NaslovnaHrana kao lekPovrćeRotkvice kao lek kod bronhitisa, kašlja, infekcija, srčanih oboljena, nekih vrsta tumora,...

Rotkvice kao lek kod bronhitisa, kašlja, infekcija, srčanih oboljena, nekih vrsta tumora, vitiliga, ekcema, osipa…

Rotkvica poreklo vodi iz Južne Azije a svoj naziv je dobila zahvaljujući njenom crvenom korenu. Za njegovu boju zaslužen je pigment antocijan. Naime, na sanskritu reč rudhira znači obojiti crvenim, a bukvalni prevod njenog latinskog naziva je kultivisani kupus. Čak i pre 3000 godina znalo se za njen pozitivni uticaj na organizam. Zbog minimalnog broja kalorija faraoni u Egiptu su je koristili za dijete, a zbog velikog broja vitamina radnike na piramidama su isplaćivali u rotkvicama. Rotkivca se danas najviše uzgaja u dolinama reke Loare u Francuskoj. Tamo je dostpuna tokom čitave godine.

Uzgajanje i čuvanje rotkvica:

Na mediteranskim područjima sejanje možete započeti već u februaru, dok u području gde vlada kontinentalna klima setva ide nešto kasnije. Podjednako možete uzgajati na otvorenom prostoru i u plastenicima. Zemlja treba da bude humusna, lagana, dobre strukture, obrađena 15-20 cm u dubinu. Razmak između redova treba da bude 15 cm. Seje se 1-1,5 cm od površine, oko 350 semenki na 1m2 što daje oko 200 rotkvica. Zemljište posle setve povaljati. Bitno je napomenuti da se herbicidi morate upotrebiti isključivo pre setve, zbog kratke vegetacije. U najbolju zaštitu spadaju preventivne mere, odnosno dobro izbiranje zemljišta koje treba da bude čisto od korova. Vlaga zemljišta ne sme da padne ispod 60%, a u toku sušnih letnjih dana potrebno je orošavati svaki dan. Najbolje raste pri temperaturi od 17 ºC, dok je minimalna temperatura rasta 5 ºC.

Kada kupujete rotkvice, obratite pažnju na njenu čvrstinu, izrazito zelene listove i sitne korenčiće na krajevima. Što je rotkvica crvenija, to ima više antocijana pa i više antioksidantnog dejstva. Listove treba odseći, jer oni smanjuju količinu lekovitih sajstojaka. Najbolje ih je čuvati u frižideru, 3-5 dana.

Nutritivni sastav:

Predstavlja značajan izvor bakra, kalijuma, kalcijuma, fosfora, mangana, bakra i vitamina C, K i B6. U 100 g rotkivce se nalazi samo 16 kalorija zbog toga što 95% čini voda.

Pola šoljice narezanih rotkvica (oko 12 rotkvica srednje veličine) sadrži;

  • 20 mg fosfora

  • 31 % dnevne doze vitamina C

  • 25 mg kalcijuma

  • 34 mg gvožđa

  • folnu kiselinu, vlakna

Lekovita svojstva rotkvica:

Rotkvica predstavlja ključni deo mnogo narodnih lekova.

Antioksidantno dejstvo rotkvice imaju zahvaljujući crvenom pigmentu antocijanu, i on utiče na smanjenje srčanih oboljena i nekih vrsta tumora.

Antibakterijsko dejstvo pokazuju time što pomažu izlučivanju sluzi iz disajnih organa, pa se koristi kod bronhitisa, kašlja i infekcija.

Olakšava probavu tako što podstiče lučenje želudačnog i crevnog soka, pa se preporučuje osobama koje pate od opstipacije (zatvora). Olakšava i izlučivanje žuči, što pomaže varenju, pogotovo masne hrane.

Protiv žutice mogu se koristiti i listovi. Deluje tako što normalizuje proizvodnju bilirubina.

Diuretsko dejstvo rotkvica pokazuje time što ubrzava izlučivanje viška vode u organizmu, zatim ublažava bol kod mokrenja i podstiče rad bubrega.

Kožna oboljenja kao što su vitiligo, ekcemi i osipi mogu se uspešno lečiti pravljenjem paste. Kao maska može da posluži za hidrataciju lica i otklanjanje nečistoća.

  • Pasta od rotkvice: 35-50 g semenki rotkvice sameljite sa 2 supene kašike soka đumbira u blenderu. Ovu pastu nanesite na obolelo mesto 2 puta dnevno. Ova pasta, kod redovne primene, obnavlja melanin, a to znači da će vaša koža poprimiti svoju normalnu boju. Za najbolji rezultat, koristite ovu pastu tekom najmanje šest meseci, uvek sveže pripremljenu.

