Dr Lukić: Kako se najbolje dijagnostikuje UPALA PLUĆA izazvane korona virusom?
U većini slučajeva je u pitanju rendgensko snimanje, ali postoje i druge metode
Skoro dve godine svedoci smo pandemije koja je prouzrokovana koivid virusom. Jedan od najčešćih simptoma ovog virusa je upala pluća koja može biti izuzetno opasna i sa smrtnim ishodom.
Zbog pandemije kovida, razgovarali smo sa specijalistom radiologije doktorom Filipom Lukićem, koji radi u Kliničko – bolničkom centru Bežanijska kosa na dijagnostici otkrivanja upale pluća i drugih posledica po organizam koje nastaju usled infekcije ovim virusom.
On je dao odgovore na pitanja kako se dijagnostika sprovodi, koje su indikacije za snimanje pluća i koje se sve radiološko – dijagnostičke procedure koriste kod hospitalizovanih pacijenata.
Kako se dijagnostikuje upala pluća izazvana korona virusom?
– Upala pluća izazvana kovidom spada u takozvane intersticijumske pneumonije, što je razlikuje od klasičnih, odnosno bakterijskih upala pluća, koje smo do sada u praksi mnogo češće sretali. Naime, radi se o upali pluća koja prolazi kroz nekoliko faza i u svakoj od njih ima specifične radiološke karakteristike uz pomoću kojih se može otkriti u kom stadijumu se nalazi. Metode koje se koriste su klasična radiografija pluća, dok se takođe često primenjuje i skenersko snimanje pluća. Obe metode daju kliničaru odgovor da li pacijent ima upalu pluća, ali je potrebno da se takva radiološka slika uporedi i sa krvnom slikom i biohemijskim analizama.
Koje su indikacije za snimanje pluća i ko ih postavlja?
– Indikaciju za snimanje postavlja kliničar koji vrši pregled pacijenta za kog sumnja da ima upalu pluća i ima dokazanu COVID – 19 infekciju, ali i kod pacijenata koji su PCR negativni na COVID – 19 ali njihova klinička slika pokazuje parametre upale pluća. Gledate televiziju Ordinacija
Saveti lekara 24h
Najčešće se doktori konsultuju sa radiologom oko toga koje snimanje je potrebno da se uradi i kada.
Koji je način dijagnostikovanja najbolji kod otkrivanja upale pluća izazvane COVID – 19 virusom?
– Rendgensko snimanje je svakako najpristupačnije i najlakše za pacijenta, ali se neretko radi i skenersko snimanje kod pacijenata sa težim kliničkim formama kojim se mnogo preciznije utvrđuje procenat zahvaćenosti pluća upalom, a isto tako i stadijum upale. To je lekaru značajno radi sprovođenja dalje terapije. Svakako je rendgen dostupniji i uglavnom je dovoljan za dijagnostikovanje zapaljenja.
Da li je opasno izlagati se rendgenskim zracima?
– Ukoliko se snimanje vrši u referentnoj ustanovi i indikovano od strane lekara, onda nema opasnosti po pacijenta. Snimanjem na rendgenu pacijent dobija veoma malu dozu zračenja koja nije opasna za njega i okolinu, naravno postoje jasna ograničenja kod određenih pacijenata kao, na primer, trudnica. Pri skenerskom snimanju pacijent primi značajno veću količinu zračenja, ali ukoliko je načinjeno iz opravdanih razloga i ne ponavlja se tako često, onda nema opasnosti po pacijenta. Kada je jasna indikacija za snimanje, veći je benefit nego šteta po pacijenta. Radi se na tome da se u narednom periodu uvede sistem koji će pratiti svakog pacijenta koji se slika, kada, gde, kao i koliku je dozu zračenja primio, kako bi se sprečila zloupotreba i prekomorno izlaganje X zracima koji mogu biti štetni ukoliko se nekontrolisano primenjuju. Svakako bi se uvođenjem kartona doze zračenja smanjila mogućnost i gotovo bi bilo nemoguće da se pacijent izloži kritičnoj dozi apsorbovanog zračenja.
Koje ste još procedure iz oblasti radiologije primenili kod pacijenata obolelih od COVID-a?
– U praksi sa pacijentima obolelih od kovid infekcije potrebni su i ostali dijagnostički radiološki modaliteti kao što je ultrazvučni pregled ili magnetna rezonanca. U dosadašnoj praksi, kao posledica dugotrajne primene antikoagulantne terapije kod pacijenata sa teškom kliničkom slikom mogu se nekada javiti krvarenja iz krvnog suda. Takvi pacijenti su životno ugroženi jer gube velike količine krvi te se akutno zbrinjavaju embolizacijom krvnog suda koji krvari. U našoj ustanovi učinjen je do sada već popriličan broj takvih interventno radioloških procedura sa velikim uspehom. Poznato je da se Covid 19 infekcija nekada komplikuje embolijom pluća kao i trombozom perifernih krvnih sudova, te su u tim slučajevima doplerski pregledi krvnih sudova opravdani.
Šta smo naučili o radiološkoj dijagnostici COVID-a do sada?
– Naučili smo zaista mnogo. Sične promene smo do sada u praksi retko viđali. Posle skoro dve godine videli smo gotovo sve manifestacije izazvane COVID infekcijom, pre svega na plućima, ali i drugim organima. Nakon velikog broja urađenih pregleda i puno pacijenata sa različitim radiološkim karakteristikama ove bolesti, možemo mnogo lakše postaviti dijagnozu i na taj način doprineti uspešnosti lečenja pacijenata.