NaslovnaHrana kao lekZačiniKardamom: Začin koji poboljšava varenje, ublažava nadimanje, čisti bubrege i snižava visok...

Kardamom: Začin koji poboljšava varenje, ublažava nadimanje, čisti bubrege i snižava visok krvni pritisak

Kardamom je zimzelena biljka,koja naraste i do 300 cm u visinu i karakteriše je prilično debeli rizom. Ova biljka iz porodice đumbira raste u obliku grma na kojem se nakon cvetanja formiraju male mahune prepune aromatičnih semenki slatkastog ukusa. Za njegovu lekovitost zna se već više od 5000 godina.Pisani zapisi o upotrebi kardamoma datiraju još iz vremena Vavilona,preko starog Egipta,Grka i Rimljana koji su od njega pravili mirisne parfeme,a ta se praksa održala i do danas.

 Najviše se upotrebljava i gaji u Indiji, Šri Lanci ali potražnja za ovim začinom je izuzetno velika širom planete.Aromatično i slatkasto seme kardamoma smešteno je u smeđe-zelenkastoj mahuni.U jednoj mahuni može biti smešteno od petnaest do dvadeset semenki.Njihov ukus je jak i aromatičan ,dosta podseća na ukus eukaliptusa i limuna(pikantno i blago ljutkasto).U svakom slučaju veoma su bogate sa hranljivim eteričnim uljima,koja su prava blagodet za duh i telo. Među začinskim biljkama kardamom (Elettaria cardamomum) zauzima posebno mesto, jer se koristi milenijumima u svim kuhinjama sveta, naročito u indijskoj i arapskoj. Indusi ne mogu da zamisle pilav bez ovog začina, kao ni indijski čaj. U skandinavskim zemljama se stavlja u pekarske proizvode, meso i kobasice. U našem jeziku se odomaćio naziv kardamon.

Iako postoji i beli i crni, autentičnim se smatra samo zeleni i posle šafrana je najskuplji začin na svetu. Može da se koristi zajedno sa mahunom ili mleveni, koji brzo gubi aromu i prirodnih ulja, pa se melje u maloj količini, pre nego što se stavi u jelo. Ako je recept celo zrno, mahuna se malo otvori, da bi u kuvanju kardamom pustio prepoznatljivu aromu i ukus. Deset mahuna je jednako što i 1,5 kašičica mlevenog začina, s tim što se mahune ne jedu. U istočnjačkoj kuhinji se često kardamom kombinuje sa karanfilićem i cimetom.

Osim što je ukusan, veoma je i lekovit. Njegova svojstva poznata su od davnina, posebnu vrednost ima u indijskoj tradicionalnoj medicini, gde se koristi sirov, u obliku tinkture, kao eterično ulje ili čaj. Najdelotvorniji je kod organa za varenje. Podstiče metabolizam i tako poboljšava varenje, ublažava nadimanje, grčeve, bolove u stomaku, žgaravicu i mučninu. Samo prstohvat kardamoma pomaže protiv mučnine i povraćanja.

Dobar je i diuretik, pa se koristi kod problema urinarnog trakta. Istovremeno, čisti bubrege i snižava visok krvni pritisak. Pomaže u detoksikaciji organizma, posebno se preporučuje osobama koje preterano piju kafu. Preporučuje se i kod infekcije zuba i desni, jer je jedan od najboljih izvora jakog antiseptika – cineola. Upravo cineol ubija bakterije koje dovode do lošeg daha.

Delotvoran je i za menstrualne tegoba, pomaže u lečenju astme, jer podstiče cirkulaciju krvi u plućima. Čaj od kardamoma i cimeta smiruje upalu grla i promuklosti zbog prehlade i gripa. Međutim, narodni lekari upozoravaju da ne treba preterivati u upotrebi ovog začina jer može doći do uznemirenja i iritacije organa za varenje. Trudnice, dojilje i deca bi trebalo posebno da obrate pažnju na to.

Recepti sa Kardamom

Indijski čaj

Kardamom je neizostavni dodatak indijskog čaja, koje je omiljeno piće Indusa. Sprema se na nekoliko načina…

* U dublju posudu ili čajnik sipajte 1,5 l (oko 6 šolja) vode, kada provri sklonite s ringle i sipajte 3 kašičice listova crnog čaja, 3 mahune oljuštenog ili pri vrhu blago otvorenog kardamoma, 2,5 dl mleka i zasladite po ukusu. Čajnik opet vratite na ringlu, čim proključa sklonite i ostavite da odstoji pet minuta, pa procedite i pijte.

* U 1,5 l vode stavite: kesicu crnog čaja (ili pola kašičice listova), pola šolje mleka i vode, 1 do 2 mahune kardamoma malo otvorenih pri vrhu (ili 1/4 kašičice mlevenog), 5 do 7 karanfilića, 1/4 kašičice mlevenog đumbira ili kolut svežeg, 1/4 kašičice cimeta (ili prstohvat muskatnog oraha), 2 do 3 kašičice šećera. Kad provri, sklonite s ringle, ostavite da odstoji pet minuta, procedite i polako pijte.

Kardamom čaj

Protiv bolova u stomaku koje su izazvali neugodni grčevi, gasovi, nadutost stomaka ili prejedanje, priprema se poseban čaj od kardamoma koji se pije petnaest minuta pre jela ili neposredno posle obroka. Može se davati i deci koja imaju stomačne probleme.Kardamom čaj poznat je i kao izvanredno sredstvo protiv impotencije,rešava probleme sa erektilnom disfunkcijom i preuranjenom ejakulacijom, međutim, ne sme se preterivati s količinom jer može izazvati suprotan efekat.

Recept

Pomešati četvrtinu kašičice mlevenog kardamoma, petinu kašičice mlevenog kima i pola kriške svežeg korena đumbira, a po želji dodati štapić cimeta. Mešavinu preliti šoljom vrele vode, ostaviti da odstoji desetak minuta, a zatim polako ispijati lekoviti čaj.

Poslednji tekstovi