NaslovnaHrana kao lekVitaminiKupina - Protiv anemije, štiti jetru, reguliše krvni pritisak, jača imunitet (recepti)

Kupina – Protiv anemije, štiti jetru, reguliše krvni pritisak, jača imunitet (recepti)

Divlje kupine (Rubus fruticosus) sazrevaju na dugim trnovitim granama, a grmovi ove biljke rastu pored puteva i potoka, na neobrađenom zemljištu i, najčešće, kao živa ograda na osvetljenim mestima pored šuma. Ukusne bobice divlje kupine, pre svega su bogat izvor vitamina C, a sadrže i bioflavonoide, gvožđe, kalcijum, natrijum, etarsko ulje, tanine, pektin, šećere, vitamine B grupe, biljna vlakna, kao i jabučnu i vinsku kiselinu.

Kada je o lekovitosti reč, moćan su antioksidans, smanjuju stvaranje lošeg (LDL) holesterola, jačaju imunitet, krepe organizam, pomažu očuvanju kolagena i blago pročišćavaju creva. Pošto sadrži betaine, sok presnih divljih kupina podstiče pravilan rad ćelija jetre i štiti je, dok istovremeno, povoljno deluje na žučnu kesu i čisti žučne puteve. Kupinovo vino, bogato je vitaminima i drugim mineralima i ima veliku hranljivu vrednost. Odavno je cenjen i dokazan lek u borbi protiv malokrvnosti. Stručnjaci preporučuju da se za poboljšanje krvne slike mesec dana pije decilitar kupinovog vina dnevno, pola sata pre jela. Osim gvožđa, ono sadrži i mnogo vitamina C i B, folnu kiselinu i pektin, pa poboljšava cirkulaciju, ubrzava rad creva, reguliše krvni pritisak, jača imunitet i otpornost organizma, pojačava apetit i pospešuje metabolizam.

Lekovite osobine, takođe, ima i koren kupine izvađen u jesen. Biraju se delovi koji su dublje u zemlji, dobro se operu i odmah upotrebljavaju za pripremanje lekovitih preparata. Travari nikako ne preporučuju da se izvađeno korenje suši i čuva, jer gubi lekovitost. I ono, takođe, deluje protiv anemije i na površinsko skupljanje tkiva pa se koristi za lečenje zapaljenja kože i sluzokože. Zato se u narodnoj medicini, čajevi i preparati korena kupine upotrebljavaju u slučaju upale krajnika, za grgljanje i ispiranje. Osim toga, koren kupine skuvan u vinskom sirćetu leči upalu desni i stari je narodni lek protiv parodontoze. Žene odavnina ovaj koren koriste i protiv neurednih menstruacija.

Sok od kupina – lekovita dejstva

Kupine, sa svojom duboko ljubičastom do plavo-crnom bojom, su slatka poslastica tokom kasnog proleća i leta. One su bogate velikim brojem hranljivih materija i možete ih jesti sveže ili da ih koristite kako bi napravili džem, žele, sok ili slatki sos. Pijenje sveže napravljenog soka od kupina je jedan od načina da se iskuse lekovita svojstva kupine u tečnom obliku. Potrebno je 3 šolje svežih kupina da se napravi porcija od 1 šolje svežeg soka od kupina.

Shodno tome, lekovita svojstva soka od kupina su zaista brojna.

Sadržaj kalijuma

Porcija od 1 šolje soka od kupina sadrži čak 700 miligrama kalijuma. To je 15% od preporučenog dijetetskog unosa kalijuma za odrasle muškarce i žene, a 13.7 odsto preporučenog dnevnog unosa za trudnice i dojilje.

Kalijum je elektrolit koji održava kiselo-baznu ravnotežu vašeg tela, i reguliše električnu aktivnost vašeg srca. Kalijum vam je neophodan za izgradnju mišića i proteina i da se održi opšti zdrav rast.

Bogat folatima

Porcija od 1 šolje soka od kupina sadrži 108 mikrograma folata, što obezbeđuje 27% preporučenog dnevnog unosa folata za odrasle muškarce i žene, a više od 21% preporučenog dnevnog unosa za trudnice i dojilje. Folati su B vitamin, a ponekad se naziva i vitamin B9.

