Dudinje: Jačaju jetru i bubrege, snižavaju holesterol i šećer u krvi, lek za anemiju, vrtoglavicu i loše varenje!
Stablo duda, nekada simbol starinskih dvorišta i vojvođanskih salaša, danas se na našim ulicama, pogotovo gradskim, sve ređe može videti. U svakom slučaju, ako naiđete na dud, bilo beli ili crni, nemojte ga zaobići. Pojedite ga svežeg, naberite za sirup ili pekmez. Od njega se može napraviti i vino, ali i vrlo cenjena rakija dudovača.
Crni i beli dud
Dudinje su slatke i hranljive, sadrže prirodne šećere i vitamine, a gotovo svi delovi ove biljke imaju mnoga lekovita svojstva. Sadrže prirodne šećere (najviše glukozu), vodu, limunsku i jabučnu kiselinu, pektine, sluzi, tanin, smole i vitamine C i B2. Od minerala najviše ima gvožđa, kalcijuma i mangana. Beli dud je slađi jer ima više šećera, a manje organskih kiselina. Ljudi znaju za njegova lekovita svojstva od davnina. Od osušenih lisnih pupoljaka prave se čajevi protiv gojaznosti i oboljenja srca i krvnih sudova. Kora drveta preporučuje se protiv visokog krvnog pritiska i zatvora, a prašak od nje služi za posipanje rana jer pospešuje zarastanje.
Šta sve leče dudinje
Zrele dudinje regulišu varenje i čiste organizam, a njihov svež sok podstiče mokrenje, znojenje kod visoke temperature, olakšava iskašljavanje i služi za ispiranje kod upale grla. Poslednja naučna istraživanja potvrdila su da slatki plodovi poboljšavaju vid, regulišu apetit, a pomažu i kod hroničnog gastritisa i hepatitisa. Blagotvorne su u lečenju anemije, regulacije metabolizma i sniženja holesterola. Ubrzavaju oporavak organizma posle dugih i teških bolesti, preporučuju se ženama posle porođaja, a koriste se i kao preventiva za mnoga kancerogena oboljenja. U Kini je kora duda sastojak biljnih smeša za lečenje šećerne bolesti. U zapadnoj Evropi i na Balkanu u iste svrhe koriste osušeno dudovo lišće koje se ponegde kao prašak posipa po hrani, dok se u Japanu iz cvetova duda izrađuje kozmetička krema za odstranjivanje pega i drugih nečistoća na koži.
– Dudinje poboljšavaju imunitet, a svi oni koji pate od manjka tečnosti u organizmu treba da dnevno unose jednu šaku dudinja s vodom.
– Korisne su za sve one koji tokom dana mnogo naprežu oči, a redovna konzumacija jača čulo vida.
– Zahvaljujući hranljivim mineralima i vitaminima, dudinje pomažu u lečenju mnogih hroničnih bolesti.
– Redovnom upotrebom, dudinje pojačavaju apetit i poboljšavaju ceo digestivni trakt.
– Redovnom upotrebom soka od dudinje možete izlečiti bolesti kao što su anemija, vrtoglavica, bledilo, insomnija i jako lupanje srca.
– Osobe sa sedom kosom mogu da pronađu spas u ovom čudotovornom plodu. Sok od dudinje direktno se nanosi na kosu i povoljno utiče na rast i jačanje dlake, i sprečava sede.
– Dudinje pomažu i kod hipertenzije, jačaju jetru i bubrege.
– Konzumiranje soka od dudinja posle operacija veoma je korisno jer garantuje brži i bezbolniji oporavak.
– Pijenje soka posle porođaja može veoma pozitivno da utiče na ženino zdravlje.
– Dudinje snižavaju holesterol, ali i šećer u krvi i potpomažu izbacivanje tečnosti.
Dud kao lek tradicionalna upotreba
-
Listovi duda se koriste za lečenje gripa, prehlade, krvarenja nosa i infekcija oka.
-
Tinktura koja se pravi od kore drveta duda koristi se za zubobolju.
-
Dudinje se koriste za lečenje tinitusa, inkontinencije, zatvora i prevremeno sedenje kose.
