NaslovnaHrana kao lekZdravi receptiSmuđ pomaže kod probave, poboljšava koncentraciju i rad mozga – recepti za...

Smuđ pomaže kod probave, poboljšava koncentraciju i rad mozga – recepti za pripremu

Smuđ  podiže energiju, pomaže kod malaksalosti i depresije, pozitivno deluje na kosti, vezivno tkivo, zube i desni. Ova riba pomaže kod probave, poboljšava koncentraciju i rad mozga, a koristi se i u terapiji kod Alchajmerove bolesti. Reguliše rad hormona, posebno štitne žlezde. Sadrži antioksidanse koji sprečavaju štetno dejstvo slobodnih radikala i usporavaju starenje. Smuđ ublažava upalne procese, podstiče imuni sistem i zarastanje rana.

Iako je rečna riba, izgledom i ukusom podseća na morsku, posebno na brancina, zbog čega se priprema slično kao i on. Od mesa smuđa pripremaju se hladne marinade, salate sa prelivima na bazi majoneza i kisele pavlake, bistre i krem čorbe, topla predjela i paste. Može da se prži na ulju, peče u rerni, pohuje, ali i filuje pečurkama, dimljenom šunkom, povrćem.

100 grama smuđa sadrži: 93 kalorije, 19,14 g proteina, 1,22 g masti, 79,31 g vode, 30 mkg vitamina A, 0,27 mg vitamina B1, 0,16 mg vitamina B2, 2,3 mg vitamina B3, 0,75 mg vitamina B5, 0,12 mg vitamina B6, 2 mkg vitamina B12, 0,2 mg vitamina E, 0,1 mkg vitamina K, 110 mg kalcijuma, 0,18 mg bakra, 1,3 mg gvožđa, 30 mg magnezijuma, 210 mg fosfora, 389 mg kalijuma, 0,62 mg cinka, 0,8 mg mangana, 12,6 mkg selena.

Iako grabljivica, smuđ nema veliku čeljust, tako da se uglavnom hrani malim ribama. Ima izuzetan vid, koji mu omogućava da se dobro snalazi čak i u mutnoj vodi i u relativnom mraku, što je značajna prednost kada krene u lov.

Smuđ se najčešće nalazi u sporim rekama i jezerima Evrope. Prosečna dužina ribe je oko pola metra,a mogu se naći i primerci dužine i preko jednog metra.

Smuđ je tradicionalno omiljena riba u Austriji i Mađarskoj, odakle dolazi i mnogo recepata za njegovu pripremu. Ova je riba, međutim, dobila na popularnosti i u drugim zemljama jer se veoma lako priprema, kao i zbog nežnog i ukusnog mesa.

Smuđ je sekundarno slatkovodna riba. To znači da su njegovi preci bili morske ribe koje su migrirale u unutrašnjost zemlje. Iako je slatkovodna riba, smuđ može da živi i u slanoj vodi.

Belo, posno meso smuđa sadrži jedva 1 gram masnoće na 100 g mesa. Po ukusu je nalik na štuku, a meso mu je izrazito čvrsto.

  • Komadi smuđa su odlični za punjenje, pripremu na soli ili pečenje.

  • Fileti su očišćeni od kostiju i idealne veličine za pojedinačne porcije.

  • smuđ može da se pošira, prži, griluje, sprema na pari….

  • smuđ je dobar i svež i duboko zamrznut

Odmrzavanje
Duboko zamrznuta riba se polako otapa u frižideru. Željenu količinu izvaditi iz pakovanja i staviti na neku propusnu površinu, kao što je na primer sito, ispod kojeg postaviti tanjir u koji će se ocediti voda. Nakon odmrzavanja meso se mora dobro osušiti pre pripreme, najbolje s kuhinjskim papirnim ubrusom.

Recepti

U belom sosu

Potrebno je: 800 g fileta smuđa, 60 g butera, 2 mlada luka, 1,5 dl belog vina, 4 dl pavlake za kuvanje, so i beli biber po ukusu.
Na zagrejanom buteru kratko izdinstajte sitno iseckani mladi luk, pa sipajte vino i sklonite s ringle. Filete smuđa osušite papirom, posolite, začinite biberom i poređajte u vatrostalnu posudu. Preko ribe sipajte luk sa vinom i buterom iz tiganja. Pecite u rerni zagrejanoj na 180 stepeni oko 20 minuta. Za to vreme u tiganj u kojem je bio luk dodajte pavlaku za kuvanje, posolite po ukusu i zagrejte dok ne provri. Prelijte preko ribe i pecite u rerni još 30 minuta. Servirajte uz kuvani krompir, spanać ili blitvu.


