NaslovnaBebeFamily Vit - Razvoj bebe po nedeljamaBeba u 31. nedelji: Uživa da Vas sluša dok joj čitate priče...

Beba u 31. nedelji: Uživa da Vas sluša dok joj čitate priče smešnim glasom

Vaša 31 nedelju stara beba ima širom otvoren svet pred njom.Kako počinje sa sedenjem, a onda i sa puzanjem, videće život iz drugih uglova gde postoji mnogo toga za istraživanje.Dok se prilagođava njenim novim nivoima pokretljivosti, dešava se i dosta učenja i možda ćete otkriti da pažljivije posmatra stvari.

Vaša 31 nedelju stara beba će naučiti da sedenjem ispod stočića za kafu može da lupi glavom a puzanjem iza kreveta može se zaglaviti ukoliko pokuša da otpuzi nazad!

Ona proizvodi mnogo novih zvukova i uživa da Vas sluša dok joj čitate priče smešnim glasom – čak i ako zvučite blesavo dok to radite.

Ali, čitav rast i razvoj vrši dodatni pritisak na njeno telo i mozak i možete očekivati dodatna buđenja noću, mrzovolju i separacionu anksioznost. Dobra stvar jeste da je slatka!

Hranjenje Vaše 31 nedelju stare bebe

Ukoliko radite i dojite, možda ćete se pitati da li je pravo vreme da prestanete za izmlazanjem mleka, sada kada je Vaša beba počela da jede čvrstu hranu. Može biti prezahtevno izdvojiti vreme za izmlazanje tokom radnog dana što dovodi u iskušenje da se prestane sa ovom sesijom ili da se ona smanji na vreme koje ne provodite na poslu.

Ukoliko je dojenje do 12 meseci Vaš cilj, onda je važno da upravljate svojim zalihama mleka izmlazanjem kada niste blizu bebe. Zbog toga što mleko nastavlja da bude primarni izvor hrane u toku cele prve godine, čvrsta hrana će dopunjavati hranjenje mlekom, ali ga neće zameniti. Ovo znači da možete očekivati izmlazanje mleka i hranjenje istim intenzitetom.

Bebe koje se hrane formulom će biti odvikavane od flašice u 12.mesecu pa možete postepno smanjivati hranjenja flašicom i menjati ih nekim alternativama. Iako majčino mleko nastavlja da bude važno u bebinoj ishrani u drugoj godini i posle toga, formula se ne smatra neophodnom nakon 12 meseci. Čak i formula za stariju decu nema nekih koristi u odnosu na ishranu dece u tom periodu.

U ovom stadijumu, ukoliko imate planove za odbijanje bebe od dojke, možete nastaviti da pratite svoju bebu i budite sigurni da će Vaša zaliha mleka odgovarati njenim potrebama kao što je i do sada. Ukoliko ste planirali da je odbijete oko 12.meseca, možete početi sa ovim procesom kasnije i neće biti potrebe da radite ništa drugačije nego što ste do sada.

Bez obzira na to kako je hranite i dalje je važno da joj ponudite mleko pre čvrste hrane, kako biste bili sigurni da Vaša beba dobija sve što joj je potrebno. Jedino majčino mleko ili formula nude kompletna nutrijente koji su potrebni bebi.

Spavanje i umirivanje

Kombinacija rasta zuba, razvojnih skokova i povećane pokretljivosti može uticati na san – i Vas i Vaše bebe! Uznemirene noći, zahtevni dani i beba koja raste i zahteva negu su razlozi zvog kojih se možete osećati preumorno. Možda ćete razmišljati o treningu spavanja ili drugim načinima za smanjivanje buđenja Vaše bebe u toku noći. Drugi će Vam možda reći da je pogrešno da se Vaša beba budi toliko često u toku noći ili da je ne bi trebalo dojiti tokom noći.

Pomaže da znate da postoje razlozi zbog kojih se Vaša beba budi noću. Bebe žele da jedu jer su se probudile zbog nekih neugodnosti ili je možda njihov san ometan pokretima koji su izvan njihove kontrole. Vaša beba nije srećna što je budna, kao i vi, i traži brz način da ublaži bol, da se opusti i ponovo zaspi. Dojenje nadoknađuje sve ove potrebe i pomaže i Vama da brzo zaspite zbog hormona koji se oslobađaju kada dojite bebu.

