NaslovnaBebeFamily Vit - Razvoj bebe po nedeljamaBeba u 29. nedelji: Uči da jede čvrstu hranu i postaje pokretljivija...

Beba u 29. nedelji: Uči da jede čvrstu hranu i postaje pokretljivija uz pomoć puzanja

Kada se Vaša 29 nedelja stara beba smeši, možda će pokazati jedan ili dva nova zubića ili natečene desni spremne za izbijanje novog zuba. Vaša beba će možda uživati u tri obroka na dan, plus u grickalicama ili će možda probati male količine hrane jednom dnevno.

Možda će sedeti ili puzati, ili se i dalje kotrljati širom sobe kako bi uzela ono što joj je potrebno. Možda ćete imati’’puzajućeg komandosa’’ ili ’’ puzavicu na rukama i kolenima’’. Možda ćete imati i kapetana koji stoji i pravi svoj put gegajući se oko Vašeg nameštaja!

Vaša 29 nedelja stara beba može biti jedna od retkih koja spava duži vremenski period u toku noći ili, što je češće, i dalje se budi nekoliko puta u toku noći zbog dojenja. Kao i u prethodnom stadijumu, postoji mnogo varijacija za bebe starosti 7 i 8 meseci!

Sada nije vreme da sedite upoređujući prekretnice sa drugim majkama; sve što ćete želeti da posmatrate jeste da li je Vaše dete dostiglo ono što su njihova deca. Bez obzira na kom se putu nalaze, u mesecima koji dolaze sve bebe će završiti na istom cilju.

Hranjenje Vaše 29 nedelja stare bebe

Baby-led weaning metoda je jako popularna kada se počne sa uvođenjem čvrste hrane u bebinu ishranu u drugom šestomesečju. Ova tehnika uključuje davanje hrane direktno bebi, u čvrstoj formi koju beba može da pokupi i da samoj sebi stavi u usta, bez hranjenja pireom uz pomoć kašičice i roditelja ili zgnječenom hranom.

Ukoliko koristite progresivan pristup uvođenja čvrste hrane, koji počinje sa pireima u skoro tečnoj formi i postepeno se kreće ka kombinovanoj hrani koja je zgnječena do blago konzistentna, ovo je pravo vreme da počnete sa uvođenjem ’’hrane za prstiće’’.

U ovom stadijumu, između 7.i8.meseca, dva pristupa za uvođenje čvrste hrane postaju slična. Kako idete dalje od pirea zajedno sa zgnječenom hranom koju ste tradicionalno servirali na ovaj način, ’’hrana za prstiće’’ zauzima primarnu ulogu u načinu na koji servirate hranu sovjoj bebi i predstavlja prelaz od roditeljskog hranjenja do samostalnog hranjenja.

Učenjem bebe da se hrani sama je važna veština za sve bebe. Ne samo da omogućava samostalno regulisanje apetita, već takođe i ohrabruje koordinaciju ruka-oko i motoričke veštine – a obe su važne razvoje veštine u drugoj godini i nakon toga. Učenje bebe da uzme hranu svih oblika i veličina i da je stavlja direktno u usta zahteva vreme, i uvođenje ovih tehnika kada je Vaša beba razvojno spremna, smanjiće zavisnost od hranjenja kašikom u kasnijim godinama, što je vrlo često problem mnogim porodicama.

Dozvoljavajući Vašoj bebi da drži svoju hranu, da oseti njen sastav i vežba pokrete ka njenim ustima su neophodni stadijumi kako bi naučila da jede. Iako proces podrazumeva nered, izbegavajte da joj Vi dajete hranu držeći parčiće ili hraneći je kašikom. Ovo može odložiti ovaj važan proces i umanjiti mu značaj.

Učenje bebe da se hrani je neuredan posao ali je takođe i ključan stadijum razvoja kroz koji beba mora proći. Vreme za pribor, manire i nepravljenje nereda će doći kasnije, za sada, edukacija se sastoji u tome kako jesti, pre nego kako jesti lepo!

Spavanje i umirivanje

Vaša 29 nedelja stara beba se suočava sa mnogim promenama;njeni zubi se kreću kroz desni i izbijaju na površinu, uči da jede čvrstu hranu i postaje pokretljivija uz pomoć puzanja. Verovatno ćete biti iznenađeni, jer od sve tri navedene stvari treća najviše remeti njen san.

