NaslovnaLekariSaveti lekaraLečenje paradentoze

Lečenje paradentoze

Lečenje paradentoze se odvija u nekoliko faza. Parodontopatija je bolest koja nastaje zbog autoimunog odgovora organizma na prisusutvo bakterija. Bela krvna zrnca (polimorfonuklearni leukociti) koncentrišu se u mekom tkivu oko zuba i ispuštaju enzime koji putem procesa oksidacije stvaraju slobodne radikale koji uništavaju ćelije mekog tkiva oko zuba i vlakna koja drže zub u kosti.

Smirivanje upale desni počinje delovanjem protiv etiološkog faktora koji je doveo do nastanka paradentoze, a to su patogene bakterije. Najveći broj bakterija nalazi se u dentalnom plaku i kamencu. Zato ultrazvučno skidanje kamenca i čišćenje i poliranje korena omogućava dobar početak u oporavku mekog i koštanog tkiva oko zuba. Novim protokolima i modernom tehnologijom, laserom, stomatolozi mogu zaustaviti ili čak izlečiti parodontozu jednostavnijim, efikasnijim i manje agresivnim pristupom.

Lečenje paradentoze može biti dugotrajan proces, prolazi kroz nekoliko faza. Pacijent mora biti upoznat i motivisan za terapiju.
Kao što smo rekli, u prvoj fazi delujemo na uzročnike paradentoze. U drugoj fazi otklanjamo mesta koja su pogodna za zadržavanje hrane i razmnožavanje bakterija. Smanjujemo dubinu džepa oko zuba i odgovarajućim režimom ishrane podižemo lokalnu odbranu organizma. Tako da pacijent redovnom higijenom može preventirati recidiv ove bolesti. Ovo se postiže hirurškim pristupom ili upotrebom lasera. U trećoj fazi korigujemo estetske nedostatke koji su se pojavili zbog povlačenja gingive oko zuba, prebacivanjem mekog tkiva sa nepca na predeo oko korena ili drugim metodama. Četvrta faza podrazumeva protetsku rehabilitaciju, nadoknadu izgubljenih zuba i povezivanje (splintiranje) zahvaćenih zuba izradom keramičkog mosta ili upotrebom žičanog splinta jer zubi koji se klate posle završenog tretmana moraju biti imobilisani da bismo postigli dobar rezultat.

Tretmani koji se primenjuju za lečenje paradentoze su sledeći:

Čišćenje i poliranje korena ultrazvukom

Uglavnom se parodontoza u početnom stadijumu najbolje tretira nehirurškim metodama. Trajanje i vrsta tretmana zavisi od toga koliko je bolest uznapredovala. Prvi korak je temeljno čišćenje tokom kojeg se plak ispod i iznad gingive otklanja i hrapava mesta na korenu poliraju. To podrazumeva uvlačenje finog ultrazvučnog instrumenta između zuba i gingive i razbijanje i ukljanjanje kamenca i plaka. Moderni ultrazvučni aparati umesto vode mogu da izbacuju odgovarajući antiseptik i tako vrše ispiranje sadržaja džepa i njegovu dezinfekciju.

Za 4 do 6 meseci, parodontalni džepovi se smanjuju jer se posle ove terapije smanjuje otok desni i crvenilo. Tada pacijent može lakše da održava higijenu rutinskim pranjem zuba. Ispiranje usta još nekoliko dana posle terapije preporučuje se da bi se sprečilo razmnožavanje bakterija koje svojim toksinima uzrokuju parodontozu. U nekim slučajevima, antibiotik se direktno može ubaciti u džep posle čišćenja.

Lečenje paradentoze

Zahvaljujući prednostima stomatoloških lasera, ponekad možemo izbeći hirurgiju. Precizni stomatološki laser emituje fokusirani zrak koji eliminiše bakterije iz parodontalnog džepa (laserska dekontaminacija džepa). Postoji još jedna značajna karakteristika lasera. On uništava granulaciono tkivo koje buja oko korena zuba resorbujući kost, a pri tome ne oštećuje zdravo. Zato on spada u neinvazivno lečenje parodontopatije.

Posle uklanjanja plaka i kamenca, tanko lasersko optičko vlakno unosi se do dna inficiranog parodontalnog džepa. Laserski zrak otklanja agresivne bakterije i granulaciono tkivo u džepu (koje onemogućava regeneraciju) i stvara povoljne uslove organizmu za smirivanje zapaljenja. Postoje kliničke studije koje dokazuju da laserska terapija značajno povećava šanse za klinički oporavak od parodontoze.

Rane koje nastaju posle dejstva laserskog snopa značajno brže zarastaju, sa manjim otokom i bolovima u odnosu na rane nastale usled korišćenja hirurškog skalpela.

Podizanje nivoa antioksidanasa u organizmu

S obzirom da je parodontopatija autoimuna reakcija organizma na lokalno prisustvo bakterija, naučna zajednica istražuje benefite antiinflamatorne dijete da bi se smanjili efekti zapaljenja i oksidacija na ćelijskom nivou. Došlo se do zaključka da određeni sastojci u ishrani mogu značajno uticati na zapaljensku reakciju.

