se. Ona će takođe početi da uživa u licima u knjigama i interakciji sa posetiocima i strancima. Sada, ona katalogizira facijalne eskpresije – što više, to bolje!

Uplakana beba je uznemirena – tako bi trebalo da bude! Prirodni instinkt je takav da ne možete samo ignorisati svoju bebeu kada plače. Priroda takođe nudi nekoliko pouzdanih načina da joj pomognete kada plaće – bićete iznenađeni kada čujete koji su to načini.

Autor : https://ordinacija.tv/   fotografija: Shutterstock

Poslednji tekstovi