Pohovan u parmezanu

Za 4 osobe potrebno je: 4 fileta smuđa, jedno jaje, 2 kašike mleka, 4 kašike prezli, 3 kašike rendanog parmezana, kašika iseckanog peršuna, so, brašno i ulje za prženje.
U tanjiru umutite jaje sa mlekom, u manjoj posudi pomešajte prezle, parmezan, peršun i malo soli. Na radnoj površini raspršite brašno, ribu uvaljajte prvo u brašno, zatim umočite u jaja, a na kraju u prezle. Zagrejte ulje i ribu ispržite da dobije zlatnu nijansu.

Filovan povrćem

Potrebno je: 4 smuđa, 2 šargarepe, 4 čena belog luka, veza peršuna, 1/2 kašike suvog ruzmarina, sok od jednog limuna, kašičica suvih začina, kašika maslinovog ulja, so i biber po ukusu.
Pripremite smesu za filovanje tako što ćete u manjoj posudi da pomešate maslinovo ulje, ruzmarin, suve začine, biber i so, sitno iseckani peršun, beli luk i šargarepu, kao i limunov sok. Ribu očistite, operite i pospite suvim začinima, pa ostavite da odstoji desetak minuta. Iznutra ribu napunite smesom koju ste pripremili, pa ribu ispecite na roštilju. Pečenu ribu prelijte limunovim sokom i servirajte dok je topla.

 

Špagete sa smuđem

Potrebno je: 500 g fileta smuđa, 500 g špageta, 2 kašičice suvih začina, 3 kašike maslinovog ulja, 2 čena belog luka, 1 dl belog vina, 2,5 dl pavlake za kuvanje, kašika seckanog peršuna i 2 kašike rendanog parmezana.
Filete smuđa dobro osušite pomoću upijajućeg papira, isecite ih na veće kocke, pospite suvim začinima, prelijte maslinovim uljem, pa ostavite da odstoje desetak minuta. Zatim ih kratko ispržite u velikom tiganju na ulju, pa dodajte sitno iseckani beli luk i vino, kuvajte dok tečnost ne ispari. Prelijte pavlakom za kuvanje, dodajte špagete koje ste prethodno skuvali u slanoj vodi i sve dobro promešajte. Sipajte u tanjire, pospite peršunom i parmezanom, servirajte odmah.

Na azijski način

Potrebno je: 1 očišćen smuđ, 3 čena belog luka, 3 struka mladog luka, veći komad celera, kašika rendanog đumbira, 2 šitake pečurke, kašika susamovog ulja, 3 kašike soja sosa, kašika šećera, 1,5 dl supe od kocke od povrća i veza peršuna.
Očišćenog smuđa stavite u kipuću vodu i kuvajte oko 15 minuta. U međuvremenu, u vok tiganj sipajte susamovo ulje i na njemu ispržite sitno iseckani beli luk, dodajte krupnije isečene šitake pečurke, promešajte i pržite nekoliko minuta. Kad riba bude meka, izvadite je i ocedite, stavite na tanjir i ravnomerno po površini pospite belim lukom, pečurkama i uljem iz tiganja. Mladi luk isecite na rezanca i poređajte preko ribe kao ukras, pospite rendani đumbir i celer. U manjoj posudi pomešajte supu, soja sos i šećer, prelijte preko ribe i povrća i pospite peršun. Ribu servirajte dok je topla, uz pirinač kao prilog.

Smuđ pečen u rerni

Potrebni sastojci:

  • 1 veći smuđ (oko 1,5 kg),

  • ulje,

  • so, biber,

  • kao prilog krompir ili pirinač.

Rernu uključite da se greje na 250°C.

Očišćenog smuđa posolite i pobiberite. Sa svih strana ga premažite uljem i stavite ga u tepsiju. Tepsiju sa smuđem stavite u zagrejanu rernu i pecite na istoj temperaturi otprilike 15 minuta.

Smuđa nikako ne treba dugo peći na niskoj temperaturi jer će se presušiti i jer je to nemasna riba koja dugim pečenjem postaje previše suva. Ukratko, smuđa pecite što je moguće kraće na višoj temperaturi kako bi se spolja napravila korica a meso u sredini i ispod kože bilo što mekše.

Pečenu ribu poslužite odmah uz prilog po želji, kao npr. kuvani pirinač, ili napravite krompir salatu ili pre pečenja u tepsiju pored smuđa poslažite kriške krompira skuvanog u ljusci,… po izboru.

Izvor: hrana-pice-price.com; kuvarancije.com; novoati.rs

Poslednji tekstovi