NaslovnaBebeFamily Vit - Razvoj bebe po nedeljamaBeba u 11. nedelji: Posete lekaru mogu izgledati kao da polažete ispit...

Beba u 11. nedelji: Posete lekaru mogu izgledati kao da polažete ispit – a brojke na vagi određuju da li ste ga položili ili pali

Vaša 11 nedelja stara beba raste tako brzo! Verovatno ste se do sada navikli na život majke. Kako se Vaša beba približava trećem mesecu, počećete da primećujete da je Vaša beba sada sve više zrelo odojče, a ne novorođenče koje ste rodili. Ona raste rapidno, formiraju se skladišta masti i njen mozak raste – pripremajući se za ono što dolazi. Njene ruke nisu više stegnute u pesnicu i ona je možda do sada naučila kako da stavi prste u usta!

Hranjenje Vaše 11 nedelja stare bebe

Ukoliko ste dojili svoju bebu, trošićete mnogo manje vremena u hranjenju nego ranije. Vaša 11 nedelja stara beba je mnogo efikasnija sada i nekada hranjenje može trajati samo 5 do 10 minuta. Možda ćete otkriti da ona sada želi obe dojke prilikom svakog obroka, ali je ostavite na jednoj strani onoliko koliko želi, nudeći joj drugu tek kada pokaže znake da nije zadovoljna protokom mleka.

Nemojte misliti da su Vaše grudi prazne – tamo uvek ima mleka. Ali dok se ona hrani, mleko postaje kremastije i sporije teče, što nestrpljivu bebu najčešće uznemiruje. Prebacite je na drugu dojku i ona će pokazati zahvalnost kada protok mleka bude brži. Kada ona zaista brzo raste, možda će se vratiti na početak – da se odmori od visokokaloričnog, bogatog i kremastog mleka, koje čeka na nju.

Do 3.meseca starosti, više od 60% beba je delom ili u potpunosti hranjeno formulom. Prelazak sa dojke na flašicu može biti deo Vašeg plana od samog početka ili ste možda doneli ovu odluku zbog prekomernih problema sa dojenjem. Dok većina problema sa dojenjem može biti prevladana, da biste to učinili, neophodno je da imate podršku i pristup zdravstvenim profesionalcima koji su dobro obučeni u ovoj oblasti.

Neke majke imaju malu ili uopšte nemaju podrške u pogledu dojenja od strane porodice i prijatelja ili se osećaju da će njihovo radno mesto to otežati kada se jednom vrate na posao. Ukoliko ste prestali da dojite ranije nego što ste očekivali, normalno je da se osećate razočarano, uvređeno ili čak ljutito zbog okolnosti koje su dovele do toga. Možda ćete čak doživeti i depresiju posle prestanka sa dojenjem.

Konstantno viđanje informacija o dojenju može biti teško kada osećate da ste uradili sve što je bilo moguće da održite Vaš cilj o potpunom dojenju Vaše bebe. Svrha ovih članaka o dojenju je da podrže žene koje doje ili žele da doje. Oni nisu namenjenju osuđivanju onih žena koje su donele odluku da ne počnu ili ne nastave sa dojenjem.

Spavanje i umirivanje

Kako se približava 3.mesecu, Vaša 11 nedelja stara beba će možda početi da pokazuje znake razvoja svog cirkadijalnog ritma: kontrolnog sistema koji reguliše spavanje i buđenje kao odgovor na dan i noć. Do sada, Vaša beba nije bila regulisana hormonima kao što je melatonin, koji uzrokuje pospanost kada se dan završava. U utrobi, ona je delila Vaše hormone i cikadijalni ritam. Kada je rođena, postala je sposobna da se slobodno hrani i spava, bez bilo kakvih inputa iz njenog unutrašnjeg sata, što je verovatno dovelo do njenog buđenja kada je potrebno nahraniti je, održavanja proizvodnje mleka i punjenja njenog tela koje brzo raste. Proći će najmanje 2 godine pre nego što bude imala zreli cirkadijalni ritam.

Većina beba će se i dalje hraniti tokom noći – veoma mali broj spava u ovom periodu, bez obzira na to šta Vam govore.

Ukoliko koristite mešovitu ishranu, možda ćete privremeno povećati formulu pre spavanja kako bi beba imala duži period spavanja ili će joj možda Vaš partner dati formulu tokom noći kako biste Vi imali nešto dodatnog sna. Veoma je važno da uvek pratite uputstva kada se radi o mešovitoj ishrani – nemojte dodavati dodatnu kašiku formulu ili pirinač u bebinu flašicu kako biste učinili da spava duže. Modernoj formuli ne treba ništa dodavati – ona je već kompletna hrana, za razliku od mešavina koje pamte Vaše majke i bake.

Ukoliko Vaša 11 nedelja stara beba spava duži vremenski period u toku noći, uživajte u tome, jer postoji nekoliko stadijuma razvoja koji dolaze, a koji će poremetiti spavanje. Razvoj mozga, pokretljivost i rast zuba znače da prekid sna nastavlja da se dešava i ono što se ponekad naziva ’’regresija spavanja’’ dešava se kada beba dođe u ovaj stadijum nakon što je prethodno spavala duže. Ovo su normalni stadijumi i ne znači da Vaša beba ne dobija dovoljno mleka. Ali oni mogu značiti da Vaša beba možda želi da jede kada se probudi iz nekog drugog razloga. Ova dodatna hranjenja će pomoći rapidnom razvoju Vaše bebe, kao i umirivanje.

Igra i razvoj

Vaša 11 nedelja stara beba počinje da pravi neke uobičajene zvuke sada, i nastaviće da bude zainteresovana kada joj govorite. Ukoliko je pričanje priča redovan deo dana, ona će uživati u ritmu reči u jednostavnim pričama. Dečije pesmice su priznate po svom značaju u pomaganju deci da nauče da čitaju, a nekoliko studija podržava njihov značaj u savladavanju pismenosti kod dece. Možda se ne sećate svih reči, ali brza poseta Vašoj lokalnoj biblioteci će Vam pomoći oko liste za čitanje. Izaberite knjige sa svetlim ilustracijama koje će vizuelno stimulisati Vašu bebu.

Kako Vaša 11 nedelja stara beba napreduje sve više i više u svom cilju da ostvari namerni kontakt sa svojim igračkama na svom igralištu, Vi joj možete pomoći tako što ćete staviti ove igračke u visini njenih grudi umesto u visini očiju. Ovo će olakšati njenim rukama da se spoje kada počne da talasa njima ispred sebe. Proverite da nisu više od dužine njenih ruku udaljene od njenog tela, tako da može da ih dodirne. Ne ostavljajte bebu bez nadzora sa igračkama i prekinite sa igrom ukoliko pokaže znake dosade, frustriranosti ili umora.

Rast beba, meren težinom, je razlog za veliku brigu mnogih majku. Redovne posete lekaru mogu izgledati kao da polažete ispit – a brojke na vagi određuju da li ste ga položili ili pali. Većina beba raste normalno , a gojaznost kod dece i odraslih je mnogo veći rizik od neuspeha u napredovanju kao odojče.

Autor : https://ordinacija.tv/   fotografija: Shutterstock

Poslednji tekstovi