NaslovnaBebeFamily Vit - Razvoj bebe po nedeljamaBeba u 23. nedelji: Kotrljanje joj daje pokretljivost i može vežbati svoje...

Beba u 23. nedelji: Kotrljanje joj daje pokretljivost i može vežbati svoje pred-puzeće veštine

Kako Vaša beba izlazi iz svog petkog skoka, imaćete nekoliko mirnih nedelja, pre nego što stigne njena sledeća Nedelja čuda u 26.nedelji.Vaša 23 nedelje stara beba može postati mnogo smirenija a Vi ćete početi da se prilagođavate njenom novom ritmu.

Ona će se mnogo više kretati sada – kotrljanje joj daje pokretljivost i može vežbati svoje pred-puzeće veštine ili pokazivati znake kretanja napred – ili nazad – kada je na svom stomaku.

Sada će sedeti uspravnije i uživaće da bude za stolom na svojoj stolici za hranjenje u vreme obroka, bez obzira da li je počela sa čvrstom hranom.

Njeno držanje se poboljšava uz spremnost da drži sama hranu, a njen refleks jezika je takođe tu. Primetićete puno balavljenja kako se bude povećavala proizvodnja pljuvačke kako bude dolazilo hranjenje čvrstom hranom. Takođe možete primetiti da pljuje kada se smeje! Proći će neko vreme sve dok ne bude imala mišićni tonus da zadrži i proguta pljuvačku, umesto što joj kaplje iz usta.

Hranjenje Vaše 23 nedelje stare bebe

Oko 6.meseca, većina beba je spremna za čvrstu hranu. Kada uvedete čvrstu hranu, važno je da mleko ostane primarna hrana u njenoj ishrani. Bilo da dojite, primenjujete kombinovano hranjenje ili je hranite formulom, proći će neko vreme pre nego što Vaša beba dobije kompletne nutrijente iz čvrste hrane. Dajući joj mleko pre obroka sa čvrstom hranom zadovoljićete njen apetit.

Za bebe je normalno da potraje varenje hrane duže nego varenje mleka, tako da nemojte biti iznenađeni ukoliko njena stolica ostane nepromenjena. Proces prinošenja hrane ustima, ugriz, žvakanje i gutanje su kompleksne veštine koje zahtevaju vežbu – još jedan razlog zašto mleko nastavlja da bude primaran izvor hrane.

Prvi znak da je Vaša beba progutala nešto može biti pojava hrane, nepromenjena – u njenoj peleni! Nemojte brinuti ukoliko se zalogaji nesvarenog voća ili povrća pojave na ovaj način. Kako Vaša beba uči da koristi njene jake desni za žvakanje, hrana će se usitnjavati sve više a njen sistem će biti spreman da je svari.

Beba koja je hranjena pireom ne može vežbati ove veštine jer je u pitanju hrana kod koje nema zagriza ili žvakanja, pa ćete možda otkriti da bebina stolica menja boju i izgled ubrzo nakon što ste počeli sa čvrstom hranom.

Spavanje i umirivanje

Vaša 23 nedelje stara beba se verovatno i dalje budi nekoliko puta u toku noći zbog dojenja, ili flašice, ili da bi se njegova varalica stavila u usta. Možete osećati pritisak u pogledu toka kako da je naučite da se sama umiri.

Normalno je da se bebe u toku prve godine bude redovno (u stvaru, studije pokazuju da ovo nastavlja da bude normalno i u drugoj godini), gde se 78% beba starosti od 6 do 12 meseci i dalje redovno budi barem jednom u toku noći. 61% beba ima barem jedno hranjenje mlekom tokom noći.

Vaša beba će se možda buditi nakon jednog ciklusa spavanja (oko 40 minuta) tokom dana i neće biti zainteresovana da ponovo zaspi. Ovo može biti frustrirajuće, naročito ukoliko se često budi u toku noći. Iako su nekim bebama potrebna dva bloka spavanja od 2 ili 3 sata, ili više, većina drema i napreduje.

Teško je ne uporediti Vašu bebu sa drugim bebama u Vašoj grupi majki, ali ako je Vaša beba srećna, zdrava i zadovoljna količinom sna koju dobija tokom perioda od 24 sata, možete biti sigurni da njoj ne treba više sna kao drugim bebama. Kao što je nekim odraslim osobama dovoljno manje od tipičnim 8 sati, a nekima je potrebno više. Vaša beba će spavati onda kada joj to bude bilo potrebno .

Igra i razvoj

Ukoliko Vaša 23 nedelje stara beba počinje da se kreće tako što vuče svoj donji deo tela, možda bi to trebalo da kažete lekaru koji će je ohrabrivati da puzi.

Bebe koje počinju ranije da sede češće vuku donji deo tela i uskoro nauče kako da se kreću na ovaj način. Naime, roditelji često postavljaju bebe u sedeći položaj, pre nego na stomak ili na leđa. Uobičajeno je za ove bebe da ne vole da provode vreme na stomaku i pokazuju ranu želju da se drže uspravno.

Puzanje se prepoznaje kao važan deo razvoja koji je poznat kao crossing the midline (korišćenje leve i desne strane mozga istovremeno). Kada beba puzi na svojim rukama i kolenima, i leva i desna strana mozga su uključene i ovo je važno za učenje i razvoj. Ukoliko Vaša beba pokazuje da radije voli da sedi i da vuče donji deo tela, važno je da joj date vremena za kotrljanje i da je ohrabrujete da puzi uz pomoć igara i aktivnosti. Iako ne možete učiniti da beba puzi, možete joj dati priliku da to radi ograničavajući vreme u kolicima, stolicama za jelo, ljuljaškama ili sedištima i nastaviti da je postavljate na stomak, na podu, što više možete.

Vaša 23 nedelje stara beba će biti facinirana novim doživljajima i možete ih uključiti u igru. Razmišljajte o aktivnostima koje stimulišu sva njena čula – duvajte balončiće od sapunice kako bi ona gledala, igrajte se žmurke, pevajte jednostavne pesmice, golicajte je i čitajte joj knjige. Što više vremena provodi budna svakog dana, vreme za igru će postati značajnije a Vi ćete uživati u uvođenju novih igara i aktivnosti u njen razvoj.

www.ordinacija.tv

Poslednji tekstovi