  • Maska: Napravite ponovo pastu od rotkvica, ovaj put sa malo vode, nanesite je na lice i ostavite da deluje 20 minuta. Operite i prosušite peškirom. Uz ove tretmane svaki dan pijte sok od rotkvica, mrkve i jabuka.

  • Sirup za iskašljavanje napravite tako što 900 g rotkvice pomešate se 250 g meda i sokom od dva limuna, ostavite 24h u staklenoj posudi na hladnom mestu. Posle toga procediti i piti tri puta na dan, jednu kašiku pre jela.

  • Sokom od rotkvica možete se boriti i protiv peruti. Jedite rotkvice češće i utrljajte sok na teme, umotajte peškirom, pa operite temeljno nakon sat vremena.

Rotkvice za uživanje

Osim kao lek, rotkvice se koriste kao dekoracija i u pripremi mnogih jela. Ukus im je osvežavajuć i pomalo ljutkast.

Dobar aperitiv predstavljaju rotkvice presečene na pola, izdubljene i napunjene prelivom po želji. Preporuka je da to bude mekani sir pomešan sa perčunovim lišćem, krastavcima itd.

Cele rotkvice možemo poslužiti uz mnoga teška i mesna jela, kao osveženje.

Mogu se koristiti kao dodaci mnogim složenim salatama i supama. Ispržite rotkvicu sa malo luka i dobićete izvrstan dodatak testeninama.

Ideje za hladna predjela:

  • Servirajte omekšali puter u jednu posudu, malo soli u drugu i rotkvice u treću. Dopustite gostima sami da umaču rotkvice u puter i so. Puter smanjuje njihov ljutkast ukus.

  • Tost premažite sa malo putera, posolite i dodajte kriške rotkvice i krišku tvrdo kuvanog jajeta.

  • Za malo egzotičniji ukus, premažite parče hleba senfom, dodajte kriške avokada i narendanu rotkvicu.

Veliki je broj vrsta sendviča koje možete napraviti uz ovo povrće. Piletina, govedina, tanko seckana, senf, majonez, sir… Mogučnosti su nebrojane, potrebno vam je samo malo mašte!

Ideje za salate

  • Rotkvica i kukuruz? Idealan spoj! Skuvajte kukuruz, pomešajte sa rotkvicom, dodajte malo limunovog soka i maslinovog ulja.

  • Napraviti preliv od senfa, sirceta i sećera. Preliti preko izmešanih rotkcia, kupusa, grožđica i belog luka.

  • Salatu možete napraviti i tako što pola kilograma tanko naseckanih rotkvica i 200 g kolutića krastavca prelijete sa limunovim sokom, a zatim pomešate sa 400 ml pavlake. Uz salatu se mogu poslužiti i komadići integralnog hleba ili tosta.

  • Pravu prolećnu salatu možete napraviti tako što očistite jednu vezicu rotkvica, isecite na tanke kolutiće, a u međuvremenu skuvati 4 jaja. Dok se jaja hlade, 5 paradajza i 1 glavicu crnog luka sitno iseckajte, pa pomešajte sa rotkvicama. Kao preliv koristiti umućen jogurt od 250 g sa 2 kašike jabukovog sirćeta, soli, biberom i po želji ½ kačičice karija u prahu. Preko salate iseći jaja na kriške i poređati. Po želji se može ukrasiti bosiljkom ili peršunovim listom.

Ideja za čorbe:

Za čorbice pogodan je i list rotkvice.

  • Na ulju propržite mladi luk, zatim dodajte 2 šargarepe izrendane malo krupnije i šapmpinjne isečene na listiće. Za neko vreme, šampinjoni će pustiti vodu. Tada dodajte šolju pirinča i još malo propržite, zatim dodajte malo mlevenog bibera i dodajte još vode. Kada provri, dodajte iseckane listove rotkvice (oko 5-6 listova) i kuvajte dok piririnač ne omekša. Na kraju začinite sa začinom C, poklopite i ostaviti da odstoji par minuta.

  • Glavicu crnog luka očistite, sitno iseckajte i ispržite. Krompir (4-5 komada) oljuštite i na sitne kockise isecite i dodajte glavicu luka. Zatim dodajte sitno iseckano lišće rotkvice i uz mešanje pržite još 1-2 min. Zatim zalitjte bujonom, smanjite temperaturu i kuvajte oko 20 minuta. Kuvano povrće izmiksati i procediti kroz cediljku. Dobijenu tečnost zzagrevajte do tačke ključanja, dodajte pomešanu pavlaku (250g), so, biber i uz mešanje kuvajte 2-3 min. Rotkvice oprati, iseći na tanke listiće i pomešati s kuvanom čorbom. Pri serviranju čorbe dodati peršun.

Osobe koje imaju čir i upalu sluznice želuca i creva ne treba da koriste rotkvice. Ne preporučuje se ni bubrežnim bolesnicima.

Izvor: cajeviza.com

Poslednji tekstovi