Ova veoma raširena voćka, koja se još zove i persijska šljiva, vodi poreklo iz Kine, a pored toga što je veoma ukusna, ona sadrži i veliki broj korisnih sastojaka koji blagotvorno utiču na opšte zdravstveno stanje
Plod breskve bogat je vitaminima C i B2, keroteninom i kalijumom. Ne treba zaboraviti da može poslužiti i kao prirodni lek za mnoge bolesti. Najbolje je da se koristi sveža, ali i sokovi i kompoti pripremljeni od ovog voća zadržavaju dosta hranljivih i lekovitih sastojaka.
Naučna istraživanja pokazuju da breskva može povećati plodnost kod muškaraca, smanjiti krvni pritisak, sprečiti nastanak i dalje napredovanje raka. Zahvaljujući vitaminu B2, korisna je za očuvanje dobrog vida, mekane i elastične kože, kao i mladalačkog izgleda. Breskva se naročito preporučuje deci u razvoju jer je vitamin B2 odgovoran za pravilan rast i razvoj. Osim toga, ona pospešuju varenje teške i masne hrane jer povećavaju lučenje želudačnih sokova i zaustavljaju mučninu i povraćanje. Breskva sadrži dosta tečnosti, šećera i drugih hranljivih materija pa je tokom leta pravi melem za okrepljenje organizma i stoga je obavezno treba jesti dok traje sezona. Naučne i epidemiološke studije već godinama pokazuju kako pojačana konzumacija voća i povrća smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti, nekih vrsta raka i hroničnih bolesti. U tim istraživanjima korišćeni su izvesni mehanizmi koji su pomogli da se objasni koja je uloga voća i povrća u zaštiti organizma, kao i uloga antioksidansa koji su u njima prisutni u velikoj količini.
Vlakna
Breskva i nektarina sadrže mnogo prehrambenih vlakana. Jedna porcija breskve ili nektarine, koja odgovara srednjoj veličini voća, pokriva od pet do devet odsto svakodnevnih unosa vlakana preporučenih za odrasle muškarce i žene. Ti unosi znatno su smanjeni ako se ne konzumira i koža voća, jer upravo taj deo sadrži velike količine vlakana, koja sprečavaju konstipaciju i smanjuju rizik od dobijanja raka debelog creva.
DIJETETSKA DEJSTVA
Plod breskve ima nisku energetske vrednosti od samo 43 kcal na 100 g. Sadrži 87 odsto vode, 11 procenata ugljenih hidrata i vrlo male količine belančevina i masti. Od vitamina sadrži najviše beta-karotena i vitamina C, a od minerala najviše kalijuma, fosfora i magnezijuma. Breskve i nektarine osvežavaju naš organizam jer sadrže od 87 do 90 odsto vode. Upravo zbog toga ubrajamo ih u niskokalorično voće idealno za dijetu. Imaju diuretski učinak, pročišćavaju organizam i olakšavaju probavu.
Evo zbog čega bi trebalo češće da uživate u sočnim breskvama.
-
Breskve su odlična užina za sve one koji su na dijeti. Brzo će vas zasititi, a posebno će vas obradovati što jedna breskva sadrži između 35 i 50 kalorija, i nimalo masti.
-
Breskve su bogate fenolima. Ovo su antioksidansi i bore se protiv dijabetesa i kardiovaskularnih bolesti.
-
Održavaju vašu kožu zdravom. Breskve prirodno hidriraju vašu kožu, zahvaljujući vitaminima A i C, i često se koriste u kozmetičke svrhe. Ovi vitamini regenerišu tkivo.
-
Smanjuju opadanje kose i imaju pozitivan uticaj na vlasište kose.
-
Smanjuju anksioznost. Breskve u Mađarskoj često zovu „Voće za smirenje“, jer one uspešno otklanjaju stres.
-
Selen, mineral koji se nalazi u ovom voću koristi se u prevenciji raka, i može da spreči oštećenje ćelija.
-
Smiruju stomak, i imaju blago diuretičko dejstvo te čiste vaše bubrege i bešiku.
-
Breskve su i prirodni afrodizijak.
-
Imaju umirujuća svojstva. Prokuvajte cvetove breskve u vodi i dodajte malo meda. Ova kupka idealna je za opuštanje.
-
Čaj od lišća i kore drveta breskve umiruje hronični bronhitis, kašalj i gastritis.
