NaslovnaBebeFamily Vit - Razvoj bebe po nedeljamaBeba u 10. nedelji: Ne zaboravite, omiljena igračka Vaše bebe ćete uvek...

Beba u 10. nedelji: Ne zaboravite, omiljena igračka Vaše bebe ćete uvek biti VI!

Beba se lepo popunjava i verovatno je prerasla bar jednu (ili vise) veličinu odeće od rođenja. Ona uživa kada je držite podignutu ispred sebe, jer tako može da gleda okolo i posmatra svet. Ali takođe voli i da leži na leđima i da šutira nogama, talasa rukama i generalno troši mnogo energije, vežbajući svoje motoričke sposobnosti. Vaša 10 nedelja stara beba će možda shvatiti kako da prinese svoje ruke ustima, da ih siše i sve je bliža svom cilju koji podrazumeva udaranje igračaka koje se nalaze ispred nje.

Uskoro je gotovo sa jednim od najintenzivnijih perioda i ispred Vas je period mira – na neko vreme!

Hranjenje I rast

Koji tip voća je Vaša 10 nedelja stara beba?

Doktori opisuju prirodne oblike tela kod beba kao jabuke, kruške ili banane. Zajedno sa svim ostalim genetskim faktorima koje nasleđujemo, naš metabolizam takođe može biti nasleđen.

Dugačke I mršave bebe – ‘’banana bebe’’ – sagorevaju kalorije brže od punijih ‘’jabuka beba’’ I ‘’kruška beba’’. Banana bebe rastu brže u pogledu dužine nego težine, što znači da su obično više ali lakše od očekivanog. Bebe sa sporijim metabolizmom – jabuke i kruške – mogu dobijati na težini mnogo vise nego na dužini.

Ukoliko pogledate na rodbinu svoje bebe, možete videti različite oblike tela – visoke i mršave, niske i deblje itd. Možete očekivati da Vaša beba ostane u okviru njenog predodređenog obrasca rasta, jednistvenog za nju i njen genetski recept. Kada govorite o tabeli rasta i dodavanju težine sa drugim majkama koje upoznate, setite se da ne možete upoređivati bananu sa jabukama ili kruškama, jer je svaka drugačija.

Spavanje i umirivanje

Junk sleep  je termin na koji možete naići u nekim knjigama koje insistiraju na strogom rasporedu Vaše bebe tokom dana i noći. One govore o spavanju kao da je to nešto što je regulisano od strane roditelja, a hranjenje se svodi na disciplinovanu preciznost u tačnom trenutku tokom dana i noći. Spavanje, kako autori insistiraju, mora biti planirano, tako da Vaša beba bude u svom krevetu, u mračnoj sobi (spuštanje roletni kako bi se sprečio bilo kakav ulaz dnevne svetlosti) za svako dremanje tokom dana i spavanje tokom noći. Bilo kakva izmena ovog protokola smatra se za junk sleep, koje je jednako loše za bebu kao i junk food (brza hrana).

Ipak, ne postoje istraživanja bazirana na dokazima koja potvrđuju ove navode, niti primeri štete izazvani promenom ovog rasporeda. Zapravo, navodi se da su bebe ‘’programirane’’ da zaspu kad god i gde im je to potrebno: u naručju svoje majke, na njenim grudima, u autu ili kolicima.

Igra i razvoj

Većina beba preferira ležanje na leđima, tako da ležanje na stomaku može biti izazov koji će ispuniti njihovu igru. Možda ćete se pitati zašto postoji fokus na postavljanju beba na stomak kako bi se igrale, naročito ukoliko one nisu naročito srećne zbog toga.

Ukoliko Vaša beba provodi većinu vremena na leđima, postoji rizik od razvijanja sindroma ravne (zaležane) glave, koji zvuči pomalo blesavo, ali je u stvari ozbiljno stanje, takođe poznato kao pozicionalna plagiocefalija. Istraživači su otkrili da 47% beba od dva meseca starosti ima ravne tačke na svojoj glavi.

Vaša 10 nedelja stara beba počinje da uživa u igri tako da je dobar trenutak da uzmete njenu gomilu igračaka i postavite ih na nekim mestima za igru širom Vašeg doma. Ukoliko, kao i većina beba, ona dobija alarmantnu količinu medvedića pastelnih boja i drugih mekanih igračaka, možda ćete biti razočarani što ona pokazuje malo interesovanja za njih. Njihovo vreme će doći, ali sada, one imaju malo toga što bi vizuelno mogle ponuditi i verovatno su prevelike kako bi ponudile bilo kakvu dodirnu stimulaciju. Ukoliko nemate prostora da postavite sve igračke, izaberite nekoliko specijalnih koje ćete ostaviti a ostale spakujte, kako biste izbegli skupljanje prašine.

Vaša 10 nedelja stara beba će preferirati svetlije igračke koje može da posmatra, pokušava da dohvati, a uskoro će moći I da ih drži I žvaće. Zvečke, prstenovi za zube, stvari koje stoje iznad njenih kolica, igrališta i podloge će zaokupiti njenu pažnju , naročito ukoliko se spustite na pod sa njom i učestvujete u igri. Napunite male korpe ili kutije pogodnim igračkama i kućnim predmetima i pronađite im mesta u svim sobama u kojima provodite vreme svakog dana. Učestalije je pomerajte u različitim pravcima, stavite ogledalo ispred nje tokom ležanja na stomaku i izvedite je napolje kada je vreme odgovarajuće.

Ne zaboravite: omiljena igračka Vaše bebe ćete uvek biti VI! Razgovarajte sa njom šta god da radite – zvuči blesavo ali na taj način izgrađujete njene jezičke veštine i stimulišete njen mozak. Pričajte joj čiji veš sada sklapate, zašto preferirate braon pirinač umesto belog i koje je bolje cveće koje sadite. Pevajte joj jednostavne pesmice i dečije rime – ukoliko ne možete da se setite reči, potražite na internet ili nađite dobru knjigu.

Nosite svoju bebu što je češće moguće: uspravan položaj ima iste pogodnosti kao i ležanje na stomaku i smanjuje vreme koje provodi ležeći na leđima. To možete činiti dok kupujete, sklapate veš, ribate kuhinju ili usisavate podove. Svi pokreti koje pravite će stimulisati njen vestibularni sistem, koji je važan za ravnotežu i razvoj motoričkih sposobnosti.

Ukoliko ste počeli da koristite flašicu I cuclu, možda ćete se zapitati da li cucla odgovarajuća i da li izgleda kao ljudska bradavica. Rafovi u supermarketima i prodavnicama za bebe su ispunjene ‘’obećanjima’’, ali kako da znate koje je pravo za Vas?

Autor : https://ordinacija.tv/

fotografija: Shutterstock

Poslednji tekstovi