Pronalaženje načina za smanjenje remećenja sna će Vam pomoći da se vratite na spavanje što je pre moguće. Ukoliko koristite pelene dizajnirane da izdrže veliku vlažnost u toku noći, možda neće biti potrebe da presvlačite bebu svaki put kada se probudi. Ovo znači da ćete manje vremena biti budni i da takođe možete držati svetlo ugašenim kako se ne biste u potpunosti razbudili.

Ukoliko Vaša 31 nedelju stara beba spava u Vašoj sobi, u svom krevetiću koji je blizu Vašeg kreveta, neće biti potrebe da šetate kroz kuću a ukoliko Vam je udobno da dojite bebu ležeći, oboje ćete moći da odmorite u toku hranjenja. Ukoliko bezbedno deljenje kreveta nije moguće za Vas, pitajte svog partnera da ostane budan dok Vi hranite bebu ležeći i da Vas probudi ili da podesi alarm na Vašem telefonu kako bi Vas probudio nakon tipičnog trajanja hranjenja. Neke porodice postavljaju ’’produženu’’ kolevku pored kreveta da bi beba mogla biti bezbedno pomerena iz kreveta odraslih nakon hranjenja, sa minimalnim remećenjem sna.

Igra i razvoj

Do sada, Vaša 31 nedelju stara beba verovatno sedi samostalno. Centralni nervni sistem se razvija iz glave naniže i do sada je dosegao određeni nivo u donjem delu njenih leđa, omogućujući joj da sedi sa leđima uspravno. Ona će raditi na svom kretanju iz ležeće pozicije u sedeću, ubrzo nakon što krene da puzi. Sve ovo predstavlja previše za razvoj mišića!

Ovi debeljuškasti kukovi i butine postaju jače sa ciljem da se pripreme za sledeći veliki napredak – stajanje! Možda ste već primetili znake ustajanja kod Vaše 31 nedelje stare bebe koja podupire sebe u položaj za stajanje, a njene ruke vežbaju takođe! Ona verovatno može da izdrži svoju težinu u stajaćem položaju dok je držite, ali će proći neko vreme dok ne bude mogla sama to da čini.

Vaša beba koja samostalno sedi će voleti svoju različitu perspektivu sveta. Neke bebe vole da sede, vežbajući kako da se kreću dok to čine. Vučenje donjeg dela tela je jedan od načina puzanja za neke bebe ili koristan dodatak za druge. Iako je sporiji od ostalih pokreta, vučenje donjeg dela tela dozvoljava bebama da nose stvari dok se kreću pa ćete možda primetiti da beba pomera stvari po sobi.

Bebe koje vuku donji deo tela imaju tendenciju da ranije počnu sa sedenjem i ne vole vreme koje provode na stomaku. Iako je tradicionalno puzanje uz korišćenje ruku i kolena određeno kao važno za razvoj mozga, postoje mišljenja o bebama koje preskoče puzanje i nađu druge načine za kretanje pre nego što počnu da hodaju – da propuštaju životnu prekretnicu. Važno je da upamtite da ove bebe mogu da uklope puzanje u igru nakon što počnu da hodaju , naročito ukoliko joj ponudite mnoštvo zabavnih aktivnosti kao što su tuneli ili stolice poređane u red kako bi puzala ispod njih.

Puzanje je važno jer se i leva i desna strana mozga spajaju. Možda ćete otkriti da Vaša beba koja vuče donji deo tela puzi stepenicama ukoliko je nadgledate ili će pokušati da puzi kada je suočite sa nagibom na igralištu. Davanjem bebi mnogo prilika da provede vreme na podu, umesto da uvek sedi uspravno kako bi se igrala, pomoći će joj da istražuje različite načine za kretanje.

Može biti pomalo šokantno da otkrijete da ste umorniji sada nego kad se beba rodila. Uz podrški i razumevanje od porodice i prijatelja sada kada je period novorođenčeta gotov i od Vas se zahteva da se vratite na posao, pronaći načine da ’’uhvatite’’ malo sna ili makar malo odmora može biti teže u ovom stadijumu .

www.ordinacija.tv

Poslednji tekstovi