NaslovnaNekategorizovanoOvo smo jeli dok smo kosili I žnjeli ručno (RECEPTI)

Ovo smo jeli dok smo kosili I žnjeli ručno (RECEPTI)

U stara vremena poslovi kosidbe i žetve obavljali su se ručno, srpom i kosom. Obzirom da ti poslovi kreću kada i velike vrućine, na njivu se odlazilo rano ujutru, vec oko 5 h, da bi se kući vraćali do 10 h najkasnije. Kosidbu su obavljali isključivo muškarci. Seno bi se ostavljalo na livadi par dana da se osuši, a zatim bi žene i devojke dolazile da ga skupljaju. Žetvu bi obavljali uglavnom devojke i momci.

Gledate televiziju Ordinacija Saveti lekara 24h

Tada bi se sve vreme čula pesma i veselje.

Najčešće se za te prilike pržila slanina i spremao kačamak u kastroli. Kastrola je  posuda koja se nosila na njivu i u kojoj se spremalo jelo na licu mesta, na otvorenoj vatri.

Pored slanine i kačamaka, služen je sir i salata, jednostavnog imena Sirće, koja je pravljena tako što bi se perca mladog luka i krastavci sitno naseckali i zakiselili domaćim vinskim sirćetom, ali bi se napravila tako da bude retka (povrće pliva u tečnosti i kusa se kašikama) i na kraju se doda sveža sitno seckana mirođija. Zbog vrućina žeteocima i kosačima je bila potrebna lakša hrana, a ova salata je bila nešto što ih je osvežavalo i nadoknađivalo tečnost.

Recept za Kačamak

Kačamak može da se pravi od belog ili žutog kukuruznog brašna, a još je bolji i zdraviji ako mu se, kada im je vreme, dodaju i sveže koprive.

Sastojci: 

2 šolje kukuruznog brašna

8 šolja vode

2 kašike masti

So

Priprema: 

U šerpu sipajte vodu. Posolite je i stavite na vatru da proključa.U ključalu vodu postepeno sipajte kukuruzno brašno, najbolje ono samleveno na vodenici potočari, stalno mešajući varjačom.

Smanjite temperaturu i uz neprestano mešanje kuvajte dvadesetak minuta.Kad se smesa zgusne i vidi se dno šerpe kačamak je gotov.

Zagrejte mast tako da se otopi i “zacvrči”, pa prelijte kačamak. Izmešajte i služite kao doručak. Ukoliko imate koprive malo ih blanširajte, sitno iscekajte, pa dodajte kačamaku. Tako će biti još zdraviji i hranljiviji.

Ono bez čega se skoro ne može zamisliti ovo starinsko jelo su kajmak, odnosno sir koji savršeno “idu” uz topao kačamak.

 

Izvor:  MEZZE

Poslednji tekstovi