DEČJA PUTNA APOTEKA: Koje lekove poneti za dete, za svaki slučaj
Pored planova kuda putovati, šta obući i slično, jedna od glavnih preokupacija svih roditelja pred polazak na duži put je: „Koje lekove poneti za dete, za svaki slučaj?“ U takvim situacijama, roditelji često hitaju u apoteke, bez prethodnog savetovanja sa lekarom i oprskbljuju se, često, nepotrebnim lekovima i preparatima, a da pri tome ne ponesu osnovno. VAŽNA NAPOMENA: Ukoliko je vaše dete hroničan bolesnik (ima asthmu, diabetes, epilepsiju,…), obavezno na put ponesite i standardnu terapiju (pumpice, babychaleri, insulinske penkale, tablete ili sirupi i sl.), u dovoljnoj količini za svo vreme trajanja putovanja, koja mora da bude u ručnom prtljagu, na dohvat ruke, za svaki slučaj!!!
Šta poneti na put?
-
Lek za snižavanje visoke temperature(i protiv bolova)
-
Koristiti lekove iz grupeParacetamola (Efferalgan, Paracetamol, Febricet, Panadol…) ili Ibuprofena (Brufen), u obliku sirupa, čepića ili tableta.
Napomena: Ukoliko dete povraća ili odbija da popije lek, preporučujemo čepiće (supozitorije), a ukoliko dete ima proliv, dati sirup, jer čepići nemaju efekta.
-
Lekovi protiv alergije
– Ove lekove (antihistaminike), poput Aerius-a, Flonidan-a, Claritine, Loratadin-a, Xyzal-a, Pressing-a i sl., zatim kremova i gelova poput Fenistil gel-a, obavezno poneti sa sobom na putovanje.
– Osim što su efikasni kod “običnih” alergija i burnih reakcija na ubode insekata, ublažavaju tegobe izazvane prekomernim sunčanjem, kao i blage opekotine.
-
Lekovi protiv stomačnih tegoba
-
Razni PROBIOTICI (na tržištu je čitava paleta takvih proizvoda),su lekovi koji pomažu narmalizaciju crevne flore i normalizaciju stolice kod proliva
-
U slučaju da dete povraća, probiotici imaju manju ulogu. Tada najpre primeniti RASTVORE ZA REHIDRACIJU (mnogo ih je na tržištu)
REHIDRACIJA se vrši po sistemu “po malo, a često” – kašičica-dve rastvora, na svakih 5 minuta. Nikako nemojte dozvoliti da dete popije veću količinu tečnosti odjednom, jer će taj čin da izazove nov nalet povraćanja, te će Vaš napor da rehidrirate dete, biti uzaludan
-
Pribor za prvu pomoć
U slučaju manjih povreda (ožuljotina, ogrebotina i sl.), poželjno je da imate i pribor za prvu pomoć. U tu svrhu su vam potrebni: Hanzaplasti i Flasteri, Steril strip, Sterilna gaza, Prvi i obični zavoji različitih veličina,Alkohol, 3% hidrogen, povidon jodid, octenisept
-
NAPOMENA: U slučaju većihpovreda obavezno odvedite dete lekaru uz poštovanje mera prve pomoći.
VAŽNO!!! – Svaku otvorenu ranu je potrebno prvo dobro isprati pod mlazom tekuće vode, pa tek onda tretirati.
-
Losioni za zaštitu od sunca
Decu je potrebno zaštiti kremama i losionima sa visokim faktorom zaštite, preko 20, i to ne samo tokom sunčanih dana, samo na plaži, nego i kada je oblačno, kada je u vodi, kao i na planini, tokom zimovanja.
Na tržištu je velika paleta ovih proizvoda, a potrebno je odabrati onaj koji najbolje prija koži vašeg deteta.
Napomena: Dete mora imati šeširić ili kapicu na glavi kada boravi na suncu!
Još nekoliko korisnih saveta za srećan put …
-
Na put uvek ponesite dovoljno flaširane vode
-
Neka Vam je i toplomerpri ruci
-
Nije zgoreg imati i mali kombinovani nožić – britvicu i jedan običan špricza lakše doziranje lekova
-
Ako putujete kolima, obezbedite bezbedno sedišteza dete
-
Antibiotikeširokog spektra (Panklav i sl.) ne davati deci bez prethodne konsultacije sa lekarom
-
Fiziološki, slani rastvor za nosići pumpica (usisivač) za izvlačenje sekreta iz nosića je dobro poneti sa sobom, jer detetu zna biti vrlo neprijatno kada mu je nosić zapušen, a sam zapušen nosić, nosi sa sobom rizik od razvijanja upale srednjeg uha.
-
Antibiotska kremica ili mast, je takođe koristan dodatak, jer nekada može dobro da dođe u slučaju nekih manjih ogerotina i blagih infekcija na koži
-
Sredstvo protiv ujeda komaraca i insekata (ovde mislim na losione za mazanje, ali i na rasterivače komaraca, npr. Raid). Dečja koža jako reaguje na ujede i ubode insekata, te je ovaj dodatak Vašoj apoteci apsolutno, opravdan!
-
Ako ste u inostranstvu i treba vam određeni lek, neophodno je da znate internacionalni, nezaštićeni, naziv tog leka(to je naziv koji se na kutiji piše sitnim slovima, a nalazi se odmah ispod industrijskog naziva leka na kutiji), kako bi mogli naći adekvatnu zamenu i van naše zemlje.
Npr. Febricet se može naći ako budete tražili Paracetamol
VAŽNA NAPOMENA: Obavezno obezbedite PUTNO ZDRAVSTVENO OSIGURANJE za celu porodicu, a naročito za DETE, jer nikada se ne zna, kada će Vam zatrebati stručna, lekarska pomoć!
Uz želju da provedete ugodan godišnji odmor, želim Vam srećan put i sve najbolje !!!
Izvor: mamasaveta.com