Da bi ljudska ćelija mogla da se brani protiv materija koje žele da je oštete (slobodni radikali), nivo antioksidansa u serumu mora biti adekvatan. U studiji koja je ispitivala nivo antioksidanasa u krvi kod pacijenata koji boluju od parodontalne bolesti i kod pacijenata sa zdravim parodoncijumom, utvrđeno je da nivo antioksidansa u krvi utiče na rizik od nastanka parodontopatije. Kod osoba sa visokom koncentracijom antioksidanasa u krvi manja je verovatnoća od nastanka parodontopatije.

Druga studija dokazuje efekat antioksidansa iz zelenog čaja na smanjenje dubine parodontalnog džepa.

Do sada nismo značajno ukazivali na ishranu kod pacijenata sa parodontalnom bolesti, izuzev uzimanja vitamina C i koenzima Q10 jer nije bilo načina da izmerimo efikasnost uzimanja dodataka ishrani kao što je ekstrakt zelenog čaja i sl.
Sada je situacija drugačija!
Postoji skener koji može da izmeri broj karotenoidnih antioksidanasa, u roku od par minuta bez bola i bez agresivnih postupaka. Karotenoidi su najsnažniji antioksidansi koji mogu da vežu za sebe i neutrališu maksimalni broj slobodnih radikala koji napadaju ćeliju.
Skener radi preko biofotonske resonatne tehnologije za koju je C.V. Raman dobio Nobelovu nagradu. Koristi se u velikim bolnicama za ranu detekciju degeneracije mišićnih ćelija.
Nizak nivo kožnih karotenoida može ukazati na oksidativni stres i predstavlja važan podatak o stanju odbrane ćelije ljudskog organizma. Na osnovu ove informacije, pacijent može korigovati svoju ishranu u smislu veće konzumacije svežeg voća i povrća ili uključiti odgovarajuće dodatke redovnoj ishrani. 

Pokrivanje ogoljenog korena zuba nepčanom gingivom

Kada se gingiva povuče, prostor oko korena zuba ne može da se odbrani od prodora bakterija i traume. Kada su u pitanju zdrave desni i minorna recesija, lokalne odbrambene sposobnosti su još uvek dovoljne da zaštite zub. Jedino što tada preporučujemo jeste pojačana higijena usta.

 Ukoliko recesija dovede do potpunog gubitka nepokretne gingive oko zuba, tako da se oko korena nalazi pokretna mekana sluzokoža usta, prva linija odbrane od bakterijskog prodora je izgubljena. Ovo može biti praćeno bolovima, kao reakcijom na toplo i hladno, i ogoljenim korenom zuba.

 Adekvatno rešenje za veliku recesiju gingive i ogoljen koren zuba jeste uzimanje zdrave gingive sa nepca i presađivanje na koren zuba. Mali tanak komadić tkiva se uzima sa nepca i nežno fiksira šavovima oko korena zuba. Na taj način dobijamo deblju nepokretnu gingivu oko korena koja mu je potrebna za zaštitu i sprečavanje postepenog propadanja zuba. Ova procedura se naziva mukogingivalni transplantat. U današnje vreme postala je standardna procedura i rezultati koji se dobijaju su održivi i stabilni.

Vođena koštana regeneracija

To je hirurška procedura pomoću koje se regeneriše izgubljeno meko i koštano tkivo. Na taj način možemo da rešimo neke od parodontoloških problema, krajnji estetski rezultat je bolji i dobija se dovoljna količina kosti potrebna za postavljanje implanta odgovarajuće debljine i dužine.

Može se koristiti i kost pacijenta (autologna) u obliku sitnih čestica i u obliku koštanih blokova najčešće uzetih sa donje vilice u predelu umnjaka. Zatim, veštačka kost (životinjskog porekla) ili mešavina pacijentove i veštačke kosti. Preko ubačene kosti se obavezno stavlja membrana koja mora biti fiksirana i koja je štiti, a omogućuje stvaranje nove kosti.

U tehnike nadoknade kosti spadaju:

  • sinus lift procedura

  • nadoknada volumena grebena vilice

Sve ove intervencije se vrše u lokalnoj anesteziji koja je dovoljna da procedura prođe bezbolno.

Produženje krunice zuba

Kada se polomi krunica zuba, duboko u nivou ili ispod gingive, taj zub može da se spasi i nadogradi. Pomoću ove terapijske metode deo mekog tkiva i kosti oko zuba se uklanja kako bi se eksponirao zub koji se nije video. Tada se može cementirati nadogradnja na njega i staviti krunica koje neće biti u kontaktu sa koštanim tkivom.

Kod nekih pacijenata sa zdravim zubima i malim krunicama, moguće je izvršiti estetsku korekciju povećanja krunica svih prednjh zuba, kako njihov osmeh ne bi otkrivao crvenilo gingive i sitne zube. Ukoliko nivo kosti dozvoljava, ova korekcija se može izvršiti laserom. Laserski snop odseca deo gingive koji prekriva krunice prednjih zuba i tako se povećava njihova veličina. Upotreba lasera otklanja mogućnost krvarenja, a postoperativni bolovi su minimalni.

Izvor: drlolin.com

Poslednji tekstovi