Oni pružaju podršku vašem imunom sistemu, pomažu vašem telu da toleriše stres i pomažu u razgradnji ugljenih hidrata za energiju. Folati su takođe od suštinskog značaja za funkcionisanje mozga, održavanje mentalnog i emocionalnog zdravlja, i pomažu vašem telu da proizvede DNK. Folati su naročito važni tokom perioda ubrzanog razvoja, kao što je tokom trudnoće.

Dobar izvor vitamina C

Porcija od 1 šolje soka od kupina sadrži više od 90 miligrama vitamina C. Ovo pruža više od 100% preporučenog dnevnog unosa vitamina C za odrasle muškarce i žene, uključujući trudnice i 75% za dojilje.

Vitamin C pomaže u proizvodnji kolagena, koji čuva vašu kožu, krvne sudove, hrskavicu, tetive i ligamente zdravim. Vitamin C je takođe antioksidans koji može da blokira neka od oštećenja usled dejstva slobodnih radikala, koji se proizvode kako vaše telo razlaže hranu.

Bogat antioksidantima

Lekovita svojstva soka od kupina najviše potiču, zapravo, od njegovog sadržaja antioksidanata. Kupine sadrže velike količine antocijana, prirodnog antioksidansa. Ovi antocijani su ono što daje kupini njenu duboku, tamnu boju, a možete ih naći u crvenom i plavom voću, uključujući jagode, borovnice i nar.

U stvari, brojne studije sprovedene na životinjama i ljudskim ćelijama su otkrile da antocijanini mogu da budu korisni u prevenciji bolesti srca, ublažavanja simptoma dijabetesa, i da poseduju anti-inflamatorna i anti-kancerogena svojstva.

Sok od kupina recept

Sok od kupina se može pripremati na razne načine: bez kuvanja, kuvanjem, sa šećerom, bez šećera, sa konzervansom, bez konzervansa.

U nastavku vam navodimo neke najbolje recepte za sok od kupina.

Sok od kupina bez kuvanja

Sastojci:

– 1.5 kg svežih kupina

– 1 l vode

– 1 kg kristal šećera

– 1 kesica limuntusa

Priprema:

Kupine dobro operite i ocedite, te ih stavite u odgovarajuću posudu i pospite limuntusom, i neka odstoje 24 časa. Sutradan procedite sok i dodajte šećer, te opet stavite da odstoji 24 časa, uz povremeno mešanje smese. Nakon toga samo prespite dobijeni sok od kupina bez kuvanja u čiste, staklene boce.

Sok od kupina bez konzervansa

Sastojci:

– 5 kg svežih kupina
– oko 2 kg šećera
– 2 kesice limuntusa

Priprema:

Sveže kupine propisno operite i ocedite, te ih stavite u odgovarajuću posudu za kuvanje i neka se kuvaju na slaboj temperaturi oko 10-ak minuta. Zatim izgnječite skuvane kupine, i možete da procedite dobijenu smesu kroz cediljku. Nakon toga opet vratite ovu smesu na šporet i ovog puta dodajte šećer.

Neka se kuva na slaboj temperaturi sve dok se šećer ne rastopi, uz neprekidno mešanje. Čim se šećer adekvatno sjedini sa smesom, samo ubacite limuntus i dobro promešajte. Zatim prespite sok od kupina bez konzervansa u čiste, staklene boce i zatvorite.

Sok od kupina bez šećera

Sastojci:

– 5 kg svežih kupina
– morska so po potrebi

Priprema:

Sok od kupina se može pripremiti i bez šećera, što je veoma bitno za one koji bi hteli da naprave nešto zdraviji sok i koji ne vole previše sladak sok. Ovaj sok od kupina bi najbolje bilo pripremati u sokovniku na pari. Pripremite sveže kupine, propisno ih operite i ocedite, te ih stavite u cediljku od sokovnika i pospite sa prstohvatom morske soli.

