Večernja i noćna borba za san iscrpljuje mnoge, a jedna od posledica je gubitak koncentracije. Osim psiholoških uzrok nesanice postoje i potpuno fizički, kao što je loš način života, smanjeno kretanje, previše cigareta, prekasno leganje i možda najviše pogrešne navike u ishrani: jedemo prekasno i preobilno pre odlaska na spavanje.
Zapravo, nije dovoljno promeniti samo večeru, već celokupnu ishranu, koja mora biti raznovrsna i uravnotežena, odnosno, mora da sadrži dovoljne količine svih potrebnih sastojaka (šećera, masnoće, mineralnih soli, belančevine i vode, ali i manje vitamina iz grupe B, pošto oni remete san). I nestručna dijeta za mršavljenje koja ostavlja osećaj gladi ometa san – teže se zaspi na prazan želudac, a glad može da vas probudi noću. Zato za mali obrok pre spavanja uvek pojedite neko od ‘’ dozvoljenih ‘’ laganih jela, umesto što grickate nekontrolisane količine ‘’ nezdrave ‘’ hrane uveče uz televizor ili razgovor. Umereno opterećen probavni sistem biće tako zadovoljan do jutra!
Mnogi greše kad uveče uzmu piće za laku noć, uvereni da će ih alkohol uspavati. Naprotiv on samo podstiče rad srca i želuca, telo se naglo zagreje i uopšte deluje uzbuđujuće, a ne umirujuće. To pogotovo važi za mozak. Slično, uostalom, deluju i jako začinjena jela kao i ona slana. Masna, takođe jer toliko opterete stomak da ometaju san.
Opšte je poznato da uveče ne valja piti kafu, koka–kolu, indijski čaj i jesti čokoladu. Doduše, ima osoba koje ni jaka, kasno popijena kafa ne razbuđuje, ali ne reaguju svi isto. Poznato je da neke čak razbuđuje i kamilica, inače poznata po umirujućem delovanju.
Ni pomorandže ne valja jesti uveče, i to zbog visokog sadržaja vitamina C I limunske kiseline, koji deluju osvežavajuće i zato se preporučuju za doručak!
Dok neka jela i namirnice ometaju san, druga pomažu da bolje zaspite. Nije samo priča da šoljica vrućeg mleka pre spavanja umiruje. Na san, zapravo na mozak, deluje serotonin, kojeg još nazivaju ‘’ hormonom raspoloženja ‘’. On podstiče opuštanje mišića, širi krvne sudove, snižava krvni pritisak, pomaže potiskivanje uzbuđenja i jednostavno stvara osećaj prijatnosti . A, na izlučivanje tog hormona deluje između ostalog, i sastav zvani triptofan, aminokiseline koje ima u jajima, govedini i svinjetini, sardelama i ribi – listu, a posebno mnogo u mleku i svežim mlečnim proizvodima. Zato je šoljica toplog mleka zaista prirodno sredstvo za uspavljivanje (toplina povećava širenje krvnih sudova i ujedno učetvorostručuje izlučivanje triptofana). Uz to mleko sadrži kalcijum i brom, dva minerala umirujućeg delovanja .
Slično deluju i sveži mlečni proizvodi (sveži kravlji sir i jogurt) dok su tvrdi, fermetirani sirevi, bogati natrijumom koji razbuđuje.
Gledate televiziju Ordinacija Saveti lekara 24h
Opšta bolnica Šabac