Potrebno je oko dve nedelje da bi se telo ponovo naviklo na rad. Izabraćemo najjednostavniju aktivnost, a to je brže hodanje. Doziranje vežbanja vršićemo preko srčanog pulsa. Bitno je da na početku programa vežbanja odredite vašu maksimalnu brzinu otkucaja srca. To je približno 220 minus godine starosti, a to znači da se preko tih vrednosti ne sme.
Mi želimo da vežbamo pri intenzitetu od 70 procenata od maksimuma.
Na primer:
Muškarac star 40 godina za kojeg se želi postići intenzitet od 70 procenata maksimalne brzine otkucaja srca:
220 – 40 = 180 (predviđena maksimalna brzina otkucaja)
180 x 0.70 (70 procenata intenziteta vežbanja)
=126 (brzina otkucaja srca pri vežbanju)
Vežbanje počinjemo sa brzinom od 130 otkucaja srca, to bi značilo od prilike da u toku hodanja možete da vodite razgovor bez gubitka daha .Trajanje 30 do 60 čin minimalno 3x nedeljno.
Posle 2 do 4 nedelje mogli bi da se priključite časovima plesa ili aerobika nižeg intenziteta (programe bez stepera i skakanja može: dance aerobic).
Kada bi se uz ovakav pristup vežbanju u ishrani smanjili unos masti čak i u gruboj formi imali bi sve elemente za uspeh vašeg programa. Ovakav koncept vežbanja upravo je usmeren na sagorevanje masti.
Gipkost je sposobnost vašeg tela da izvodi pokrete velikih amplitude.
Gledate televiziju Ordinacija Saveti lekara 24h
Naše pokreta izvodimo tako što se mišići kontrahuju (skraćuju), i na taj način pomeraju segmente tela. Istezanje ili stretching je suprotan proces gde mišiće ciljno izdužujemo. Ako bi duži period vremena vežbali bez istezanja amplitude naših pokreta bi se smanjile čak i naš hod bi izgledao drugačije. Zato svaki čas vežbanja obavezno završiti istezanjem celog tela a treba naglasiti delove tela koji su bili više opterećeni. U našem slučaju kod hodanja posebno istegnuti zadnju, prednju i unutrašnju ložu nogu. Želim da napomenem da se svakodnevne stresne situacije prenose na telo u vidu povećanog tonusa mišića što dodatno smanjuje amplitude pokreta. Vrhunski sportisti istežu sa pre, za vreme i posle treninga.
Snaga je sposobnost organizma da se suprotstavi opterećenju. Zavisi od debljine poprečnog preseka mišića. Čovek sa više mišićne mase trebalo bi da ispolji i veću snagu. Najčešće se vežba u teretani: na spravama , sa tegovima ili sa sopstvenim telom. Kord razvoja snage telo se deli na 6 mišićnih grupa pri čemu se svaka razvija odvojeno (grudi, leđa, ramena ,stomak, ruke i noge).
Vežbe se izvode u serijama odnosno nizom uzastopnih ponavljanja između kojih postoji pauza.
Na početku programa za razvoj snage prve dve nedelje predlažem kružni trening. To znači da se na jednom treningu rade vežbe za sve segmente tela. Kada se prođe svih 6 segmenata krug se ponavlja, i sve to tri puta, a broj ponavljanja je 12.
Posle dve nedelje na svakom treningu “rade” se po dve mišićne grupe.
Na primer:
1. trening u nedelji vežbamo grudi i biceps,
2. trening –leđa i triceps,
3. trening radimo noge i ramena. Na primer kada vežbamo grudi rade se po 3 serije za vežbe: benč, kosi benč i pektoralis mašina. Broj ponavljanja je 12. Ovako se energija usmerava samo na jednu izolovanu mišićnu grupu.
Neophodno je znati da trening mora da prati raznovrsna i dobro izbalansirana ishrana. To znači da svoje dnevne potrebe treba zadovoljiti namirnicama sa svih nivoa piramide ishrane. Količina proteina koju je neophodno uneti dnevno je 1 gram po kilogramu telesne mase. Proteini između ostalog imaju gradivnu ulogu. Dijete su opasne naročito ako u isto vreme vežbate, zbog toga što ukoliko ne unesemo dovoljno proteina ishranom trošiće se protein iz mišića. Preporučeni unos ugljenih hidrata u gramima je 6 do 8 grama po kilogramu telesne mase. Oni su izvor energije i 60 procenata ukupnih kalorija potrebno je potrošiti iz ugljenih hidrata. Masti su gorivo za vežbanje niskog i srednjeg intenziteta. Upravo zato da bi postigli efekat sagorevanja masti neophodno je vršiti rad niskog intenziteta u trajanju od 30 minuta. i duže. Vitamini i minerali su komponente hrane koje služe kao koenzimi u metaboličkim reakcijama. Na kraju održavanje hidracije tela je daleko najvažnije pitanje za redovne vežbače. Osoba koja je dehidrirala, (nema dovoljno vode u organizmu) zamoriće se brže i izgubiće sposobnost koordinacije. Tokom vežbanja uvek unositi tečnost.
Znači da se program vežbanja sastoji iz elemenata izdržljivosti, snage i gipkosti.
Sledeći problem je kako ove elemente uklopiti i organizovati. Minimum vežbanja je tri puta nedeljno. Sam trening ne bi trebalo da traje duže od 60 minuta. To bi otprilike izgledalo ovako: brže hodanje 30 minuta, vežbe snage 20 minuta i istezanje 10 minuta. Kada je cilj treninga npr. Razvoj snage rad na snazi se naglašava i traje duže. Potrebno je imati i nedeljni plan pri čemu jedan od treninge može da bude težak a druga dva lakša. Na mesečnom nivou dobro je uporediti efekte vežbanja i sam trening sa stanjem na početku vežbanja jer to može pozitivno da utiče na motivaciju. Vaš program možete da. obogatite i elementima vožnje bicikla, rolera ili plivanjem.
Na početku vežbanja treba imati na umu da će doći do zasićenja , teških trenutaka čak i odustajanja. Odustajanje može biti i usled nekih životnih situacija koje se ne mogu izbeći ni planirati ali to treba prihvatiti kao prolazne faze i postaviti se tako da izgubljena bitka ne znači i izgubljen rat. Sve navedeno u tekstu ne vredi mnogo ako ne ispoštujete osnovnu zakonitost treninga a to je kontinuitet. Zato vežbajte redovno!!!
Davor Živković