NaslovnaNekategorizovanoPost na vodi šta sme da se jede - Posna jela na...

Post na vodi šta sme da se jede – Posna jela na vodi manastirski recepti

Kada kažemo da se prilikom posta na vodi izbacuju sve namirnice životinjskog porekla i da se jede hrana koja se kuva isključivo na vodi, isprva vam deluje da nemate neki izbor hrane. No, to nije istina. Imate i te kako veliki izbor hrane, ali to je hrana koju ćete morati sami da pripremite.

Dakle, ne možete se hraniti u pekari ili naručivati brzu hranu, jer se ona sprema na ulju. U pekari možete naći jedino hleb i kuvani đevrek da gde se poštuju pravila posta na vodi.

Sme da se jede bareno i sirovo voće i povrće, orašasti plodovi, biljne zamene za mleko i sir (nemojte uzimati kačkavalj sa mlečnim proteinom, nije posan). Zapravo, izbor hrane vam i dalje ostaje prilično velik.

Posna jela na vodi manastirski recepti

Post može da vam bude sasvim zabavan i vreme za eksperimentisanje u kuhinji. Tada ćete moći da isprobate razna jela koja inače ne biste spremali. Pored toga, predrasuda je da posna jela na vodi nisu ukusna.

Osim toga ona su mnogo zdravija i lakša za stomak. Zato nekad post dovodi do mršavljenja, iako nije dijeta, niti je to namera vernika. Prosto, telo uz lakšu hranu, lakše funkcioniše.

Možda će vam se ovi manastirski recepti toliko dopasti da ćete posna jela na vodi praviti i kada se post završi.

Posni ručak na vodi

Predlažemo vam da za ručak napravite krem čorbu od paradajza. Biće vam potrebni sledeći sastojci:

500 ml soka od paradajza ili tomatela,

300 ml vode,

2 šargarepe,

1 glavica crnog luka,

2 krompira,

so,

biber,

peršun.

Priprema: Skuvajte šargarepu, krompir i luk u 300 mililitra vode. Kada krompir krene da se raspada, sklonite ga sa ringle i izmiksajte štapnim mikserom. Dobićete kremastu čorbicu koju ćete potom začiniti sa malo soli, bibera i peršuna po ukusu.

Riža sa prazilukom i fašir od pahuljica

Odvojićemo recepte, jer se posebno spremaju faširke, a posebno pirinač. Za pirinač će vam biti potrebno:

1 praziluk

300 grama pirinča,

500 mililitra vode,

biber,

začini po želji,

1 kašika sitne crvene paprike

Priprema: prodinstati praziluk na vodi, prokuvati pirinač, treba da se krčka oko 30 minuta i da za to vreme pokupi svu vodu. Pomešati pirinač sa prazilukom i dodati začine po želji.

Sastojci za faširke:

1 glavica luka,

3 šolje od 2dl ovsenih pahuljica,

kocka za posnu supu,

4 čena belog luka,

4dl vode,

1 kašika crvene paprike.

Prirpema: naseckati crni i beli luk sitno, dodati vode, istopiti kocku za supu, i dodati ovsene pahuljice. Kad dobijete gustu smesu, ubacite paprike po želji. Nemojte soliti, već će biti slano zbog supe. Onda oblikujte faširke, i ispecite ih bez ulja na pek papiru 20 minuta na 220 stepeni.

Onda prelijte sa šoljom vode, prekrijte folijom i pecite još 10 minuta, potom ugasite rernu i ostavite još 30 minuta u isključenoj rerni.

Ceo snimak kako se prirpema postan ručak na vodi možete pogledati ovde:

Manastirska pita za post na vodi

Manastirska pita je lagani kolač koji će vam se sigurno dopasti, a evo koji vam sastojci trebaju:

100 grama šećera,

6 kašika džema od kajsija,

1 šolja suvog grožđa,

1 šolja seckanih urmi,

1 šolja seckanih oraha,

500 ml mlake vode,

sok jedne pomoradnže i izrendana kora,

pola kašičice praška za pecivo,

limunova kora,

kašičica sode bikarbone,

pola kašičice cimeta.

Sve sastojke dodati u veliku činiju, dobro pomešati, preručiti u pleh sa pek pa pirom na dnu i izravnjati kašikom. Peći na 180 stepeni 30 minuta. Onda izvadite iz rerne i premažite sa 3 kašike džema od kajsija i 3 kašike mlevenih oraha. Vratiti u rernu da se peče još 10 minuta.

Manastirski pasulj 

Pasulj (4 šoljice) dan pre proberite i potopite u hladnu vodu da odstoji. Skuvajte ga redovno. Nalijte vodu da pasulj pliva u njoj i tu prvu vodu bacite. Dolijte ponovo tečnost i nastavite kuvati. Izblendirajte luk, dve glavice i malo crvene paprike i dospite u lonac. Pred sam kraj kuvanja kada su zrna potpuno omekšala dodajte i naseckannu glavicu paradajza, malo prešunovog lišća i soli. Ostavite još malo na ringli da se ukusi spoje i paradajz skuva.

Pastrmka i pirinač sa povrćem

Pastrmku dobro oprati i namazati iznutra i spolja mešavinom vegete, soli i bibera. Po želji dodati i muskatni oraščić. Sitno iseckajte beli luk i prespite preko ribe. Prespite sa malo limunovog soka. Pecite pastrmku u aluminijumskoj foliji na 220 stepeni oko pola sata. Nakon toga je otvorite i pecite još desetak minuta. Pirinač pripremite tako što ćete ga prvo oprati a zatim obariti. Dovoljna vam je jedna šolja. Posebno obarite  200 grama mešanog povrća. Smese povežite i poslužite sa ribom

Kačamak

300 grama kukuruznog brašna usuti polako u pola litre već proključale posoljene vode.  Dok sipate brašno energično mešajte varjačom da kačamak ne zagori. Dovoljno ga je kuvati desetak minuta. Možete ga poslužiti i kao zaseban obrok ali i kao prilog uz jela od ribe.

Ako želite malo da se zasladite napravite ukusne knedle sa pekmezom od šljiva. Za ove knedle potrebno vam je pola kile brašna i pola kile krompira, prezle, so i šećer. Obaren krompir ispasirajte i pomešajte sa brašnom. Zatim malo posolite i pravite okruglice u koje ćete umetnuti po malo džema od šljiva.

Kako ne prekršiti post na vodi?

Post na vodi zaista ne mora da bude tako težak. Sve zavisi kako ste njemu sami pristupili, da li ćete samo misliti na mrsnu hranu, da li će vam biti teško da se suzdržite od teških misli.

Post jeste vreme kada treba da se okrenemo ka sebi, razmislimo o sebi i vidimo šta nas najviše tera na greh. Nekome je lako da izdrži post, ali ne može da “posti dušom”, nekome je suprotno lakše.

No, svima u nekom trenutku bude teško da poste, naročito ako okolina nije uključena u to. Tada vam preporučujemo da grickate i jedete ono što je “dozvoljeno”, kikiriki, suvo voće, pečene leblebije su odlične grisine, a možete se i častiti sirovim veganskim kolačem koji su pravljeni na vodi od sirovih sastojaka.

Izvor: objektiv.rs

Poslednji tekstovi