RECEPTI SA BRESKVAMA
Sok od breskve
sastojci:
-
5 kg breskvi
-
1, 5 kg šećera
-
12 l vode
-
4 kesice limuntusa
Priprema:
Prvo oljuštite i očistite voće od koštica. Zatim izmiksajte voće u blenderu, dodajući vode po potrebi, ali od onih 12 litara.
Kada to uradite, prespite dobijenu smesu u šerpu u kojoj ćete kuvati sok, ali vodite računa da bude dovoljno velika jer treba da stane 12 litara vode plus samleveno voće.
Dodajte šećer, limuntus i vodu, pa stavite da proključa na tišoj vatri. Od trenutka kada proključa sok treba da vri oko 15 minuta.
Dok sok vri, vi sterilišite flaše u rerni, pa gotov sok sipajte u vrele flaše. Odmah ih zatvorite, pa sve zajedno zamotajte u ćebe, kako bi se postepeno hladile.
Kada se sok potpuno ohladi, odložite ga na hlatno i tamno mesto..
Sirup od breskve
Ovako pripremljen sirup od breskvi nema talog i nije ga potrebno mućkati pre upotrebe. Takođe se ništa ne kuva i vrlo malo pulpe otpada.
Sastojci:
Gledate televiziju Ordinacija Saveti lekara 24h
5kg dobro zrelih breskvi
1,5kg šećera
2 do 3 kašike limuntusa
½ kesice konzervansa
1/5 kesice vinobrana
Priprema:
Braskve oprati, oljuštiti i odstraniti im koštice. Kada su dobro zrele one će za vreme ovih operacija već osloboditi deo soka, zatim im dodati 1 čašu vode, oko 100g šećera i 1 kašiku limuntusa, pa ih izgnjaviti, pokriti čistom krpom i ostaviti preko noći da stoje.
Sutradan uzeti čistu gustu gazu ili krpu i u nju sipati masu, napraviti kao zavežljaj pa rukama gnjaviti i cediti sok iznad čiste posude, sve dok ima soka. Očistit,i zatim, gazu od pulpe i oprati vodom jer je dosta gusta, pa ponoviti postupak dok ima voća. Dobijenom soku dodati još 1,4kg šećera i kašiku do dve limuntusa, konzervans i vinobran pa mešati nekoliko minuta i ostaviti da stoji par sati, uz povremeno mešanje dok se sav šećer ne otopi. Kada se dobije sirup i otopi sav šećer, sirup od breskvi sipati u čiste i suve flaše, zatvoriti i čuvati na tamnom i prohladnom mestu. Sirup se razblažuje u odnosu 1:3 sa vodom ili po ukusu.
Kompot od breskvi
Sastojci:
4 kg bresaka
1 kg belog kristal šećera ili za zdraviju varijantu – čećer od šećerne trske, s tim što je on malo manje sladak
Priprema:
Oljuštene breskve isecite na male četvrtine, pa ih poređajte u sterilisane tegle.
U međuvremenu pripremite sirup tako što ćete rastvoriti šećer u 2 litre vode i ostaviti da ključa, dok se šećer potpuno ne rastopi.
Ovako dobijenim sirupom prelijte voće. Trebalo bi da napunite tegle do otprilike 1 centimetar ispod vrha. Povežite tegle celofanom i zatvorite poklopcem.
Na dno veće šerpe stavite pamučnu krpu, pa poređajte tegle, ali tako da se one ne dodiruju, jer može doći do pucanja.
Nalijte vodom do grlića tegle i stavite na tihu vatru da polako provre.
Da bi proces pasterizacije bio uspešan potrebno je da voda vri 15 – 20 minuta, na tihoj vatri.
Nakon toga odmah izvadite tegle, kako kompot od breskve ne bi promenio boju i ostavite ih da se prirodno ohlade. Kada se tegle potpuno ohlade, odložite ih na tamno i hladno mesto.
Kolač sa breskvama
Sastojci za koru:
-
5 jaja
-
10 kasika secera
-
15 kasika ulja
-
15 kasika brasna
-
1 prasak za pecivo
Sredni deo:
-
1 kg bresaka, a moze i vise
Fil:
-
1 litar mleka
-
2 pudinga od vanile
-
6 kasika brasna
-
10 kasika secera (moze i vise zavisi ko kolko voli slatko da bude)
-
1 margarin od 250 grama
-
Za kraj 2 kesice slag