Šetnja kao fitnes

Ovaj  naj­pri­rod­ni­ji ljud­ski po­kret od­lič­no uti­če na kar­di­o­va­sku­lar­ni si­stem, sma­nju­ju­ći ri­zik od sr­ča­nih obo­lje­nja. Sa­mo tri sa­ta br­zog ho­da ne­delj­no sma­nju­je ri­zik od sr­ča­nog in­fark­ta za čak 30 do 40 po­sto. Osim to­ga, br­zo ho­da­nje ja­ča ko­sti, po­bolj­ša­va cir­ku­la­ci­ju i ubr­za­va me­ta­bo­li­zam. Na­uč­ni­ci sa uni­ver­zi­te­ta u Pit­sbur­gu ot­kri­li su da od 30 do 60 mi­nu­ta žu­strog ho­da dnev­no do­no­si od­lič­ne re­zul­ta­te, čak i ako ne pro­me­ni­te stil ži­vo­ta.
Ho­da­nje ta­ko­đe sma­nju­je stres pa po­pra­vlja ras­po­lo­že­nje i bla­go­tvor­no uti­če na ri­tam spa­va­nja. Na­i­me, is­tra­ži­va­nja su uka­za­la na ve­zu iz­me­đu ho­da­nja i sna: što vi­še ho­da­nja, ma­nje je ne­sa­ni­ce. Pri tom mo­ra­te bi­ti str­plji­vi, jer se pr­vi re­zul­ta­ti po­ka­zu­ju tek na­kon dva me­se­ca. Po­red to­ga, struč­nja­ci ne pre­po­ru­ču­ju br­zo ho­da­nje po­sli­je 20 sa­ti jer ono raz­bu­đu­je te­lo, a uko­li­ko se upra­žnja­va re­dov­no, mo­že sni­zi­ti ni­vo ho­le­ste­ro­la u kr­vi a po­ma­že i u spre­ča­va­nju oste­o­po­ro­ze.
Sve su to raz­lo­zi zbog ko­jih ovu atlet­sku di­sci­pli­nu pri­hva­ta sve vi­še re­kre­a­ti­va­ca. No, vi ne mo­ra­te ener­gič­no ra­di­ti ku­ko­vi­ma i stra­žnji­com po­put pro­fe­si­o­na­la­ca i ho­da­ti nji­ho­vom br­zi­nom, ta­kav stil ipak je re­zer­vi­ran za spor­ti­ste. Ipak, ka­ko br­zo ho­da­nje, za raz­li­ku od tr­ča­nja, ma­nje uti­če na zglo­bo­ve i ko­le­na, pri­klad­no je i za oso­be sred­njeg i sta­ri­jeg ži­vot­nog do­ba.

Teh­ni­ke ho­da­nja
Iako je ho­da­nje pri­rod­no kre­ta­nje, mno­go lju­di ne­pra­vil­no ho­da, sto­ga je va­žno zna­ti da dr­ža­nje te­la i pra­vil­no ga­že­nje spre­ča­va­ju po­vre­de. Dok ho­da­te, za­mi­sli­te da vam je na vrh gla­ve pri­čvr­šće­na nit ko­ja vas vu­če pre­ma ne­bu. Ta­ko će va­ša le­đa bi­ti us­prav­na, a pr­sa otvo­re­na za pra­vil­no di­sa­nje.
Pro­baj­te sta­ja­ti na pe­ti, pre­ba­cuj­te te­ži­nu na ta­ba­ne, a po­di­ži­te se pr­sti­ma.
Dru­gu no­gu po­di­ži­te tek ka­da vam je no­ga ko­jom sta­je­te pot­pu­no na tlu.
Pro­baj­te opu­sti­ti ce­lo te­lo, gle­daj­te na­pred i di­ši­te ujed­na­če­no.
Ne za­bo­ra­vi­te na ru­ke. Dr­ži­te ih pod uglom od 90 ste­pe­ni i pra­vi­te ujed­na­če­ne rit­mič­ne po­kre­te. Pa­zi­te da ne ma­še­te da­lje od grud­nog ko­ša.
Ka­ko bi ste po­bolj­ša­li uči­nak ve­žba­nja, sa vre­me­nom bi ste tre­ba­li ubr­za­ti ko­rak, ali sa­mo ako vam to ne pred­sta­vlja na­por. Br­že ho­da­nje vam jed­no­stav­no tre­ba po­sta­ti pri­rod­no kre­ta­nje, a ne is­for­si­ra­na rad­nja. Za po­če­tak bi bi­lo do­bro ho­da­ti oko 1,5 ki­lo­me­tar i to br­zi­nom ko­ja vam naj­vi­še od­go­va­ra. Uko­li­ko ima­te vre­me­na, ho­daj­te bar tri pu­ta ne­delj­no, a ka­da stek­ne­te kon­di­ci­ju, po­ste­pe­no pro­du­ža­vaj­te vre­me ho­da­nja.

Za­gre­ja­va­nje
Kao i kod dru­gih ob­li­ka ve­žba­nja, i pre br­zog ho­da­nja po­treb­no je ma­lo za­gre­ja­ti i is­teg­nu­ti mi­ši­će da bi­ste spre­či­li bo­lo­ve i po­vre­de ali to oba­ve­zno po­no­vi­te i na­kon što za­vr­ši­te sa dnev­nom tu­rom br­zog ho­da­nja.
Ovaj pri­hva­tlji­vi na­čin ve­žba­nja ujed­no spa­da i u naj­jef­ti­ni­je, jer zah­te­va sa­mo pa­ti­ke i tre­ner­ku. Tre­ba­te ima­ti na umu da se pa­ti­ke za br­zo ho­da­nje raz­li­ku­ju od onih za tr­ča­nje – mo­ra­ju bi­ti flek­si­bil­ne i pra­ti­ti po­kret va­šeg sto­pa­la, a sva­ka­ko oda­be­ri­te one či­ji vam se zad­nji kraj, dok ga­zi­te, ne ure­zu­je u Ahi­lo­vu te­ti­vu. Pa­ti­ke bi tre­ba­le ima­ti i do­volj­no me­sta za pr­ste da bi se mo­gli slo­bod­no po­kre­ta­ti, a to po­seb­no va­ži za naj­du­ži prst za ko­ji tre­ba ma­lo vi­še pro­sto­ra. U ku­po­vi­nu no­vih pa­ti­ka naj­bo­lje je ići po­sle­pod­ne, ka­da su no­ge la­ga­no na­te­če­ne, a uvi­jek po­ne­si­te i pri­klad­ne ča­ra­pe.
Br­zo ho­da­nje je­dan je od ret­kih ob­li­ka ve­žba­nja ko­ji od­go­va­ra ve­ći­ni lju­di, a bo­ra­vak u pri­ro­di, ose­ćaj za­do­volj­stva ko­ji pru­ža i mi­ni­mal­ni tro­ško­vi do­volj­ni su raz­lo­zi za to da se, uko­li­ko već ni­ste, od­lu­či­te za br­zo ho­da­nje ko­je će vam po­mo­ći da odr­ži­te kon­di­ci­ju i te­le­snu te­ži­nu na ko­ju su svi ose­tlji­vi.

Da­vor Živ­ko­vić

Poslednji tekstovi