Zelene dagnje za ljude koji boluju od reumatoidnog artritisa, osteoartritisa, lupusa, astme, bronhitisa ili respiratornih problema (recepti za pripremu)
Zelena dagnja ili zelenousna školjka (Perna canaliculus) je jako cenjena u alternativnoj medicini jer je veoma bogata antiinflamatornim jedinjenjima. Predstavlja dragocenu opciju lečenja za različite zdravstvene probleme, uključujući osteoartritis, reumatoidni artritis, bol u zglobu uzrokovan tretmanom karcinoma, astmu i otežano disanje. Ulje iz ovih čudesnih školjki deluje kao antiinflamatorno sredstvo koje je potpuno prirodno i veoma moćno.
Ove zelene dagnje se mogu konzumirati sirove, kuvane ili kao dijetetski dodatak, a obično se uzgajaju za zaštitu životne sredine od potencijalne štete.
Zelenousna školjka je povezana sa brojnim potencijalnim pogodnostima za zdravlje, ali su istraživanja na ovu temu i dalje u toku.
Ono što nam je poznato, jeste da su dagnje bogate omega-3 masnim kiselinama, a smanjenjem proizvodnje leukotriena (zapaljenskih molekula) i prostaglandina, mogu imati iste antiinflamatorne efekte kao i riblje ulje.
Ulje iz zelenih dagnji je bogato omega-3 mastima, izuzetno snažnim dodatkom za zdravlje. Nutrijenti ovih školjki se mogu takođe ekstrahovati u obliku praha koji je podjednako efikasan u lečenju inflamatornih bolesti i bolova u zglobu, uz mnoge druge prateće zdravstvene prednosti.
Zelenousna školjka – prednosti za zdravlje
Bogat izvor proteina
Zelenousna školjka je dobar izvor proteina, sa 18.8 grama na 100 grama porcije kuvanih dagnji. Ovo pruža 41% preporučenog dnevnog unosa proteina za žene i 34% za muškarce.
Bogate gvožđem
Porcija od 100 grama kuvanih zelenousnih dagnji sadrži 10.9 miligrama gvožđa, pružajući preko 100% preporučenog dnevnog unosa gvožđa za osobe starije od 50 godina. Gledate televiziju Ordinacija
Saveti lekara 24h
Takođe, to predstavlja 61% preporučenog dnevnog unosa gvožđa za žene ispod 50 godina starosti. Gvožđe je veoma važno za sveukupno zdravlje, jer pomaže vašem telu da proizvodi crvena krvna zrnca (eritrocite). Pomaže u proizvodnji hemoglobina i mioglobina, dva proteina koja nose kiseonik. Nedovoljno gvožđa može dovesti do anemije, niskog nivoa energije i kratkog daha.
Prirodni izvor vitamina B-12
Esencijalni vitamin, vitamin B-12, kao i gvožđe, neophodan je za proizvodnju crvenih krvnih zrnaca. Takođe pomaže u proizvodnji DNK i pomaže u funkciji vašeg nervnog sistema. 100 grama kuvanih zelenih dagnji ima 20 mikrograma vitamina B-12, što obezbeđuje preko 100% preporučenog dnevnog unosa vitamina B-12. Preporučen dnevni unos ovog vitamina se kreće od 2.4 do 2.8 mikrograma, pri čemu trudnice i dojilje imaju potrebe za višim unosom. Dodatni vitamin B-12 se skladišti u jetri i rastvara u vodi, ali postoji malo šanse za toksičnošću vitaminom B-12 od prevelike količine ovog vitamina B-12.
Bogate omega-3 masnim kiselinama
Zelenousna školjka je prirodno bogata omega-3 masnim kiselinama, sa preko 40% ukupnog sadržaja masti koje dolaze iz omega-3 masnih kiselina. Vaše telo nije u stanju da proizvede omega-3 masne kiseline samostalno, a morski plodovi, kao što je zelenosuna školjka, predstavljaju jedan od najbogatijih izvora ovih polinenasićenih masti.
Omega-3 masne kiseline su povezane sa smanjenjem zapaljenja i smanjenim šansama za srčane bolesti i artritis. One takođe pomažu u funkciji mozga.
Kako zelenousna školjka deluje (antiinflamatorno dejstvo)
Kako telo metabolizuje prirodne omega-3 masne kiseline koje se nalaze u ulju zelenousne školjke, one deluju umirujuće na upaljene i bolne zglobove, mišića i tkiva. Ovo može prouzrokovati veliko olakšanje od bola za ljude koji boluju od reumatoidnog artritisa, osteoartritisa, fibromijalgije, lupusa i drugih bolesti koje uzrokuju teške bolove u zglobovima.
Takođe je od velike koristi osobama koje pate od astme, hroničnog bronhitisa ili respiratornih problema, jer pomaže plućnom tkivu da povrati snagu i obnovi normalnu sposobnost disanja.
Prema tome, istraživači su upoređivali olakšanje od bolova postignuto uz primenu 1200 mg dnevne doze zelenousne školjke ili omega 3 iz ribljeg ulja (EPA 18%, DHA 12%), da bi videli da li imaju slične efekte.
Od 47 osoba sa osteoartritisom kuka ili kolena, oni koji su uzimali ekstrak zelene dagnje su pokazali znatno veće olakšanje bolova u zglobu od onih koji su uzimali riblje ulje, sa 89% smanjenim simptomima bola i fizičkim neugodnostima, pri čemu je 91% prijavilo poboljšani kvalitet života.
