NaslovnaNekategorizovanoPolarna svetlost iznad Srbije - Najava za ZEMLJOTRESE?!

Polarna svetlost iznad Srbije – Najava za ZEMLJOTRESE?!

Građani Srbije su pre par dana mogli da svedoče fenomenu koji se retko kada može videti u kod nas — polarna svetlost ili aurora borealis, a svima koji su posmatrali zvezdano nebo činilo se kao da su u polarnim zonama a ne na Balkanu.

Polarna svetlost u Srbiji nije novost, a ljudi u našoj zemlji mogli su da je vide u novembru prošle godine, iste godine kada je i prvi put bila vidljiva sa Balkana.

Fenomen znan i kao “polarna zora” povezuje se sa severom Evrope, a u maju mogla se videti iznad Bosne i Hercegovine, kao i Hrvatske, prenose regionalni mediji, i u severnim delovima Srbije.

Kada se javlja aurora borealis

Do pojave polarne svetlosti dolazi često nakon što geomagnetna solarna oluja sa Sunca pogodi Zemlju, što je bio slučaj u maju ove godine kada je jaka geomagnetna solarna oluja koja je pogodila Zemlju dovela je do pojave polarne svetlosti.

– Aurora borealis javlja se kada je pojačana aktivnost Sunca, a ono je sada maksimalo aktivno. Trebalo je 2-3 dana da oluja stigne do Zemlje, a tada se javljaju promene u magnetnom polju i nastaje polarna svetlost. Razlog su i ciklusi jačine elektromagnetnog polja Zemlje, a očigledno je da je ono sada malo oslabljeno tako da ta polarna svetlost može da se vidi iz naših krajeva, a uglavnom granica do koje je vidljivo bude u Poljskoj kod Baltičkog mora – objasnio je meteorolog Ivan Ristić.

Da li je polarna svetlost u Srbiji razlog za brigu

Tokom geomagnetne oluje maja ove godine stigla su upozorenja da je u to prva jačine G4 od 2005. godine, i da bi mogla da poremeti rad satelita, letelica u orbiti i sistema za navigaciju i komunikaciju na Zemlji, jer predstavlja opasnost i za visokonaponske dalekovode i elektrane.

Ipak, Ristić nam kaže da nema razloga za brigu.

– Periodično se dešava da se kao sada polarna svetlost može videti i u južnijim krajevima, kod nas. To se desi periodično svakih 80 do 100 godina, tako je pre skoro veka polarna svetlost mogla da se vidi u Italiji – dodaje Ristić.

Polarna svetlost i zemljotresi

On dodaje da se ovaj fenomen obično dešava u jesen i proleće, kada se uporedo sa njim javljaju i zemljotresi. Meteorolog je podsetio na zemljotres jačine 3,6 stepeni po Rihterovoj koji je Paraćin, a te noći smo na nebu iznad Srbije videli polarnu svetlost.

Izvor: sd.rs

Poslednji tekstovi