Iako većina roditelja povezuje buđenje u toku noći sa osećajem gladi ili rastom zuba, istraživanja pokazuju da savladavanje puzanja ima efekat na bebin san pre, tokom i nakon savladavanja ove veštine. Puzanje – u ovom slučaju definisana kao dva namerna pokreta napred – obično se događaju oko 7.meseca i uključuju tipično kretanje uz pomoć kolena i ruku, zatim, ’’komandos stil’’ – vučenjem tela po podu uz pomoć ruku ili bilo koji drugi jedinstveni pokret koji beba razvija kako bi se kretala. Ovo je važno u razvoju Vaše bebe i uključuje pokrete obeju strana na telu. Takođe podrazumeva i obe strane bebinog mozga i, bez iznenađenja, potrebno joj je mnogo vežbe na podu kako bi napredovala.

Ono što iznenađuje je količina posla koja se javlja u mozgu bebe dok spava. Ovo je najčešće uzrok povećanog remećenja sna kada uči da puzi i nakon tri meseca od prekretnice dostiže vrhunac. Ista studija pokazuje da što ranije Vaša beba počne da puzi, duže će njen san biti remećen, što morate imati na umu idući put kada čujete od druge mame da se hvali da je njena pametna beba ranije naučila da puzi.

Igra i razvoj

Kako Vaša 29 nedelja stara beba raste, sva njena čula imaju koristi iz mnogih prilika koje joj se pružaju kako bi doživela novu stimulaciju. Jedan od načina za istraživanje čula dodira je putem igre osećaja sa različitim teksturama. Možete kupiti bebi knjige sa čvrstom podlogom i različitim površinama na svakoj strani ili možete kreirati svoju sopstvenu tablu sa različitim parčićima materijala.

Bebe koje sede će takođe uživati u stvarima koje mogu da drže, probaju ili mirišu. Zvončići koje će protresti, boce koje su dobro zatvorene a punjene delimično pirinčem ili obojenom vodom, ili parčići drveta sa glatkim ivicama će omogućiti bebi različite načine za igru i ohrabrivati je u igri ’’iz ruke u ruku’’, jer Vaša beba istražuje svaki ugao. Proveravajte redovno ove igračke napravljene kod kuće, kako biste se uverili da su bezbedne i zamenite ih na svakih nekoliko dana kako bi bile sveže i interesantne.

Većina roditelja brine zbog toga što njihove bebe uče da puze na grubim ili tvrdim podlogama. Domovi sa čvrstim podovima umesto tepiha ili dvorišta sa pločama umesto trave više izgledaju kao izazov nego kao prilika za igru. Da li je potrebno da brinete zbog modrica, ogrebotina ili potencijalnih povreda?

Odgovor je: verovatno ne. Telo Vaše 29 nedelja stare bebe je stvoreno da uči da se kreće na podlozi – po zemlji, šljunku ili drugim prirodnim podlogama. Tradicionalne zajednice mogu koristiti tanke podmetače koji su tkani od trave ili drugih prirodnih vlakana, ali kao i moderne bebe koje su podložne igranju na podmetačima, i ove bebe takođe traže put koji ih može odvesti van definisane bezbedne podloge na grublje tlo.

Uprkos novitetima, kao što su štitnici za kolena koje možete videti online, nema potrebe da štitite ruke, stopala ili kolena svoje bebe kada puzi. Duge pantalone nisu previše praktične kada je toplo, čarape mogu da skliznu tokom puzanja a kada dođe u kontakt sa podlogom, Vaša beba će brzo skloniti i rukavice.

Ta bucmasta kolena su stvorena da podnesu težinu Vaše bebe na bilo kojoj podlozi i uprkos ogrebotinama ili modricama, njena koža je spremna da je prirodno zaštiti. Možete dodati zaštitu ukoliko je hladno ili toplo, pa vremenske prilike ne bi trebalo da ometaju puzanje napolju. Nadzor i istovremeno puzanje pravo u plitke barice je jednako zabavno kao i što će biti uskakanje u njih sledeće godine!

www.ordinacija.tv

Poslednji tekstovi