NaslovnaNekategorizovanoNarodni lekovi za sunčanicu i toplotni udar

Narodni lekovi za sunčanicu i toplotni udar

Prirodna medicina obiluje rešenjima koja vam mogu biti od koristi u slučaju da nastupe posledice preteranog izlaganja suncu i toploti. Od koristi bi vam mogla biti ljuta paprika, budući da ona snižava visoku temperaturu i ublažava glavobolju izazvanu produženim i direktnim izlaganjem suncu.

Da biste napravili svom melem protiv sunčanice, pola kašičice ljute paprike sipajte u šoljicu vrele vode. Supenu kašiku te tečnosti onda rastvorite u čaši hladne vode. Ovaj rastvor pijuckajte gutljaj po gutljaj i on bi trebalo da vam umiri tegobe koje je izazvala sunčanica.

Hidratacija organizma koji je na suncu bukvalno “prokuvao” je naravno ključna, te se savetuje da jedete pregršt svežeg voća i povrća, posebno onih vrsta koje obiluju vodom i koje će vam pomoći za slučaj da ste dehidrirali, što je redovna prateća pojava kod sunčanica i toplotnog udara. Stoga se preporučuje konzumiranje lubenice, limuna, pomorandže i krastavca.

Gledate televiziju Ordinacija Saveti lekara 24h

Slatko voće takođe može pomoći, jer će šećer iz njega telu povratiti energiju.

Unosite više belančevina, i to kroz orašaste plodove, mahunarke i maslinovo ulje. Pijte surutku, jer će vas ovaj napitak rashladiti, a prepun je blagodeti za zdravlje kompletnog organizma. Najvažnije je naglasiti da bi po svaku cenu trebalo da izbegavate hranu koja obiluje solju, jer će to dovesti do još većeg zadržavanja vode u organizmu i poremetiće lučenje znoja, koje je ključno kako bi se telo rashladilo, savetuje portal Alternativa za Vas.

Bolje sprečiti nego lečiti

Naravno, i u slučaju sunčanice i toplotnog udara, prevencija je svakako majka zdravlja. Stoga se savetuju mere predostrožnosti, pogotovo u letnjem periodu, kako biste izbegli neprijatnosti koje duže izlaganje suncu i toploti može da izazove. Da biste izbegli pregrevanje glave i potiljka, tokom letnjih dana uvek nosite kape, kačkete, šešire ili čak i marame, koje će stvoriti barijeru između vaše glave i sunčevih zraka.

Oblačenje je takođe bitno. Potrudite se da kožu prekrijete, kako ona ne bi izgorela na suncu. Ipak, vodite računa da su materijali koje birate za vašu letnju garderobu prirodni i lagani, poput pamuka, viskoze ili lana. Ovakve tkanine su prozračne, te dozvoljavaju koži da diše, za razliku od sintetičkih, koji će vas samo potpariti. Tamne boje jače privlače toplotu, te izbegavajte ove nijanse u garderobi. Umesto njih birajte odeću svetlijeg kolorita za leto.

Umesto teške, slane i masne hrane, odlučite se za zalogaje pune svežine, vitamina i minerala. Iz tog razloga, fokusirajte vašu letnju ishranu na konzumiranje voća i povrća, savetuje portal Crveni krst Beograd. Hidratacija je od ključne važnosti, te u letnjim mesecima unosite najmanje 3 litra tečnosti dnevno i ukoliko izlazite, uvek imajte flašicu vode pri ruci, kako biste mogli da ispijete osvežavajući gutljaj ili da se umijete.

Za kraj, budite svesni da ove tegobe ne nastupaju samo nakon boravka na otvorenom, jer bi toplotni udar mogao da vas “strefi” i u zatvorenoj prostoriji. Iz tog razloga, neka prostor u kome boravite uvek bude provetren i pun svežeg vazduha, a kada uključujete klima uređaje vodite posebnu pažnju. Temperatura na koju podešavate vaš uređaj da hladi ne bi smela da bude previše niska, jer bi u slučaju velike temperaturne razlike vaš organizam mogao da doživi šok kada iz ledene prostorije izađe ne vreli asfalt.

Poslednji tekstovi