Dovedite vodu do ključanja, i zatim samo prespite dobijeni sirup od kupina u čiste, staklene flaše. Zatvorite flaše sa sokom od kupina i zamotajte ih u krpe, radi što dužeg očuvanja toplote. Sok od kupina bez šećera, pripremljen na ovakav način, jeste veoma zdrav.

Kupinovo vino

– 5 kg kupina

– 1,5 kg šećera

Očišćene kupine stavite u veću, dublju posudu, dobro izgnječite, dodajte šećer, promešajte, prekrijte gazom i stavite na hladno i tamno mesto. Zbog vrenja koje sledi preporučljivo je da smese ima samo do tri četvrtine dubine posude. Posle sedam do 10 dana, šupljom kašikom, odstranite kom sa površine, vino procedite kroz gazu i vratite u posudu. Potom, posle sedam dana pažljivo procedite vino kroz gusto platno ili trostruku gazu, pretočite u litarske staklene flaše i povežite gazom (nikako ne stavljajte čep da boca ne bi pukla). Vino čuvajte na hladnom mestu, posle 30 dana zatvoriti pampurima i uzimajte po potrebi.

 

Slatko od kupina

Sastojci:

  • 1 kg kupina

  • 1 kg šećera

  • 2 kesice vanil šećera

  • 3-4 grančice nane

  • 3 dl vode

Priprema

Šećer sipamo u šerpu stavimo vanilin šećer i prelijemo vodom da ogrezne. Sirup kuvamo na srednjoj temperaturi oko 15 minuta da postane sirup. Oprane i očisćene kupine smestimo u sirup i na laganoj vatri kuvamo do željene gustine. Povremeno skidamo penu koja se stvara prilikom kuvanja. Kada dobijemo željenu gustinu, proveravamo vadeći kašiku slatka na tanjirić da se ohladi da bi videli realnu gustinu. Sklonimo sa vatre i u slatko uronimo nanu. Šerpu uvijemo u mokru krpu i ostavimo da se ohladi. Sipamo u sterilisane tegle i odložimo na tamno mesto do služenja.

Za uredan ciklus

– 3 šake iseckanog korena kupine

– litar crvenog vina

Koren dodajte u vino i kuvajte na tihoj vatri dok ne uvri polovina vina. Ohlađeno procedite, tečnost naspite u staklene flaše i popijte tri puta dnevno po čašicu.

Protiv malokrvnosti

– 5 korenova kupine

– 5 l vode

– kilogram meda

Korenje prelijte vodom, zagrevajte na tihoj vatri, kad proključa kuvajte 15 minuta i sklonite s vatre. Posle pola sata procedite, dodajte med, promešajte, stavite u flaše ili tegle i uzimajte više puta dnevno po tri-četiri kašike.

 

Kolač od kupina

Sastojci:

  • 4 jajeta

  • 12 kašika šećera

  • 12 kašika brašna

  • 12 kašika mleka

  • 12 kašika ulja

  • 1 kesica praška za pecivo

  • 300 g kupina

Priprema

Ulupati čvrst sneg od belanaca, dodati šećer i nastaviti sa mućenjem, dok smesa ne bude dovoljno čvrsta, da ne spade sa žice. Dodati žumanca, ulje, mleko, brašno i prašak za pecivo. Sipati smesu u pleh koji je pouljen i posut brašnom. Preko smese rasporediti kupine. Peći oko 20 minuta na 200 C.

 

Sladoled od kupina

Sastojci:

  • 6 jaja

  • 250 g šlaga

  • 10 kašika šećera

  • 180 ml kisele pavlake

  • 250 g kupina

Priprema

Odvojiti belanca od žumanceta, i belanca dobro umutiti dok ne postane čvrsta pena pa dodati šećer i žumanca. U drugoj posudi umutiti šlag po uputstvu sa kesice i u njega dodati pavlaku, pa postepeno dodavati prethodno umućenu smesu. Mutiti dok se sve ne sjedinji. U blender staviti kupine i usitniti ih. Dodati ih u sladoled i lagano izmešati. Sladoled sipati u posudice i staviti u zamrzivač da se zaledi.

ordinacija.tv

Izvor: novosti.rs;prirodanadar.rs

Poslednji tekstovi