Ovi rezultati nedvosmisleno ukazuju na to da ekstrakt zelenosune školjke ima dodatni mehanizam delovanja osim prisustva omega-3 masnih kiselina.
Zelenosuna školjka takođe sadrži retke, furanske masne kiseline koje deluju kao moćni antioksidanti.
Ova kombinacija omega-3 masnih kiselina nije pronađena u drugim poznatim morskim uljima.
Zajedno, ove masne kiseline inhibiraju proizvodnju imunih hemikalija (leukotriena) uključenih u započinjanje zapaljenja. Ove masne kiseline blokiraju ključne enzime (COX-1 i COX-2) na sličan način kao i aspirin i drugi nesteroidni antiinflamatorni lekovi. Ove akcije podrazumevaju da ekstrakt zelene dagnje pomaže u smanjivanju migracije upalnih belih krvnih zrnaca u zglobove, tako da se poboljšava bol i otok.
RECEPTI
Ragu od dagnji u sosu od pavlake
Potrebno je:
-
700 g očišćenih i duboko zamrznutih dagnji
-
150 g crnog luka
-
100 g peršunov koren
-
2 dl belog vina
-
1 dl vode
-
2 lovorova lista
-
2 g bibera u zrnu
-
350 g tikvice
-
60 g maslaca
-
2 dl slatke pavlake
-
20 g svežeg kopra
-
biber
-
so
Priprema
Dagnje odmrznuti i kroz mlaz vode oprati i oceiti. Crni luk očistiti narezati na kocke. Koren peršuna očistiti narezati na rezance. U dublju posudu staviti vino, vodu, luk, peršun, lovor i biber. Kad provri dodati odmrznute i oceđene dagnje i kuvati deset min, ocediti dagnje a vodu sačuvati. Tikvice očistiti iseći na kocke i kuvati u slanoj vodi deset minuta. Zatim kuvane tikvice pasirati. Na zagrejanom maslacu propržiti pasirane tikvice. Dodati malo vode od kuvanja dagnji i pavlaku, pa sve to prokuvati. Dodati dagnje, posoliti, pobiberiti i posuti seckanim koprom. Ragu služiti uz kuvanu pirinač. Ovo jelo nesme se podgrejavati ili dokuvavati.
Dagnje u košuljici
Potrebno je:
-
300 g dagnje (meso)
-
1 jaje
-
4 zelene masline
-
3 kafene kašičice susama
-
so
-
5 supenih kašika brašna
-
5 supenih kašika piva (svetlo)
Priprema
Sve sastojke pomešati i dobićete veoma gusto testo za palačinke. Dagnje ocediti od vode. Ocedjene dagnje ubaciti u testo i pomešati.
U većem sudu zagrejati ulje i jednu po jednu dagnju, spuštati da se peče 2-3 minuta, sa jedne strane, pa okrenuti na drugu stranu, do zlatne boje. Pečene daglje vaditi na ubrus da se ocede.
Dagnje sa bademima u kus-kusu
Potrebno je:
-
500 g očišćenih dagnji
-
250 g kus-kusa
-
1/2 veze peršuna
-
7 čena belog luka
-
50 g badema
-
po ukusu so
-
biber
Priprema
Beli luk sitno naseckamo i podelimo na dva dela prvi deo prodinstamo na maslinovom ulju da zamiriše pa dodamo očišćenje dagnje i pola veze peršuna sitno naseckano.
Sve zajedno dinstamo oko 8 min, dodamo drugu polovinu belog luka i kus kus a sve zajedno prelijemo sa 300 ml vode po potrebi pobiberimo i dosolimo i krčkamo 2-3 min da kus-kus omekne. Po potrebi dodamo još malo vode ali nesme biti previše softa.
Kuskus sa dagnjama serviramo uz pomoć kalupa a odgore ga pospemo sveže pečenim usitnjenim bademima.
Salata sa dagnjama i surimi štapićima
Potrebno je:
-
500 g očišćenih dagnji
-
10 surimi štapića
-
1 kašika maslinovog ulja
-
2 dl belog vina
Dresing:
-
2 struka mladog luka
-
4 čena belog luka
-
2 lista sušenog paradajza (domaći ili iz tegle)
-
3 kašike lista celera
-
7 kašika domaćeg jabukovog sirćeta
-
1/2 cedjenog limuna
-
50 ml maslinovog ulja
-
50 ml začinskog ulja iz tegle sa susenim paradajzom
-
1/2 kašičice soli
Priprema
Na malo ulja i u belom vinu dinstati dagnje (oko 20 minuta) na srednjoj temperaturi, dodati i surimi štapiće, dinstati još 5 minuta. Skloniti sa ringle i dobro ohladiti.
Dok se dagnje hlade, pripremiti dresing- mladi luk seci na tanje kolutice, seći i perca. Usitniti beli luk, pomešati beli i crni luk sa sitno secenim kriškama paradajza, dodati sirće, sok od limuna, soli, mešavinu 2 vrste ulja i sitno sečeno lišće celera. Sve dobro promešati i ostaviti da odstoji oko 15 minuta. Ovim dresingom preliti dagnje i surimi i pažljivo promešati. Poslužiti.
lekovitasvojstva.com; recepti.com