NaslovnaHrana kao lekPovrćeZelje: Jača imunitet, smanjuje upalu, prirodni laksativ, za vid i kožu (recepti)

Zelje: Jača imunitet, smanjuje upalu, prirodni laksativ, za vid i kožu (recepti)

Zelje je jestiva višegodišnja samonikla biljke iz familije troskota. Ima lekovita svojstva, a pojavljuje se kao neizostavan sastojak brojnih ukusnih jela. Ime ove biljke najčešće se spominje kada je reč o pravljenju čorbi, pita, sarmica, proja i čorbi. Ponegde ćete uz naziv ovog zeleniša čuti i pridev čaroban ili čudesan, a iako se kupuje na pijaci, zelje možete da uberete i sa zemlje. Koriste se mladi listovi koji su ukusni i sočni, a sakupljaju se pre pojave cveta. Najbolje ih je brati ujutro po rosi ili posle kiše birajući izdanke koji rastu po senovitim mestima.

 Danas pouzdano znamo da je kiselo zelje prava mala riznica hranljivih i lekovitih sastojaka, vitamina, minerala i elemenata u tragovima. Na primer, 100 g sirovog kiselog zelja sadrži oko 20 mg vitamina C, 0,3 μg vitamina A, 14 mg magnezijuma, 0,6 mg gvožđa, 43 mg fosfora, 50 mg kalcijuma, 290 mg kalijuma, 555 mg natrijuma, 30 μg folne kiseline, 2,5 g balastnih tvari i 1 g belančevina. Budući da u 100 g kiselog zelja ima samo oko 4 g ugljikohidrata, 83 g vode i 26 kcal, ono je idealna namirnica za svakoga ko pazi na svoju liniju ili želi da na zdrav način izgubi suvišne kilograme. Kiselo zelje se, osim vitaminima A i C, može pohvaliti i vitaminom K, kao i vitaminima iz B-grupe, posebno B12 koji je, inače, rezervisan za namirnice životinjskog porekla, pa spada među temeljne namirnice vegetarijanske i veganske ishrane.

Zelje je odlično za čišćenje organizma od toksina koji se u našem telu nagomilavaju tokom zimskog perioda, poboljšava probavu, a najčešće se spominje dejstvo koje ono ima prilikom lečenja hemoroida. Ova biljka bogata je vitaminima A i C, a sadrži i visok procenat gvožđa i fosfora. Zelje poseduje i keratonoide, a predstavlja i prirodan izvor laktobacila (korisna bakterija koja ograničava razmnožavanje kandide). Preporučuje se svakodnevno korišćenje kiselog mleka ili jogurta sa zeljem.

7 razloga zašto je zelje zdravo:

 1) Odličana hrana za  detoksikaciju – zelje je moćan diuretik, što ga čini idealnim za početak prolećne detoksikacije organizma. Osim toga ono snabdeva telo  važnim hranljivim materijama kao što su gvožđe, magnezijum, male količine kalijuma, kalcijuma i neverovatne količine vitamina A i C, koji pomažu telu da se oporavi od duge zime i loših navika u ishrani. Jednostavni detoks režim ishrane u rano proleće je ono što je potrebno za pravilan početak godine, sa puno energije.

Najbolja detoks dijeta je da se poveća unos svežeg, šarenog voća i povrća iz bašte, uz istovremeno smanjenje unosa visoko prerađene hrane. Pored zelja, spanać, šargarepa, praziluk, mladi luk mogu pomoći u održavanju zdravog tela.

2) Moćan prirodni laksativ – U umerenim količinama, zelje ima blage do jake i efekte čišćenja, zavisno od osobe do osobe. Ako vašoj ishrani nedostaje lisnato povrće ili zelje posebno, onda ćete možda želeti da izbegnete veće porcije zelja jer može izazvati dijareju.

Za ostale, zelje ublažava zatvor u roku od nekoliko sati i ako se konzumira redovno tokom proleća, pomaže u čišćenju creva i postavljanju normalnog toka varenja. Kaša od semena zelja je takođe veoma efikasan diuretik i laksativ.

3) Promoviše oporavak nakon dijareje – Kako je dobar izvor magnezijuma i kalijuma (elektrolita), zelje pomaže u vraćanju prirodne ravnoteže tečnosti u telu kod osobe koja je izgubila tečnost kao rezultat dehidracije zbog dijareje.

100 g sirovog lišća od zelja sadrži 20% od preporučenog dnevnog unosa magnezijuma i oko 7% kalijuma. Prikom kuvanja imajte u vidu da će se listovi zelja smanjiti na 1/4 svoje prvobitne zapremine.

4) Sprečava skorbut – Oko 100 g lišća zelja sadrži oko 80% preporučenog dnevnog unosa  vitamina C koji je ekvivalentna optimalna zaštita od skorbuta, bolesti uzrokovane teškim nedostatkom vitamina C.

