Biljka arnika je poznata kao efikasan lek iz prirode za zaceljivanje rana. Bogata je eteričnim uljima, gorkim materijama, sadrži smolu, tanin, inulin, kamfor, karotenoide, flavonoide i saharoze. Za lek se koriste cvet, listovi i koren.
Arnika ima antibakterijsko, antiseptično, antifungalno i protivupalno dejstvo. Uspešno se bori protiv štetnih mikroorganizama i sprečava razmnožavanje bakterija i gljivica. Podstiče formiranje granularnog tkiva što ubrzava proces zarastanja rana. Koristi se za lečenje infekcija na koži, rana, opekotina, uboda insekata, iščašenja zglobova, modrica. U iste svrhe od ove biljke proizvodi se tinktura, ulje i puder.
Melem od cvetova arnike
Jednu veliku kašiku suvih cvetova preliti sa 250 mililitara proključale vode. Posle deset minuta dodati još 250 mililitara vode i melem se može već koristiti. Njime natopiti čistu maramicu ili gazu, pa obložiti obolelo mesto na koži. Oblog držati najmanje pola sata, a proces ponoviti nekoliko puta u toku dana. Ne preporučuje se jača koncentracija arnike u melemu od ove, da ne bi došlo do preteranog nadraživanja kože.
Izvor: novosti.rs