-
Koren duda se može konzumirati ako kašljete, imate astmu, edem pluća, bronhitis, dijabetes i povišen pritisak.
-
Kora od duda se koristi ako imate pantljičaru u stomaku.
-
Ekstrakt duda ima antigljivična i antibakterijska svojstva.
-
Koristi se za lečenje dijabetesa.
-
Ukoliko vas boli grlo, grgoćite ekstrakt duda.
RECEPTI SA DUDINJAMA
Sok od dudinja
U 3 kg dudinja i 2 l vode dodajte 30 gr vinske kiseline, ostavite 24 sata, procedite, kuvajte sa šećerom (odnos soka i šećera 1:1) na laganoj vatri i skidajte penu. Sok ukuvajte do željene gustine i pijte ga razblaženog sa vodom.
Pekmez od dudinja
Sastojci
-
1,5 kilogram duda
-
300 grama šećera (od šećerne trske)
-
1 kesica pektina
Priprema
-
Operite i očistite dudinje, i obavezno poskidajte peteljke
-
Stavite u veliku činiju, u koju ćete dodati šećer i pektin
-
Na tihoj vatri, mešajte dok se sav šećer ne otopi
-
Sterilišite tegle koje ćete koristiti za čuvanje pekmeza pod vrelom vodom
-
Tegle stavite u veliku šerpu punu vode (koja će se kuvati), sipajte pekmez i ostavite da se krčka 10-ak minuta
-
Zatvorite tegle, sačekajte da se prohlade pa stavite u frižider.
Čaj od suvog dudovog lišća
Osim dudinja, leti se ubiru i listovi, koji se mogu i osušiti na provetrenom i zasenjenom mestu. Koriste se i kao dodatak varivima ili pripremljeni kao čaj, pomažu u lečenju šećerne bolesti. Za čaj je potrebno 100 grama svežeg ili suvog lišća, koje se stavi u manji lonac i prelije litrom proključale vode. Zatim poklopite i ostavite da odstoji desetak sati. Procedite i pijete više puta dnevno kao zamenu za vodu.
Sladoled od dudinja
Potrebno je: 200 g suvog duda, 600ml vode, 3 jajeta, 70 g šećera, 200 g slatke pavlake i 2 kašike meda.
Dudinje potopite u vodu da omekšaju, posle sat vremena ih izblendirajte zajedno sa vodom, pa pomešajte sa slatkom pavlakom i medom.
Umutite čvrst sneg od belanaca sa kašikom šećera.
Posebno umutite žumanca sa preostalim šećerom, dodajte dudinje sa pavlakom i medom, promešajte i lagano dodajte sneg od belanaca.
Sve pažljivo promešajte pokretima odozdo na gore.
Dobijenu masu preručite u odgovarajuću posudu i ostavite da dva, tri sata stoji u zamrzivaču. Posle nekoliko sati izvadite i energično promešajte, da se ne bi formirali kristali leda, pa vratite još dva, tri sata u zamrzivač.
Kolač od dudinja
Potrebno je: 50 g suvih dudinja, 140 g putera, 140 g šećera, 140 g mlevenih badema, 140 g brašna, pola kesice praška za pecivo, jaje, 2 kašičice ekstrakta vanile, kašičica cimeta u prahu i malo šećera u prahu za posipanje.
Dudinje operite, uklonite im peteljke, preručite u veću posudu, dodajte izvršnu kašiku šećera, posudu malo protresite i ostavite sa strane.
Zajedno umutite puter, preostali šećer, mlevene bademe, brašno, jaje, prašak za pecivo, cimet i ekstrakt vanile, da dobijete homogenu masu.
Pola količine mase preručite u četvrtast pleh, obložen papirom za pečenje, poravnajte, odozgo rasporedite dudinje i blago ih pritisnite da utonu, pa prekrijte preostalom količinom testa.
Pecite 45 minuta do sat vremena u zagrejanoj rerni na 180 stepeni.
Izvor:stil.kurir.rs
Gledate televiziju Ordinacija
Saveti lekara 24h