5) Jača imunitet i smanjuje upalu – Snažne anti-bakterijske i anti-upalne osobine zelja potiču iz visokog sadržaja vitamina C, koji se  može porediti sa onim iz pomorandže.

Pomorandža u 100 g sadrži 53,2 mg vitamina C (90%)

Zelje u 100 g sadrži 48,0 mg vitamina C (80%)

Međutim, kuvanje lišća u velikoj meri smanjuje njegov sadržaj vitamina C. Na sreću, mlado lišće zelja može se korisititi kod pravljenja salate.

6) Za vid i kožu –Tradicionalni medicinski postupci koriste lišće ili stabljike zelja za lečenje različitih problema kože kao što su kraste (apscesa na koži, posebno oko usta prouzrokovanog jakim bakterijskim infekcijama) ili upale i svrab. Efikasnost duguje visokom sadržaju vitamina C (antibakterijska svojstva) i neverovatanog sadržaja vitamina A. Vitamin A je od suštinskog značaja za održavanje kože, kose i sluzokože zdravom. U proizvodima za negu kože često se pojavljuje pod imenom retinol. Istovremeno, vitamin A podržava zdravlje očiju. Oko 100 g sirovog lišća zelja  sadrži dovoljnju količinu vitamina A za zadovoljenje dnevnih potreba organizma.

7) Pomaže kod gastropareze (blaga paraliza centralnog nervnog sistema za varenje koji reguliše varenje i rad creva) – Zelje stimuliše redovne kontrakcije na nivou intestinalnog zida i tako pomaže u oslobađanju poremećaje defekacije. Zato što takođe stimuliše kontrakcije materice, možda bi bilo najbolje da se izbegne njegovo konzumiranje  tokom trudnoće zbog straha od pobačaja.

Lišće livadskog ili poljskog zelja može da se koristiti kuvano kao povrće samo dok je potpuno mlado. Čim ostari, postaje oporo i gorko. Ali, to mlado prolećno lišće uzeto u većoj količini može da izazove i slabija trovanja jer sadrži kiseli kalijum-oksalat.

 RECEPTI SA ZELJEM

Sarmice od zelja

Sastojci:

  • 1 crni luk

  • 250 g jagnjećeg mlevenog mesa

  • 50 g pirinča

  • 2 veze zelja

  • so, biber

  • ½ kašičice aleve paprike

  • 1 kašika brašna

  Priprema:

Crni luk sitno naseckati i staviti u tiganj sa uljem. Kada postane staklast, dodati mleveno meso i ostaviti da se dinsta. Blago obariti pirinač, pa ga ocediti i dodati gotovom mesu. Nakon toga meso posoliti, pobiberiti po ukusu i sipati pola kašičice aleve paprike. Dodati kašiku brašna i sve dobro sjediniti.

Zelje dobro oprati i skinuti glavnu žilu da bi se listovi lakše motali. Očišćene listove staviti u neki dublji sud i preliti sa prokuvanom vrelom vodom. Ostaviti nekoliko minuta da listovi omekšaju pa na njih posle toga staviti malo mesa, zatvoriti stranice, pa ih urolati. Sarmice ređati u vatrostalnu posudu i zaliti vodom da ogreznu. Staviti da se peku na 200°C, pa posle smanjiti na 180°C da se fino krčkaju u rerni. Servirati sa kiselim mlekom.

Čorba od zelja recept

Sastojci:

2 veze zelja,

100 g suvog mesa,

praziluk,

kisela pavlaka,

 ulje, začini.

Sve sastojke sitno iseckajte a zatim sve propržite na ulju osim zelja. Nakon toga dodajte i seckano zelje pa  nalijte litar vode i kuvajte na umerenoj temperaturi. Kuvajte još nekoliko minuta nakon što provri pa dodajte dodajte začine, so i biber po ukusu. Na kraju dodajte pavlaku i služite toplo.

Pita zeljanica recept

Sastojci:

500 g gotovih kora za pitu,

 300 g stinog sira,

3 jajeta,

 300 g zelja,

0,5 dl ulja,

0,5 dl mineralne vode,

so.

Sitno iseckati zelje i na malo ulja ga propržiti dok ne omekša. Kad se prohladi dodati jaja, sir, mineralnu vodu, ulje i sve sjediniti. Na dno podmazane tepsije staviti jednu koru, preko nje staviti još jednu, a zatim gore pripremljen fil.  Ređati tako naizmenično dok se ne upotrebe sve kore i fil. Peći u zagrejanoj rerni na 180-200 C 35 minuta, dok pita lepo ne porumeni.

ordinacija.tv

Izvor:glossy.espreso.rs ; cajeviza.com

Poslednji tekstovi