Vrbovica je svoje magične moći kod lečenja problema urinarnih organa, posebno prostate.
Poznata je još i pod imenima kao što su planinska vrbovica, svilovina i šumska vrbovica. Cenjena je u celoj Evropi, u Britaniji je poznata pod imenom Mountain ili Broad – leaved Villovherb, u Nemačkoj Berg-Veidenroschen, u Italiji Garofanino di montagna, a Francuzi su joj nadenuli ime koje je takođe povezano sa planinama, Epilobe des montagnes.
Vrbovica su koristili i stari narodi, ali je s vremenom zaboravljena iz čega ju je izvukla austrijska travarka Maria Treben.
Ima duge listove jajastog oblika koji su na vrhu zašiljeni. Belo – ružičasti do crven cvet s četiri latice cveta na samom vrhu semenskih ljuski, a daje tobolčasti plod dugog i uskog oblika.
Vrbovica je sa svojim različitim vrstama jako rasprostranjena biljka. Cveta jul.-sep., a raste na šumskim čistinama, sečama, paljevinama, među borovima uz šumske puteve, pretežno u četinarskim i listopadnim šumama. Voli sveža hranljiva tla bogata azotom.
Kod vrbovica beremo listove ili celu biljku u cvatu, a tako ubrana suši se na toplom, prozračnom mestu u hladovini. Po sušenju biljku usitnimo i pohranimo u platnene vrećice ili dobro zatvorene tegle. Vrbovica se osim kao suva biljka u čaju koristi i kao ekstrakt i tinktura, a najveću ulogu ima kod lečenja muške boljke sa prostatom.
Upalna stanja prostate, prostatitis, akutni prostatis koji je uzrokovan bakterijama E. Coli, Klebsiella, Proteus i drugima, hiperplazija prostate i tumori prostate česta su bolest modernog muškarca, a u narodnoj medicini kod navedenih bolesti tu je neizostavna vrbovica.
Osim pri lečenju prostate vrbovica je efikasna i kod lečenja bolesti bešike poput infekcija bešike, katara, a čak i karcinoma, kod upalnih bakterija u bešici i mokraćnim kanalima, ali i kod bolesti bubrega pri infekcijama, upalama, bakterijama i tumorima.
Uz pomoć vrbovica obolela prostata kod mnogih pacijenata opet ozdravi, čak u toj meri da je moguće zaobići i operativne zahvate. Ako je operacija već obavljena, čaj od vrbovica uklanja žarenje ili druge tegobe koje se nakon operacije često javljaju. U svakom slučaju ipak se pri konzumiranju vrbovica valja posavetovati sa lekarom.
Česte su čajne mešavine za lečenje prostate pa se tako uz vrbovica preporučuju list i koren koprive, kantarion, kamilica, čestoslavica, Iđirot, i druge lekovite biljke za koje je dokazano da pomažu normalnom funkcionisanju prostate.
Osim za lek, mlade listove vrbovica možemo koristiti i kulinarstvu. Takvi listovi puni zdravlja i energije prirode u proleće su melem u raznim salatama, varivima ili supama.
Najčešća primena vrbovica je ipak priprema čaja koji ćemo najlakše spraviti tako da 1 kašičicu suve vrbovica prelijemo sa 2 dl vruće vode, pustimo da odstoji 5 minuta nakon čega čaj procedite i pijete 2 šoljice čaja na dan. Najbolje ga je piti ujutro na tašte i uveče pre spavanja, kao prevenciju ili ako imate problema sa prostatom i bolestima urinarnih kanala ne zaboravite da najbolja pomoć za te bolesti postoji u prirodi.
B-Smart media servis. posvećuje veliku važnost zaštiti ličnih podataka naših korisnika. Politika zaštite privatnosti obuhvata korišćenje kolačića (COOKIES), korišćenje ličnih podataka dobijenih kroz kontakt formu ili newsletter. Za potpuni tekst Politike privatnosti posetite Pročitaj više. Klikom na dugme prihvati, postajete saglasni sa našom politikom korišćenja ličnih podataka.
Prihvati Privacy & Cookies Policy